עינת גנון, צילום ארז עוזיר

עינת גנון: בקרוב תכנית אסטרטגית לאומית להתחדשות עירונית

סמנכ"לית הרשות להתחדשות עירונית: "התוכנית תוגש כבר בשנה הקרובה" • זאב ביילסקי: "קודם נדאג לתשתיות, ואחר כך לבניינים" • רוני בריק: "צריך לפעול במתכונת חירום"

"הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית שוקדת בימים אלה על תכנית אסטרטגית לאומית להתחדשות עירונית, אשר תוגש כבר בשנה הקרובה", כך הכריזה עינת גנון, סמנכ"לית הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, בוועידה להתחדשות עירונית של מרכז הבנייה הישראלי שמתקיימת אתמול והיום בירושלים. 


תוכנית אסטרטגית לאומית להתחדשות עירונית צפויה לעשות סדר בתחום, ולענות על דרישות שעולות כל הזמן מפי יזמים שמבקשים ודאות תכנונית בתחום. עדיין לא ברור מה תכלול בדיוק התוכנית ואיך היא תבדיל בין האזורים השונים בארץ ובין אזורים שונים בכל עיר ועיר, אבל אם היא מוגדרת כתוכנית לאומית יש לצפות שהיא תכסה את כל התחומים האפורים שכיום מעכבים במידה רבה את הפרויקטים. גנון אמרה כי התוכנית "תכלול מרכיבים רבים ושותפים בה כמה משרדי ממשלה".


גנון התייחסה גם לתוכנית האסטרטגית של הממשלה בתחום הדיור לשנת 2040 – ואמרה כי "אין לי ספק שנעמוד ביעדים שהוגדרו, לפיהם שליש מיחידות הדיור החדשות שייבנו, 850 אלף במספר, יהיו במסגרת של התחדשות עירונית. כבר היום יש לנו 120 אלף יחידות דיור הנמצאות בתכנון בשלבים שונים. זוהי משימה שמצריכה הרבה חשיבה יצירתית, ושותפות של הרבה מאוד אנשים. המדינה תכניס את היד לכיס כדי לקדם את זה", אמרה גנון.

עוד אמרה גנון בכנס, כי הרשות להתחדשות עירונית מתכננת לצאת למהלך של העצמת זכויות בנייה לאורך תוואי הרכבת הקלה, באופן הדומה למדינות רבות בעולם. על-פי התכנית, עתיד לצאת מכרז תכנון לאורכם של שלושה מקווי הרכבת. צוות התכנון יבחן את התנאים בשטח, ויקבע עקרונות להעצמת זכויות הבנייה כמו גם לעירוב השימושים, כשהמטרה היא יצירת מרחב עירוני אינטנסיבי פעיל. 


לפעול במתכונת חירום


בכנס דיבר גם רוני בריק, נשיא התאחדות בוני הארץ, והוא חזר על דברים שאמר פעמים רבות בעבר, לפיהם פוטנציאל ההתחדשות העירונית בישראל לא ממומש. "ישראל אפשר לבנות כמעט מיליון דירות בהתחדשות עירונית. בפועל בונים רק 7,000 יחידות דיור בממוצע בשנה. כך שרק בעוד 120 שנה נממש את הפוטנציאל. ברור שמדובר בפספוס של כל הגורמים הקשורים – פספוס של המדינה, פספוס של הרשויות המקומיות, פספוס של היזמים, וכמובן פספוס של התושבים", אמר. 


לדברי בריק, "במשך שנים אנחנו מזהירים ממצוקת הדיור ואומרים שחייבים לבנות יותר ויותר, אבל כל ממשלה מקשה עלינו יותר מהקודמת ואנחנו הולכים ומתרחקים מהפתרון. בישראל יש גידול של 2.5% כל שנה במספר התושבים כך שעד 2050 נצטרך כאן עוד כ-2 מיליון יחידות דיור. גם באוצר ובמשרד השיכון חושבים כך, אך בפועל התכנון והבנייה רחוקים מאוד מהיעד הזה". 


בריק מנה שלושה עקרונות שהמדינה צריכה לדעתו לבצע באופן די מיידי כדי לייצר עוד מסה קריטית של דירות. "המדינה חייבת לקבוע תכנון אב לזה ולפתוח את ברז האישורים. ראשית, יש להפעיל את הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית במתכנות חירום עם תקציב גדול, יש להקל על הרגולציה הכבדה בתחום ולשחרר חסמים. 


"שנית, המדינה צריכה לטפל בראשי ערים סרבנים שמתנגדים להתחדשות עירונית, אין ברירה. צריך לקבוע קריטריונים ברורים שרק לפיהם ראש עיר יוכל לפסול פרויקט התחדשות עירונית, ואם ראשי הערים לא יעמדו בזה – צריך לקחת מידיהם את סמכות ההחלטה. 


"שלישית, חייבים לקחת את הפריפריה כפרויקט לאומי ולחדש שם יותר ויותר. זה ממש פיקוח נפש ומניעת אסון. המדינה חייבת להכניס את היד לכיס ולאפשר לקבלנים לבנות שם עם כרית ביטחון", אמר בריק.


קודם תשתיות – ואחר כך בניינים


אחרי בריק עלה לנאום יו"ר מטה הדיור החדש זאב ביילסקי, שפנה אל בריק ואמר לו כי "מטה הדיור היא השותף של הקבלנים, לא האויב שלהם. נשתף פעולה ונלמד ולהקשיב ונפעל בהתאם. בסופו של דבר חוסר הוודאות התכנונית מביאה לסיכונים אצל הקבלנים וחובתנו למזער אותם, ואני שמח להגיד שאנחנו עושים את זה".

ביילסקי אמר עוד, כי "התחדשות עירונית לדעתי זה עשיית צדק חברתי וגם פיקוח נפש. בקרוב תהיה תוכנית כוללת לתחום זה, ויהיה תקציב ממשלתי גדול. בסוף 2018 יהיו לנו 130 אלף יחידות דיור מתוכננות - כל הגופים האמונים עובדים על זה ואנחנו ממשיכים ללחוץ על הגז". 


עוד לדבריו: "לא פתחנו בקבוקי שמפניה בגלל ירידת המחירים בששת החודשים האחרונים. שר האוצר הנחה אותנו ליצור מלאי דירות מתוכננות שיהיו לכשירצו לבנות. חתמנו גם עד כה 30 הסכמי גג עם רשויות, חלקם מאוד נדיבים וכאלה שמשנים פני עיר. עד 2040 נזדקק בישראל ל-2.6 מיליון דירות מתוכננות ו-1.6 מיליון דירות בנויות". 


בניגוד לקודמו בתפקיד אביגדור יצחקי, שאמר שאותו מעניין רק לבנות ולבנות ומצידו שהציבור ייצא לעבודה ביום ראשון, ייקח איתו שק שינה ויישן בעבודה עד יום חמישי ואז יחזור הביתה, ביילסקי מצהיר כי מטה הדיור בראשותו ובראשות השר כחלון, המדינה פועלת לקדם בניית תשתיות לפני הבנייה של מבני המגורים והשכונות החדשות. "אם המדינה חפצת חיים ורוצה להדביק את קצב הביקוש – חייבים כבישים, מחלפים, מתקני טיהור ושאר תשתיות", אמר ביילסקי.