חגי רזניק, משרד הבינוי והשיכון

ראיון של הכלכלן הראשי הצליח להרגיז את מנכ"ל משרד השיכון

חגי רזניק תקף בחריפות את דבריו של יואל נוה שאמר בראיון: "לא יכולתי שלא להזדעזע. אמירה וכותרת נוראית, עדיף שלא היתה נאמרת או נכתבת" • אילו דברים הרתיחו אותו?

ראיון שקיים יואל נוה, הכלכלן הראשי באוצר היוצא, הצליח להרגיז את מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון חגי רזניק, עד שהאחרון יצא בביקורת חריפה נגד נוה ברשתות החברתיות. נוה העניק ראיון פרישה לכל העיתונים ולגופי התקשורת אתמול, אבל את עיניו של רזניק צדה הכותרת שנכתבה בעיתון ובאתר דה מרקר.

כותרת הראיון היתה: "נוה: 'מי שבוחר להיות עני - המדינה לא צריכה להציל אותו; זה עניין תרבותי'". נוה התייחס לעניין העוני בישראל ובדבריו תמך יותר בעידוד יציאה לעבודה ותמריצים לעבודה, על פני הגדלת קצבאות.

נוה אמר בראיון: "העוני שמעניין אותי, והוא הכי בעייתי, הוא של משפחות עובדות עם שני מפרנסים. הוא בסביבות 5% - וזה גבוה מאוד. שני הורים שעובדים בשכר המינימום עומדים על קו העוני אפילו אם יש להם רק שני ילדים - שלא לדבר על משפחות עם הרבה מאוד ילדים ומפרנס אחד. עם משפחות כאלה מה נעשה? נגדיל את קצבאות הילדים? נגדיל שוב את קצבאות תלמידי ישיבות? עשינו את זה פעם, וזה הוריד את שיעור ההשתתפות בעבודה של גברים חרדים".

הוא הוסיף: "זו התמודדות עם העדפה תרבותית. מי שבוחר בזה, המדינה לא צריכה להציל אותו מהבחירה התרבותית שלו...לתת עוד קצבאות זה לא הפתרון".

 יואל נוה

יואל נוה (משרד האוצר)

 

רזניק הגיב בחריפות לדברים של נוה וכתב בחשבונות הטוויטר והפייסבוק שלו: "ראיתי את הראיון ולא יכולתי שלא להזדעזע. אמירה וכותרת נוראית, עדיף שלא היתה נאמרת או נכתבת".

בהודעה לתקשורת שנשלחה ממשרד השיכון רזניק הוסיף כי "דבריו של נוה הם בושה ותעודת עניות לשירות הציבורי. אוי לנו אם אלה הם הפקידים האמונים על רווחתם הכלכלית של השכבות המוחלשות ביותר בחברה הישראלית. כאזרח המדינה וכמנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, האחראי בין היתר על מערך הדיור הציבורי, הסיוע בדיור, ושיקום שכונות, אני מזועזע מן המחשבה כי ניתן בהינף יד ואידאולוגיה מאקרו-כלכלית למנוע ממשפחה ענייה קצבה, המהווה עבודה אוויר לנשימה, לא פחות. תמריצים לעבודה לעולם לא יוכלו לעמוד כפתרון יחידי ללא הגדלת קצבאות, סיוע רווחתי ורשת בטחון סוציאלי.

"נווה מדבר בראיון על מספרים וסטטיסטיקה של עוני, אבל נראה ששכח לאורך הדרך כי מאחורי המספרים ישנם גם אנשים, ואני הוא זה שפוגש אותם בכל יום ויום. כשאם חד הורית נפגעת אלימות מנסה לגדל את שני ילדיה בדוחק, האם אפשר לומר לה  שלא מגיעה לה קצבה מוגדלת כי אנחנו רוצים שתצא לעבוד יותר? בעיני זו טיפשות במקרה הטוב ורשעות במקרה הרע".