נדלן, שאטרסטוק

בקרוב? קנסות מנהליים של 8,000 עד 300 אלף שקל על עבירות בנייה

ועדת הפנים של הכנסת החלה בסדרת דיונים בתקנות לקנסות שיוטלו לראשונה ע"י המפקחים • ח"כ קיש: "אם הקנסות יהיו גבוהים מאד, זה יגרום לעבריינים לבחור במסלול המשפטי"

האם בקרוב מפקחי הבנייה בשטח יטילו קנסות מנהליים על עבירות תכנון ובנייה? ועדת הפנים של הכנסה החלה לדון בתקנות לקנסות שיוטלו לראשונה על חריגות בנייה, שימוש חורג וכו'. אתמול היה דיון ראשון בכנסת והוועדה בראשות ח"כ יואב קיש (ליכוד) צפויה לקיים דיונים נוספים בסוגיה במטרה להחליט מה יהיה גובה הקנסות בפועל.

הקנסות נעים בין 8,000 שקל ל-300 אלף שקל, ובעבירות מתמשכות תהיה תוספת לקנס של 1,500 שקל ליום. הקנסות יוטלו רק על עבירות בנייה מעל 25 מ"ר. קנס שמעל 50,000 שקל ידרוש את אישור תובע הוועדה.

ח"כ קיש אמר בדיון, כי "תקנות העבירות המנהליות בתחום התכנון והבנייה באות למגר את הבנייה הבלתי חוקית בהיקפים גדולים לה אנו עדים, אבל חייבים לבדוק אם קנסות גבוהים אכן ירתיעו את העבריינים, ולא יגרמו לרובם לבחור במסלול המשפטי".

לדברי היו"ר, "גובה הקנס דורש עיון נוסף. המטרה היא להרתיע את עוברי העבירה אבל אם הקנסות יהיו גבוהים מאד, זה יגרום לרובם לבקש להישפט, ואז לא נשיג את המטרה ההרתעתית של החוק".

עמית אופק, נציג פרקליטות המדינה שישב בדיון, הסביר את סדר העניינים הצפוי אם יאושרו התקנות: "התקנות יופעלו רק על ידי ועדות שהוסמכו לכך. המפקח מזמין את החשוד בעבירת בנייה או בשימוש שלא כדין לחקירה, יש לחשוד פרק זמן של כמה חודשים שבו הוא יכול להסיר את העבירה ולהימנע מהקנס, יש חובת התראה של 30 יום לפני הטלת קנס. בהקשר של שימוש חורג במקרים של צרכים חיוניים כמו גני ילדים למשל, אפשר לקבוע בתקנות שגם בסכומים נמוכים יותר התובע יצטרך לאשר כל קנס".

חלק גדול מעבירות הבנייה קורות במגזר הערבי. נציג המגזר, ראש מועצת חורפיש מופיד מרעי, אמר בדיון כי "מי שאחראי למצב שנוצר הם אנשי ועדות התכנון והבנייה. עליהם צריך להחיל את החוק, הם אלה שצריכים לשלם". מרעי מתכוון לכך שבמגזר היתרי בנייה מתעכבים שנים ארוכות אם בכלל, בהמתנה לתוכנית מתאר כללית.  

"אנו, הרשויות המקומיות, לא בעלי הבית של התכנון. לא מאפשרים לנו בכלל לסיים את התכנון, ההתקדמות היא בצעדי צב וזה מקומם. חמש שנים מנהל התכנון מוביל תוכנית מתאר ועדיין לא תיקפנו. מה שמגיע לישראלי בתל אביב מגיע גם לי, אבל זה לא קיים. תאפשרו לי לבנות מגדל כמו עזריאלי, ואני איישב בו את כל הכפר. לא מאשרים לי בנייה רוויה, לא מאשרים בנייה לעומק. יש לנו מעל 20,000 בתים לא חוקיים וכבר 40 שנה לא הרחיבו לנו את תוכנית המתאר", לדבריו.