חץ לדרום, משרד הבינוי והשיכון

גלנט מכריז מלחמה על הבדואים בנגב: 20 אלף דירות חדשות ליהודים

שר הבינוי והשיכון הציג את תוכנית "חץ לדרום" • "הנגב נמצא בסכנה וישנו חשש ממשי להשתלטות עוינת...נחזק את ההתיישבות היהודית ונמנע איבוד השליטה הישראלית באזור"

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט "מכריז מלחמה" ומסמן מטרה: מניעת השתלטות עוינת של הבדואים על הנגב. השר הציג היום את תכנית "חץ לדרום", "לחיזוק ההתיישבות היהודית בנגב ומניעת איבוד השליטה הישראלית באזור". 


התוכנית כוללת הקמת יישובים חדשים נוספים בנגב עם כ-20 אלף דירות חדשות לפחות, "במבנה גאוגרפי אשר יוצר רצף טריטוריאלי המספק הגנה לתושבי הנגב, ובכך גם יוצר חסם ומגן מפני השתלטות בדואית ותנועה איסלמסטית מדרום הר חברון לנגב, לכיוון פנים מדינת ישראל", לפי הודעת משרד הבינוי והשיכון.


לדברי גלנט, "הדרום נמצא תחת מתקפה לא רק מעזה - הבנייה הבלתי חוקית של הבדואים בנגב ובסביבת באר-שבע בשנים האחרונות יצאה משליטה ומכרסמת בריבונות הציונית בנגב. קיימת התפשטות פלסטינית איסלמיסטית ממרחב חברון ובנותיה לעבר הנגב, הטרור החקלאי הולך ומחריף וגם הבנייה הלא חוקית. התוכנית היא פתרון ארוך טווח ויציב לאחיזה היהודית באזור.


"הנגב מהווה חצי משטחה של מדינת ישראל והוא נכבש במחיר כבד. כיום, הנגב נמצא בסכנה וישנו חשש ממשי להשתלטות עוינת. מתחוללת לא פחות ממלחמה על השליטה הישראלית בנגב ועל השלטת החוק והסדר באזור לטובת כלל היושבים בו. התיישבות והקמת יישובים חדשים היא נשמת אפה של הציונות", לדבריו.


התכנית של גלנט כוללת שבעה מרכיבים - חלקם כבר בביצוע וחלקם חדשים - שמהווים לדבריו מכלול פעולות המאפשרות יצירת רצף טריטוריאלי לצד מניעת איבוד הנגב המהווה נקודה אסטרטגית, מבחינה ביטחונית וציונית, למדינת ישראל.


1. הקמת ארבעה ישובים כפריים חדשים על ציר 25 בנגב אשר מחבר בין באר שבע לדימונה. בכל יישוב יוקמו כ-250 יחידות דיור וסה"כ כ-1,000 יח"ד.


2. אישור סופי לתכנית הקמת חמישה יישובים בנגב, אשר הוגשה לדיון בולנת"ע לפני כ-18 חודשים, וכוללים כ-5,200 יחידות דיור. היישובים הם נווה גוריון עם 2,500 יחידות דיור; דיה עם 1,500 יחידות דיור; שלח עם 400 יחידות דיור; דניאל עם 400 יחידות דיור; אשל הנשיא עם 400 יחידות דיור. 


3. הקמת הישוב עיר אובות בערבה, שאושרה להפקדה בולנת"ע לפני מספר ימים, שבו יהיו 250 יחידות דיור. 


4. הקמת היישוב חנון באזור עוטף עזה, מיועד לכ-400 משפחות בתחום המועצה האזורית שדות נגב, מזרחית לקיבוץ סעד. 


5. "מבואות ערד": הקמת חמישה ישובים כפריים חדשים בנגב עם 250 יחידות דיור כל אחד, ובסה"כ 1,250 יחידות דיור. 


6. הקמת העיר כסיף והיישוב חירן. כסיף מתוכננת להשתרע על פני שטח של 4,750 דונם ולאכלס כ-50,000 תושבים מהמגזר החרדי, בכ-10,000 יחידות דיור. חירן הוא ישוב אשר עתיד לקום על אחת משלוחות הר חירן, הממוקם על הציר שבין מיתר לערד, בצפון מזרח הנגב ולאכלס כ-2,400 משפחות, המהוות כ-10,000 תושבים.


7. עיבוי ישובים קיימים באמצעות תכנית משרד הבינוי והשיכון לעידוד ההתיישבות הכפרית בנגב - תמרוץ קליטה באמצעות מענקים לטיפול בתשתיות ישנות ובמבני ציבור.