ניו יורק, שאטרסטוק

דירות יוקרה במנהטן: המחירים יורדים והעסקאות פוחתות

ברבעון הראשון בוצעו 232 עסקאות בנדל"ן יוקרתי בניו-יורק • אלה הם נכסי הפאר שמחליפים ידיים

שוק דירות היוקרה ברובע מנהטן בניו יורק נחלש ברבעון הראשון של 2018. החולשה מתבטאת בירידה בכמות העסקאות, בצניחה של המחירים המבוקשים של הנכסים, ובעלייה של הזמן שבו הם עומדים על המדף. 

חברת Olshan Realty, ברוקר נדל"ן ניו-יורקי ותיק וחברת ניהול נכסים שמתמחה גם בדירות יוקרה, מפרסמת דוחות תקופתיים של העסקאות בנדל"ן היוקרתי במנהטן המפרטות את הפעילות ברבעון, בחודש ובשבוע.

לפי הדוח המסכם את הרבעון הראשון של השנה בעסקאות המכר של דירות יוקרה במנהטן, עולה כי הנכסים מתומחרים ביתר, לא באמת שווים את המחיר המבוקש, וזה מתבטא במספרים:

דירות או בתים שמחירם 4 מיליון דולר ויותר שנמכרו מתחילת השנה ספגו ירידה ממוצעת של 10% מהמחיר המבוקש. מדובר בשיעור החד ביותר מאז 2012, לפי בדיקה של סוכנות בלומברג. יש להעריך כי במעמד החתימה הסופית על החוזה הירידה תהיה חדה יותר. 

לשם הדוגמא, בית בן 7 חדרים ברחוב 65 מזרח בשטח של 10,253 רגל רבוע (כ-953 מ"ר) "עלה על המדף" במחיר מבוקש של 18 מיליון דולר, אבל המוכר הוריד את המחיר פעמיים עד שהוא נמכר תמורת 14 מיליון דולר (ירידה של 23%).

בסך הכל לפי בדיקת Olshan, בוצעו עסקאות ל-232 יחידות דיור יוקרה ברבעון הראשון של השנה, ירידה של 15% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. היחידות עמדו למכירה 466 ימים בממוצע (מעל 15 חודשי היצע), גם כן התקופה הארוכה ביותר מאז 2012.

נשיאת Olshan דונה אולשן אמרה לבלומברג כי "הבעיה הגדולה ביותר היא תמחור היתר של בעלי הנכסים. אנשים במנהטן פשוט חיים באשליות לגבי שווי הנדל"ן שלהם".

21 עסקאות בשבוע

בשבוע החולף בוצעו 21 עסקאות מכר לדירות יוקרה במנהטן שמחירן 4 מיליון דולר או יותר. סך המחיר המבוקש של כל דירות היוקרה השבוע היה 221 מיליון דולר, כשהמחיר החציוני עמד על 6.9 מיליון דולר. הדירות עמדו בממוצע 450 ימים למכירה (כ-15 חודשי היצע), וההנחה הממוצעת על המחיר המבוקש היתה בשיעור של 4%.

את המקום הראשון ברשימה מבחינת מחיר הנכס תפסה דירת פאר בשטח של 368 מ"ר בפארק אבניו 432 שמכרוHarry Macklowe ו-.CIM Groupהמחיר המבוקש של היחידה היה 40.75 מיליון דולר, מה שמשקף מחיר של כ-34 אלף דולר למ"ר.

 הארי מקלאו

הארי מקלאו (צילום מסך TRD)

 

באותו מגדל דירות מפואר נמכרה יחידת דיור לקאריל אנגלנדר, אשתו של מנהל קרן הגידור ישראל אנגלנדר, המיליארדר היהודי-אמריקאי, תמורת 60.8 מיליון דולר. היחידה היא חיבור של שני פנטהאוזים בקומה ה-91 במגדל.

קאריל אנגלנדר

קאריל אנגלנדר (צילום מסך TRD)

 

מפיק סרטי הקולנוע בוב וויינשטיין, אחיו של הארווי ווינשטיין האיש וההטרדות המיניות, מכר את דירתו בסנטרל פארק מערב 211, בת 14 החדרים, תמורת 26.5 מיליון דולר. רק בספטמבר האחרון, כשהוא שם את הדירה על המדף, הוא ביקש עליה 29.5 מיליון דולר. ב-2004 וויינשטיין רכש את הדירה ב-20 מיליון דולר.

 בוב וויינשטיין

בוב וויינשטיין (צילום מסך TRD)