בני ברק , יעקב נחומי

1,400 דירות חדשות: עוד שכונת מגורים תיבנה בבני ברק

אושרה להפקדה בוועדה המחוזית תוכנית לבניית שכונה חדשה במקום אזור התעשייה • לפני כשבועיים הותמ"ל אישרה תוכנית לבניית 2,100 יחידות דיור חדשות בבני ברק

בני ברק, העיר הצפופה ביותר בישראל, הולכת להיות צפופה אף יותר. כשבועיים לאחר שתוכנית לבניית 2,100 יחידות דיור חדשות בבני ברק אושרה בותמ"ל, אתמול אושרה להפקדה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ת"א עוד תוכנית לבניית שכונת מגורים חדשה עם 1,400 יחידות דיור חדשות בבני ברק.

כמו בתוכנית הקודמת, גם התוכנית הנוכחית שנקראת תוכנית "מתחם הירקון" כוללת שינוי ייעוד של הקרקע מתעשייה למגורים. התוכנית מציעה לפנות את אזור התעשייה שמהווה כיום "שטח הפקר" לא מוסדר, ונמצא במצב תחזוקתי ירוד, ובמקומו לבנות כ-50 מבני מגורים בני 7 קומות כ"א. 20% מהדירות יהיו דירות קטנות בשטח כולל של 75 מ"ר. התוכנית מתפרסת על פני שטח של 104 דונם, מדרום לרחוב הירקון, בחלק הצפון מערבי של שכונת פרדס כץ וממזרח למתחם ה-BBC.

לפי התוכנית שמקדם משרד הבינוי והשיכון, שכונת המגורים החדשה תכלול שני פארקים בשטח כולל של כ-12 דונם ובהם יוקמו שבילי הליכה שיחברו ביניהם. בנוסף כוללת התוכנית כ-55,000 מ"ר שטחים שיוקצו עבור מבני ציבור בהם מוסדות חינוך, רווחה ובריאות. בקומות הקרקע של מבני המגורים יוקמו 28 גני ילדים. כמו כן, רחובות הירקון ואבו חצירא יתחדשו תוך תוספת חזיתות מסחריות לאורכן, נטיעות עצים, הקצאת נתיבי תחבורה ציבורית וחיבור המתחם לרכבת הקלה. על תכנון התוכנית אחראי משרד טיטו אדריכלים.

נזכיר, כי לפני כשבועיים הותמ"ל אישרה את תוכנית "תמ"ל  1045" שכוללת בניית מתחם מגורים חדש למגזר החרדי בבני ברק. מתוכננות להיבנות במתחם 2,100 יחידות דיור חדשות, ושטחי תעסוקה ומסחר מניבים בעירוב שימושים. גם בתוכנית זו 20% מיחידות הדיור יהיו קטנות, גודל דירה ממוצעת יהיה 90 מ"ר.

תוכנית מסגרת לתמ"א 38 בבני ברק

בתוך כך, הוועדה המחוזית אישרה להפקדה גם תוכנית מסגרת תכנונית הקובעת הנחיות ליישום תמ"א 38 על תיקוניה, בהתאם להנחיות סעיף 23 לתמ"א, בעיר בני ברק. מטרת התוכנית הינה לעודד מימוש תמ"א 38 בתחומי העיר ובעיקר התחדשות עירונית במסלול הריסה ובנייה מחדש.

התוכנית מציעה מנגנון ייחודי ליישום תמ"א 38/3/א, הכולל תוספת שטחי ציבור בקומת הקרקע של המבנים המתחדשים, אשר ייתן מענה עבור שימושים ציבוריים עירוניים, בדגש על הצורך בגני ילדים בקרבת מהבית. זאת, על רקע הצורך המיידי של העיר לספק שטחי ציבור עבור האוכלוסייה ההולכת וגדלה, ומנגד לשמור על בנייה למגורים עד לגובה של 6.5 קומות מעל הקרקע.

יו"ר הוועדה המחוזית דניאלה פוסק: "בעיר בני ברק מוטלת חובה להוסיף שטחים לצרכי ציבור במרחב העירוני, באופן שמחד יצור פיזור של הצרכים הקהילתיים בשכונות, ומאידך, יתרום לתהליכי התחדשות עירונית, פיתוח המרחב העירוני וחזות הרחוב".