גדיידה , הדמיות 3division

15,000 דירות חדשות: עיר ערבית חדשה תוקם בגליל

אושרו להפקדה בותמ"ל שתי תוכנית להרחבת היישוב הערבי ג'דיידה מכר שממוקם מזרחית לעכו • תיבנה שכונה חדשה שבה מגורים, 600,000 מ"ר מסחר ותעסוקה, ומוסדות ציבור

המדינה מקדמת הקמתה של עיר ערבית חדשה בגליל. הותמ"ל (הוועדה לקידום מתחמים מועדפים) אישרה להפקדה תוכנית משרד הבינוי והשיכון להרחבת היישוב הערבי ג'דיידה מכר שבגליל המערבי בעוד 8,000 יחידות דיור. זאת, בנוסף לתוכנית קיימת של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) להוספת 6,500 יחידות דיור ביישוב שגם היא אושרה - מה שיהפוך אותו לעיר ערבית. כיום היישוב שממוקדם מזרחית לעכו מונה כ-24 אלף תושבים. 

 גדיידה

גדיידה (הדמיות 3division)

 

במסגרת התוכנית של משרד הבינוי והשיכון תקודם בניית שכונת גבעות טנטור-מערב המשתרעת על שטח של כ-3,000 דונם, בה ייבנו כ-8,000 יחידות דיור כאמור, מסחר ותעסוקה בשטח של כ-380,000 מ"ר וכן מוסדות ציבור ושטחים פתוחים ציבוריים. השכונה החדשה תוקם מצפון לכביש 85 בדרום היישוב ג'דיידה-מכר וממזרח לכביש מס' 6 העתידי. הצפי לאכלוס המשמעותי הראשון בשכונה הוא לשנת 2023. על התכנון של כל השכונה אחראי משרד קולקר קולקר אפשטיין אדריכלים.

 גדיידה

גדיידה (הדמיות 3division)

 

קיימת תוכנית נוספת של רשות מקרקעי ישראל לתוספת 6,500 יחידות דיור בצד המזרחי של ג'דיידה, וגם היא תהיה עם שטחי מסחר ותעסוקה, כך שביחד שטחי המסחר והתעסוקה בשכונה החדשה (המערבי והמזרחי) יתפרש על 600,000 מ"ר.

על פי התכנון, תחולק השכונה לרשת רחובות אשר תיצור מרקם אורבני אחוד. מבני המגורים שייבנו בשכונה יהיו מבוססים ברובם על מודל הבלוק העירוני הפתוח, אשר במרכזו שטחים פתוחים ומבני ציבור. כמן כן מתוכננת רשת רציפה ומשלימה של שבילים ירוקים ושטחים פתוחים ציבוריים שתהווה השלמה לרחובות, וכן מסלולים לרוכבי אופניים וטיילות להולכי רגל. בנוסף, ייבנה גם  פארק שישתרע ממזרח למערב בחלקה הצפוני של התכנית הגובל ביישוב הקיים.

רחוב בגדיידה

רחוב ראשי בגדיידה (הדמיות 3division)

 

בתכנית נכלל אזור תעסוקה כאמור וכן מתוכננים מקטעים ברחובות הראשיים עם שימושים מעורבים לתעסוקה ומסחר. התכנית מספקת פתרונות תנועתיים לדרכי גישה ולתחבורה ציבורית, טיפול בתשתיות מקיפות לרבות מים, חשמל וביוב. התכנית צפויה לקדם גם את היישוב הקיים בג'דיידה מכר - ישודרגו תשתיות קיימות ותווספו מוסדות ציבור.

לדברי שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט: "האוכלוסייה הערבית במדינת ישראל הינה שוות זכויות וחובות בדומה לשאר אזרחי המדינה. זוהי בשורה חשובה לציבור הערבי כמו גם לציבור היהודי בצפון המדינה. אנו ממשיכים במאמץ לצמצם את המחסור בדיור עבור המגזר הערבי בישראל, הן בתכנון ופיתוח והן במודל של בנייה רוויה והתחדשות עירונית".

 גדיידה

גדיידה (הדמיות 3division)