הדמיה כיכר אתרים, ישר אדריכלים

סקר: רוב מוחלט של הישראלים מתנגדים למגדלים בכיכר אתרים

גיאוקרטוגרפיה: 73.1% סבורים כי הקמת מגדלים גבוהים על חוף הים תפגע באיכות החיים • כ-86.4% מאמינים כי בנייה על חוף הים תפגע בגישה לים • כ-90% העדיפו תוכנית חלופית

רוב הציבור הישראלי מתנגד לתוכנית עיריית תל אביב לבניית המגדלים בכיכר אתרים, כך עולה מסקר שבוצע ע"י גיאוקרטוגרפיה עבור עמותת "לא למגדלים בכיכר אתרים".

בתכנון העירייה, הקמת ארבעה מגדלים בני 26-36 קומות בשטח על קו הים, הכוללים מגורים, מלונאות, קניון ושטחי מסחר. בנוסף מתוכננת הקמת כביש בן שישה נתיבים וניתוק החיבור בין שדרות בן גוריון לחוף הים. מאחורי תכנון הפרויקט עומד אדריכל אבנר ישר, ישר אדריכלים, עבור החברה היזמית JTLV. הסקר בדק את עמדות הציבור ביחס להשפעת פרויקט כזה על איכות החיים בעיר, הגישה לים והעדפותיו לתכנית העירייה אל מול תכנית אלטרנטיבית. 

73.1% מהנשאלים סבורים כי הקמת מגדלים גבוהים על חוף הים תפגע באיכות החיים, 27% סבורים שהיא לא תפגע. כ-86.4% מהנשאלים מאמינים כי בנייה על חוף הים תפגע בגישה לים ו-12.3% חושבים כי בנייה כזו לא תפגע בגישה לים.

במסגרת הסקר הוצגו לנשאלים שתי תמונות: תמונה המציגה את התכנית של החברה היזמית JTLV, כפי שאושרה לבנייה על ידי עיריית תל אביב, ותמונה של תוכנית חלופית אשר הוכנה על ידי האדריכלים אופיר צרפתי וברק הררי, ומציגה שיפוץ של כיכר אתרים כשטח פתוח, המשמר את השטחים הציבוריים ואת הרצף בין העיר לחוף. רק 12.2% בחרו בתכנית שאושרה לבנייה על ידי העירייה, ו-87.8% מהם העדיפו את התוכנית החלופית.

מעיריית ת"א נמסר בתגובה: "העירייה עושה מאמצים לשיפור המציאות המטרדית בכיכר אתרים, לפתוח את המבט לים ולייצר כיכר וטיילת פתוחות לציבור. ההליך התכנוני נעשה בשקיפות ובראייה רחבה של כלל צרכי הציבור ומעבר לאינטרסים הצרים. התהליך מלווה בשיתוף ציבור רחב שאין ספק כי ישפיע על תכנית הכיכר. ההליך מורכב לנוכח העובדה שמרבית הכיכר נמצאת בבעלות פרטית ונדרשות עלויות גבוהות מאוד כדי לבצע את השיפורים הנדרשים. העירייה מקיימת דיוני 'שולחן עגול' עם עמותת התושבים ואחרים. הנושא יחזור להחלטת הוועדה המקומית לאחר שיסתיים הליך שיתוף הציבור".