תל אביב, שאטרסטוק

ירידה שנתית של 0.1% במחירי הדירות; עליות מחירים בכמה מחוזות

למ"ס: בחודש מרץ ירד מדד מחירי הדירות ב-0.2%, ומחירי הדירות החדשות ירדו ב-1.2% * במחוזות מרכז, צפון, חיפה וירושלים נרשמו עליות מחירים, ירידה בת"א

לראשונה מזה כעשור, נרשמה ירידה שנתית במחירי הדירות בישראל. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת הערב עם מדד המחירים לצרכן כי המחירים ירדו בשיעור של 0.1% ב-12 החודשים האחרונים (פברואר-מרץ 2017-פברואר-מרץ 2018). אמנם מדובר בשיעור ירידה מזערי, אך עדיין הנתון חשוב כדי להצביע על מגמה בשוק, אם אכן תמשיך.

עוד מדווחת הלמ"ס, כי בחודש מרץ לבד ירד מדד מחירי הדירות ב-0.2%, וגם מדד מחירי הדירות החדשות (שינוי מחירים בניכוי שינוי האיכות בתמהיל ובסוג הדירות) ירד ב-1.2% במרץ. הלמ"ס מעדכנת כי שיעור הדירות המוזלות בתמיכה ממשלתית מסך הדירות שבמדד עמד על שיא של 28.2%, לעומת 21.7% בחודש הקודם.

הלמ"ס מדווחת במסגרת העדכון גם על המחוזות שבהם נרשמו ירידות במחירי הדירות, ומהנתונים עולה, כי במחוז ת"א נרשמה ירידה של 0.9% בחודש מרץ, במחוז דרום המחירים ירדו ב-1.5% אבל בכל שאר המחוזות נרשמו דווקא עליות מחירים, מה שעשוי לעצור מעט את ההתלהבות ולגרום לנו לזכור את התנודתיות של הנתונים שמפרסמת הלמ"ס שהיא בעצמה אומרת שעשויים להשתנות. במחוז מרכז נרשמה עלייה של 0.4% במחירים, במחוז חיפה וצפון נרשמו שיעורים דומים של עליות, במחוז ירושלים נרשמה עלייה של 1.2%. 

תנודתיות זו לא מנעה את החגיגות משר האוצר משה כחלון, שפרסם סרטון וידיאו מביקורו בברלין ואמר: "לכל הסקפטיים שתקפו אותנו, תשלימו עם המציאות החדשה. עשינו את זה. גם במחיר למשתכן וגם בשוק החופשי שנרגע. הבערה כבתה".

אם הבערה באמת כבתה - זאת נדע בחודשים הקרובים.