יואב גלנט חגי רזניק זקי לוי, צילום ששון תירם

גלנט רוצה "להציל את הדיור הציבורי" - אך ללא תמיכת כחלון

תוכנית "לגור בכבוד" של שר הבינוי והשיכון מפרטת צעדים לתוספת 7,200 דירות לדיור הציבורי בכל שנה, אך גובשה ללא ידיעתו ותמיכתו של יו"ר מפלגתו "שר הדיור" כחלון

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט הציג היום (ג') במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס מבעוד מועד, את התוכנית שלו "להצלת הדיור הציבורי", כלשונו. גלנט קרא לתוכנית "לגור בכבוד" - תכנית אסטרטגית ארוכת טווח למערך הדיור הציבורי בישראל. 


בכוונת השר להגיש את התוכנית לאישור הממשלה כהצעת מחליטים בחודש יולי הקרוב. יש לציין כי התוכנית גובשה ללא ידיעתו וללא תמיכתו של שר האוצר משה כחלון, יו"ר מפלגת כולנו שבה חבר גם גלנט. נושא הדיור הציבורי הוא בין התחומים היחידים שנותרו בסמכות משרד הבינוי והשיכון, לאחר שכחלון לקח תחת טיפולו את מינהל התכנון ורשות מקרקעי ישראל עם כניסתו לתפקיד. 


יעד התוכנית של גלנט הוא הוספת 7,200 דירות לדיור הציבורי בכל שנה, באופן מיידי וכ-73 אלף דירות במשך עשור לפחות, באמצעי צעדי מיסוי, תכנון, הפרשה מתקבולי קרקע ועוד. 


השר מתכוון להשיג את היעד הזה באמצעות מספר צעדים, חלקם כבר הוכרזו בעבר ע"י משרד השיכון עצמו וגם ע"י הממשלה, אך לא יושמו בפועל, וחלקם מתייחסים לגופים ממשלתיים שלא באחריותו של השר גלנט, כך שלא ברור מאיפה יגיע התקציב לתוכנית המפורטת שעלותה מיליארדי שקלים בשנה:


- הפרשת 10% מהכנסות רמ"י מקרקע מדינה לטובת רכישת דירות לדיור הציבורי. גלנט סבור כי מהלך זה מבטיח תקציב קבוע ורצוף לאורך שנים של כ-700 דירות בכל שנה, אלא שרמ"י כאמור היא באחריות כחלון ולא בידי גלנט.


- גיוס אג"ח של מיליארד שקל לרכישת דירות - מהלך שיניב לדעתו 800 דירות באופן חד פעמי. כזכור, חברת עמידר, כזרוע של משרד הבינוי והשיכון, השלימה במרץ גיוס אג"ח של מיליארד שקל שאיפשר לה לרכוש כ-250 דירות דיור ציבורי ונאמר אז שעוד כ-750 דירות יירכשו עד סוף השנה.


- הקצאת 5% משיווק מכרזי מחיר למשתכן לטובת הדיור הציבורי. גלנט סבור כי המהלך יניב כ-1,500 דירות בכל שנה. מחיר למשתכן, כידוע, היא תוכנית שמוביל השר כחלון.


- הגדלת זכויות תכנוניות תמורת בניית דירות לדיור ציבורי. גלנט מתיימר לתת ליזמים וקבלנים זכויות בנייה בפרויקטים ברחבי הארץ – בקרקע מדינה ובקרקע פרטית – תמורת הקצאת חלק מהדירות בכל פרויקט לדיור הציבורי. גלנט אומר כי ההגדלה של הזכויות תיעשה באמצעות חקיקה אשר תעגן כללי רגולציה ואשר תניב 2,000 דירות בכל שנה. גם מינהל התכנון, כאמור, הוא לא באחריותו של השר גלנט. 


- יישום מודל "משכנתא רוכשת" המאפשר לרכוש מכספי קרן הדיור הציבורי ארבע דירות לעומת דירה אחת שנרכשת כיום. כספי הסיוע של המדינה בשכר דירה לזכאי הדיור הציבורי ישמשו להחזר משכנתא, ובתום 25 שנים הדירות יעברו לבעלות הדייר. גלנט סבור כי מהלך זה יניב 1,000 דירות בכל שנה, אבל בסופו של דבר כשיעברו לבעלות הדיירים הן יירדו מהמלאי של הדיור הציבורי. מהלך זה הוכרז בעבר ע"י המשרד אך לא מומש. 


- יצירת תמריצי מיסוי לבנייה חדשה והתחדשות עירונית. גלנט מבטיח תמריצים כלכליים במיסוי לטובת בניית דירות חדשות למלאי הדיור הציבורי, באמצעות הרחבת תכולת חוק עידוד השקעות הון בכל הנוגע להטבות מס, בדומה למודל דיור להשכרה. המהלך יניב לדעתו כ-2,000 דירות בכל שנה. גם רשות המסים, נציין, אינה בתחום אחריותו של השר גלנט.


במצגת שהוצגה במסיבת העיתונאים נאמר כי "הדיור הציבורי הוזנח במשך שנים ארוכות ומתחילת כהונת הממשלה הנוכחית נרכשו 1,770 דירות שנרכשו עד כה. בשנים האחרונות נעשו פעולות מהפכניות לחיזוק מערך הדיור הציבורי, ביניהן גיוס מיליארד שקל לרכש דיור ציבורי, בניית 2,650 דירות לקשישים דיירי דיור ציבורי, הגמשת קריטריונים, שיפוץ כ-600 דירות בפריפריה, מהלך למיצוי זכויות שהכניס 20,000 זכאים נוספים למעגל הסיוע ועוד. עם זאת, דרושה לקיחת אחריות לעתיד, ומשרד הבינוי והשיכון רואה חשיבות רבה בהצבת החזון".


לדברי השר גלנט עצמו, "תכנית 'לגור בכבוד' מהווה פתרון אמיתי לבעיית הדיור הציבורי במדינת ישראל, דבר שלא נעשה בעבר. זוהי בשורה של ממש למאות אלפי משפחות חסרות דיור במדינת ישראל, המסתייעות במשרד הבינוי והשיכון. עם כניסתי לתפקיד שמתי למטרה את החזרת הטיפול בתחום השיכון שהוזנח במשך שנים רבות. כיום אנו באים עם תכנית שמהווה פריצת דרך ותהווה את הבסיס להתייחסות לכל דבר הקשור לדיור הציבורי בעתיד".