אתר בנייה נדלן, שאטרסטוק

זה הפתרון להרוגים בתאונות הבנייה? רחפנים ומצלמות סמויות

פיילוט של משרד העבודה והרווחה: רחפנים יצלמו מהאוויר וסוקרים יצלמו ברכבים סמויים אתרי בנייה מפרי חוק • 13 הרוגים מתאונות עבודה מתחילת השנה

לאחר 13 הרוגים מתחילת השנה בתאונות בנייה של פועלים בענף הנדל"ן, ועוד עוברת אורח אחת, משרד העבודה והרווחה משיק פיילוט יצירתי חדש לאיתור הפרות בטיחות באתרי בנייה ולמאבק בקבלנים מפרי חוק – רחפנים ורכבי צילום סמויים.

הפיילוט שמוביל שר העבודה והרווחה חיים כץ במערך האכיפה במינהל הבטיחות, בשיתוף מיזם "ישראל דיגיטלית" במשרד לשוויון חברתי, יתחיל בחודש מאי הקרוב ובמסגרתו ייבחנו טכנולוגיות של ארבע חברות שיסייעו באיתור ההפרות ב-400 אתרי בנייה בישראל.

מדובר ברחפנים שיספקו צילומי וידיאו מהאוויר של אתרי בנייה מפרי חוק, וכן צילומי וידיאו ותמונות סטילס מהקרקע מסוקרים שיסיירו ברכבים סמויים ויתעדו מהשטח במהלך יום עבודה שלם. כל חברה תהיה אחראית על איסוף המידע מ-100 אתרי בנייה, ועל עיבוד וניתוח הנתונים. על בסיס הצלחת הפרויקט יבחרו הטכנולוגיות המוצלחות להטמעה קבועה בעבודת הפיקוח של המשרד.

המידע שייאסף ייכנס למאגר מידע דיגיטלי משוכלל שהוקם על ידי המשרד בינואר השנה. המאגר יסייע בניתוח הנתונים ויעזור לרכז את המאמצים באתרי בנייה הנחשבים ליותר מסוכנים. בנוסף, ניתן יהיה לעשות שימוש במידע לצרכים נוספים כגון תיעוד המפגעים הבטיחותיים לשם תהליך הטלת קנסות. המידע ינוהל ויתוקצר באמצעות תוכנה ייעודית שתופעל בחדר מצב, ודוח המכיל מידע ותמונות עבור כל אתר יישלח ממערכות הספק. 

לדברי השר כץ, "שנת 2018 היא שנת מפנה בתחום הבטיחות באתרי הבנייה. לאחר שבצעד תקדימי התחלנו להשית קנסות אישיים על קבלנים רשלניים, אנו מגייסים את האמצעים הטכנולוגיים המשוכללים ביותר לייעול עבודת הפיקוח והעמקת ההרתעה. באמצעות הרחפנים נוכל לבקר ביותר אתרים מבלי הכנה מראש, תוך תיעוד בזמן אמת של הליקויים עם מיקום מדויק. מאגר המידע הדיגיטלי יקל על ניתוח הנתונים ויאפשר לפעול נגד האתרים המסוכנים".

לרחפנים ולמצלמות הסמויות הוגדרו רשימת מפגעים לזיהוי:

1.    עבודה על הגג ללא גידורי שפה ובלי רתמות בטיחות

2.    פיגומים שאינם מורכבים כראוי, או היעדר פיגומים

3.   אי שימוש בציוד מגן אישי (קסדות, נעלי בטיחות וכו')

4.    היעדר גידור למניעת נפילת אדם/חפץ

5.    חוסר שילוט באתר

6.    ביצוע עבודות חפירה ללא דיפון

7.    הנחת אלמנטים טרומיים ללא קיבוע

8.  הרמת אדם באמצעות עגורן צריח ללא רתום העובד

9.    ביצוע עבודות ביטומן ללא שמירת מרחקי בטיחות במקום

10.  זיהוי מכונת הרמה שתאפשר ביצוע בדיקה לתקפות תסקיר

11.  גידור אתר

12.  בקרת כניסה לאתר

13.  הנפה בטוחה של ציוד

14.  שינוע של ציוד וחומרי בנייה

15.  הנחה/אחסון תבניות נכונה

16.  מנגנון התנגשות (אנטיקוליזון) בחפיפת עגורני צריח

17. ארגון אתר הבנייה - סדר וניקיון