אתר בנייה נדלן, שאטרסטוק

"שחיתות היא תוצאה של פקידות עצלנית ושל ראשי ערים בלי שיניים"

נשיא התאחדות בוני הארץ רוני בריק: "במקום שבו המערכת מערימה קשיים, תמיד יצוצו מושחתים שינצלו זאת. כל ראש עיר שרוצה למנוע שחיתות שיעשה זאת ע"י הסרת חסמים"

נשיא התאחדות בוני הארץ רוני בריק ממשיך לתקוף. לאחר שבשבוע שעבר כינה את תוכנית מחיר למשתכן של משה כחלון "תוכנית בנייה גוססת", היום הוא מכוון את החיצים לראשי הרשויות המקומיות. "שחיתות היא תוצאה של פקידות עצלנית ושל ראשי ערים בלי שיניים. במקום שבו המערכת מערימה קשיים, תמיד יצוצו מושחתים שינצלו זאת. כל ראש עיר שרוצה למנוע שחיתות יכול לעשות את זה על ידי הסרת חסמים", אמר בריק בכנס לתכנון ובנייה שהתקיים היום (ג') בתל אביב.

בריק התכוון למלחמות של חלק מראשי הערים בהתחדשות עירונית בעירם, בסחבת ובבירוקרטיה שהם יוצרים במוסדות התכנון ברשויות ובקשיים שהם מערימים על יזמים וקבלנים עם אי ודאות תכנונית.

הוא אמר, כי "אני לא חושב שצריך לקחת לראש העיר את הכוח מידיו (מלהחליט האם לאשר או לא לאשר התחדשות עירונית - י.נ). ראש העיר הוא נבחר ציבור וזה מה שהתושבים רוצים. אבל ראש עיר צריך ללמוד את השטח שלו ולנהל אותו על פי חשיבה לטווח ארוך, וכשהוא לא עושה את זה – חובה על הממשלה להתערב".

נשיא התאחדות בוני הארץ המשיך גם בנאומו היום לתקוף את תוכנית מחיר למשתכן, ואמר כי "יש הרבה מאוד בעיות שהתוכנית יוצרת, אבל הבולטות ביותר הן ההקפאה של השוק – בעיקר בגלל התעלמות הממשלה ממשפרי הדיור שמהווים כ-80% מרוכשי הדירות, והעובדה שכופים על הזוכים לקנות דירות במקום שבו הם לא יגורו וחלקם יתקע עם דירות להשכרה ללא שוכר. התוכנית הזו היא באמת פתרון לטווח קצר והתקופה הזו נגמרה. עכשיו צריך למצוא כלים חדשים לסייע לחסרי דיור – לתת להם הלוואות ללא ריבית, לאפשר התנהלות בריאה ונורמלית של השוק, והכי חשוב להציף את הארץ בקרקע לבנייה עבור כל אוכלוסייה שרוצה דירות".

בריק סיכם ואמר, כי "אנחנו מעריכים שהירידה הבלתי פוסקת בהתחלות הבנייה של החודשים האחרונים והעלייה בביטולי זכייה של הזכאים, הם תמרור אזהרה אדום שצריך להבהיר לממשלה שצריך להפסיק להתעלם מהמצב בשטח".