נדלן אתר בנייה, צילום משרד הבינוי והשיכון

"ירידה? מחירי הדירות עלו ב-1.3% לעומת הרבעון המקביל"

סקירת מחירי הדירות של השמאי אוהד דנוס: ברבעון הראשון של 2018 המחירים ירדו ב-0.6% לעומת הרבעון הקודם • באילו אזורים המחירים עלו ובאיזה ירדו?

ברבעון הראשון של 2018 מחירי הדירות בישראל ירדו ב-0.6% לעומת הרבעון הקודם, ועלו ב-1.3% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. כך עולה מסקירת מחירי הדירות של שמאי המקרקעין אוהד דנוס שפורסמה היום.

הסקירה של דנוס מהווה מעין אלטרנטיבה לסקירת הלמ"ס. הוא החל לפרסם את הסקירה שלו לקראת אמצע 2017 עוד שהיה יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, במקום הסקירה הרבעונית של השמאי הממשלתי שנאסרה לפרסום ע"י שר האוצר משה כחלון בספטמבר 2017, כי היא הצביעה על עליית מחירים בניגוד למה שכחלון רצה להראות, אז הוא קבע כי רק הלמ"ס תהיה הגוף שיפרסם סקירות על מחירי דירות.

הסקירה מבוססת על שיטת העבודה שהייתה נהוגה בסקירות של השמאי הממשלתי. היא מתייחסת לעסקאות מכירה של דירות 4 חדרים (חדשות ויד שנייה) ומנטרלת דירות קטנות יותר וגדולות יותר, וזאת במטרה לנטרל את ריבוי המשתנים המשפיעים על מחירי דירות שעלולים להטות את התוצאות, כפי שלדבריו קורה בסקירות של הלמ"ס.

לפיכך, דנוס בחר מתוך כלל העסקאות ברבעונים הרלוונטיים דירות בעלות מאפיינים הומוגניים ככל שניתן, שכמות העסקאות בהן גבוהה יחסית. בסך הכל, לאחר ניפוי וטיוב נותרו במדגם של דנוס כ-2,700 עסקאות לניתוח ב-16 ערים. לפי דנוס, ברבעון הראשון נרשמה עלייה של כ-15% בכמות העסקאות הרלוונטיות, וירידה של כ-20% ביחס לרבעון המקביל אשתקד, נתונים המצביעים על התאוששות קלה בשוק הדיור.

דנוס בדק את המחיר הממוצע ברבעון הראשון של דירות כאלה בישובים נבחרים, לעומת הרבעון הקודם, והמקביל ב-2017. כן נבדק גם שיעור סטיית התקן ביחס לשווי הממוצע בכל עיר (נתון המעיד על רמת השונות/הטרוגניות של מחיר הדירות בתוך אותה העיר).

מהבדיקה של דנוס עולה, כי ב-8 ערים מתוך 16 נרשמה ירידה במחירי הדירות הממוצעים ביחס לרבעון הקודם. ב-6 ערים נצפתה עלייה ובשתי ערים לא היה שינוי.

 השינויים במחירי הדירות

השינויים במחירי הדירות (אוהד דנוס)

 

נרשמו שינויים במחירים גם בתוך כל עיר, מה שמבטא את ההבדלים הקיימים ברמות הביקוש באזורים השונים שבעיר ואת רמת ההבדלים במאפיינים הפיזיים בין הדירות בעיר. במיוחד בולטת רמת השונות הגבוהה של מחירי הדירות בערים ירושלים, תל אביב וחיפה, אשר מצביעה על הפער שבין אזורי היוקרה לבין אזורים זולים יותר באותה העיר. שונות נמוכה יחסית נצפתה בערים הרצליה, כפר סבא ומודיעין, שאוכלוסייתן בעלת מאפיינים הומוגניים יחסית.     

  

דנוס מסביר, כי "נכון להיום אנו עדים להתאוששות קלה בשוק הדיור ולהמשך הדשדוש במחירים, לאחר שעלו ב-1.4% ברבעון הרביעי של 2017 ביחס לזה שלפניו. אם ברבעון הקודם ירד קצב העלייה ל-1.2% לשנה, למרות העלייה הרבעונית במחירים, הרי שכעת הוא עומד על 1.3% לשנה ביחס לרמה ברבעון הראשון של 2017.  

"נראה כי הודעת האוצר על כך שאין באפשרותו לקדם את מס ריבוי דירות, הפרסומים הרבים אודות עיכובים וליקויים בתכנית הדגל 'מחיר למשתכן' והמשך המדיניות המוניטרית המרחיבה של בנק ישראל, פועלים בכיוון של תחילת טפטוף קל וחזרה של קהל יושבי הגדר אל השוק, תוך שהם מצטרפים לרמת הפעילות המינימאלית החייבת להתקיים בו", הוא אומר.  

עוד מוסיף דנוס: "עדיין לא ניתן לדבר על שוק הדיור במונחי ירידת מחירים או עליית מחירים מובהקת. מה שניתן להמשיך ולומר הוא כי בשנה החולפת המחירים ממשיכים לדשדש בערבוביה, פעם עליות מחירים בעיר אחת וירידות באחרת וברבעון שאחריו מתחלפות היוצרות".