רוני בריק נשיא התאחדות בוני הארץ, צילום מרסלו

רוני בריק תוקף את כחלון: "מחיר למשתכן - תוכנית בנייה גוססת"

נשיא התאחדות בוני הארץ: "שר האוצר מתגאה בכך שהוא נטרל את גורם היזם-הקבלן, אבל מה לעשות – אי אפשר לנטרל את מי שבונה באמת ולצפות שהבנייה תמשך"

"מחיר למשתכן בצורתה הנוכחית היא תוכנית בנייה גוססת", כך אמר היום (ה') נשיא התאחדות בוני הארץ רוני בריק, בכנס השנתי של ההתאחדות שמתקיים באילת. בריק טען כי "חלק ניכר משוק הדיור פועל זמן רב מדי בלי מידע ברור על הצורך האמיתי בדירות בכל מקום, היכולת הכלכלית של תושבי כל אזור, מתי יושלמו התשתיות באזור הבנייה, מה היזם או הקבלן יכול להציע בכל מתחם ועוד". לדבריו, "שר האוצר מתגאה בכך שהוא נטרל את גורם היזם-הקבלן, אבל מה לעשות – אי אפשר לנטרל את מי שבונה באמת ולצפות שהבנייה תמשך".

עוד הוסיף בריק: "שר האוצר סימן מטרה ראויה של סיוע לחסרי דיור. אני משוכנע שכאשר הוא יצא לדרך הוא באמת ובתמים חשב שיוכל לחתוך מחירים בסבסוד קרקע וחשב שיוכל באמת לטפל בכל חסרי הדיור בקדנציה הזו. אבל איפשהו אחרי הבחירות, השר כחלון איבד את הדרך. הרגע שבו שר מפסיק לשמוע לעצות של המומחים ואנשי השטח שבו הוא מטפל – הוא רגע עצוב. כולנו ראינו את זה קורה. כולנו מכירים כבר את הפורמט – באים שרים ומנסים לתקן טעות גדולה אחת עם טעות גדולה אחרת".

לדברי יו"ר ההתאחדות, מטרת תוכנית מחיר למשתכן היתה לתקן טעויות שעשתה המדינה, "אך שר האוצר הלך את הצעד הראשון ונעצר. אי אפשר להבטיח שהמחירים יירדו ואז להעלות בעשרות אחוזים את המס על הבנייה, ולהסתיר מידע על הנעשה בשוק, מתי שהוא לא דומה למה שרוצה השר ולצפות שאנחנו לא נגביר זהירות. אי אפשר להתעלם מעלייה בלתי פוסקת בילודה ובגירושים בלי להתאים את התכנון ומהירות של הוצאות היתרי הבנייה לשוק. אי אפשר להתעלם מצרכי העיריות שרוצות לקדם התחדשות עירונית ומראשי ערים שחוסמים התחדשות. אי אפשר להגדיל ולהגדיל את היקף הסיכון שבו עובדים יזמים וקבלנים, שאמורים למסור דירות עם תשתיות חצי אפויות ולצפות שלא נתחשב בסיכון הזה. הציבור הבין שתוכנית מחיר למשתכן לא עובדת יותר בצורה שבה מפעילים אותה. רואים את זה בדיווחים על עוד ועוד ביטולי זכייה, ורואים את זה גם בסקרים הפוליטיים". 

עוד הוסיף בריק: "כבר חודשים יש ירידה משמעותית בהתחלות הבנייה ואם זה לא מספיק – אז יש סיכוי סביר שנכנס לתקופת בחירות. בכל 6 מערכות הבחירות לכנסת משנת 2001 נרשמה ירידה של 30%-40% בהתחלות הבנייה למגורים ובעקבותיה בא זינוק מחיר דירות".

"התקופה הקרובה תהיה לא קלה לקבלנים"

בריק התייחס גם לבנייה הציבורית והתשתיות, ואמר כי "בשנים האחרונות המדינה הפכה את ענף התשתיות והבנייה הציבורית לבור שמחסל תעשייה שלמה. שנים הזהרנו שהמצב יחמיר ויהפוך לבעיה שתתבטא גם בתחום הדיור. הזהרנו ולצערי צדקנו. בשנה שעברה קמה מחאה ציבורית רחבה של רוכשי דירות בעקבות איחורים של חודשים באכלוס דירות, שנולדו בגלל איחורים בפרויקטי תשתית ובנייה ציבורית". 

"על פי החוק, כשאין תשתית, לא מאכלסים דירות. המדינה התעלמה מהחוק שנים. אני קורא מכאן למדינה - האיצו את עבודתכם. פרסמו במהירות הוראות לשינוי תהליכים ושיטות עבודה לכל ספקי העבודה בתחום התשתיות – ממשלתיים ומוניציפאליים. אנחנו, הקבלנים,  בונים ממש עכשיו עשרות אלפי דירות בשכונות חדשות, חלק לא מבוטל מהן ימסרו באיחור, אם לא תשונה לחלוטין התמונה בתחום התשתיות והבנייה הציבורית", אמר.

בריק קרא בכנס לשר האוצר: "שים את המחלוקות בצד, שב איתנו ובוא נפעל יחד לחזרה למסלול של עלייה בהיקף הבנייה, להורדת עומס המס שנופל על כתפי רוכשי הדירות, לתכנון ואישור מהיר של תוכניות והיתרי בנייה, לתמיכה ממשלתית והאצת בנייה בהתחדשות עירונית בכסף אמיתי, ובלי הנחות לראש עיר שמונע זאת. שב איתנו ונפעל יחד לייצר מסלול המעודד בנייה המונית לשכירות ארוכת טווח בלי סיסמאות - יש לך ולנו הזדמנות לעשות שינוי. אנחנו נהיה הראשונים לתמוך בתוכנית מותאמת לצורכי השוק, עשינו את זה כשהצגת את הכוונה להאיץ את הבנייה, כשבחרת לקבץ תחת המפלגה שלך את כל נושא הדיור. תמכנו בך אדוני שר הבינוי והשיכון ואנו ממשיכים לתמוך בך, כשאתה מקדם תיקון בתחום התשתיות שבאחריותך, ומסייע לנו בכל הנוגע בהבאת עובדים זרים למקצועות חסרים פה. אנחנו הפרטנרים שלכם – ואין אחרים. אי אפשר לנטרל את היחיד שבונה באמת, ולצפות שהבנייה תמשך".

בסיכום דבריו פנה נשיא התאחדות בוני הארץ לחבריו הקבלנים ואמר: "התקופה הקרובה לא תהיה תקופה פשוטה לנו העוסקים בבנייה. אני קורא לכל אחד מחברינו לענף, הישמרו ושמרו היטב על הבית ועל העסק שלכם. כלכלו צעדיכם והיעזרו בנו כדי לסמן סיכונים ולהימנע מהם. למרות כל אלה, אני ממשיך להיות אופטימי – יש לנו ענף בנייה מצויין שיודע לעמוד גם ברגעי משבר והתיקון יבוא במהרה".