נכס של אלקטרה נדלן בשווייץ, צילום יחצ

אלקטרה נדל"ן מחסלת את ההשקעה בשוויץ

השלימה מכירת החזקותיה (50%) בשלושה נכסים מניבים בשווייץ תמורת כ-56.5 מיליון שקל • המנכ"ל גיל רושינק ל-LEGIT: "התשואות היו נמוכות מ-5%"

חברת אלקטרה נדל"ן מחסלת את ההשקעה בשוויץ: החברה הודיעה היום (א') לבורסה בת"א כי השלימה מכירת החזקותיה (50%) בשלושה נכסים מניבים בשווייץ תמורת כ-113 מיליון שקל (כ-30 מיליון פרנק שוויצרי). חלקה של אלקטרה נדל"ן בתמורה הוא כ-56.5 מיליון שקל (כ-15 מיליון פרנק שוויצרי), שיניבו לה תזרים מזומנים חופשי של כ-19.5 מיליון שקל. 

המימוש וחיסול ההשקעה בשוויץ הם חלק מאסטרטגיה של החברה ב-4 השנים האחרונות למימוש נכסיה בחו"ל וליציאה ממרבית מדינות הפעילות שלה למעט פעילות מקבצי דיור בדרום מזרח ארה"ב.

הנכסים שנמכרו ממוקמים בערים לוצרן ובייל, והם בניינים מעורבים של משרדים ודירות. העסקה למכירת הנכסים כבר מגולמת בדוחות הכספיים של אלקטרה נדל"ן ל-2017 והיא מגיעה בהמשך למהלך כולל של מכירת נכסים שהחברה ביצעה בשנים האחרונות באנגליה, בלגיה, לוקסמבורג וקנדה – מדינות מהן יצאה לחלוטין וסגרה את פעילותה בהן. כמו כן מימשה החברה את הפרויקטים הפעילים שלה בהודו ונותרה במדינה זו רק עם קרקעות המיועדות לפיתוח בעלות בלתי משמעותית. כן מכרה החברה את כל נכסיה המניבים בישראל, ונותרה רק עם פרויקטים בתחום הייזום. 

בסך הכל, מימשה אלקטרה נדל"ן ב-4 השנים האחרונות נכסים בהיקף כולל של כ-7 מיליארד שקל שהניבו לה תזרים מזומנים חופשי של יותר ממיליארד שקל.

אלקטרה נדל"ן מתמקדת כאמור במקבצי דיור בדרום מזרח ארה״ב (מקרוליינה ועד פלורידה וגם טקסס). מדובר במתחמים סגורים של 200-1,000 דירות בכל מתחם המיועדות להשכרה בלבד. המתחמים מנוהלים ומתופעלים כמו מלון: הדייר משלם "שכירות" של כ-1,000 דולר בחודש עבור חבילה כוללת של  דירה, חדר כושר, בריכות שחייה וכדומה.

אלקטרה נדל"ן החליטה כבר בתחילת 2016 להתמקד במקבצי דיור בארה"ב – ולהשאיר את פעילות ייזום הנדל"ן לחברה האחות אלקטרה בע"מ. במסגרת פעילות מקבצי הדיור רכשה החברה עד כה 62 מקבצים (מתוכם 20 מקבצים על ידי קרן ייעודית שהוקמה לצורך העניין) בהיקף של כ-20,000 יחידות דיור (מתוכן כ-7,000 באמצעות הקרן). הקרן שהקימה החברה גייסה סכום כולל של כ-215 מיליון דולר, וכבר השקיעה את כל משאביה בארה"ב, ולאור זאת החלה אלקטרה נדל"ן לגייס קרן שנייה להרחבת פעילות זו, בהיקף מתוכנן של כ-300 מיליון דולר.

נכס של אלקטרה נדלן בשווייץ

נכס של אלקטרה נדלן בשווייץ( צילום יחצ)

 

מנכ"ל אלקטרה נדל"ן גיל רושינק מסר ל-LEGIT, כי "מכירת הנכסים בשוויץ הינה חלק בלתי נפרד מהאסטרטגיה של החברה בשנים האחרונות למכור את כל הנכסים בהם לא היתה לה יכולת תפעולית כשותף מנהל כמו שיש לחברה במקבצי הדיור בארה"ב, שם אנחנו מהווים חברת תפעול שמנהלת למעלה מ-20 אלף דירות עם 500 עובדים של אלקטרה אמריקה".

הוא מוסיף כי "שוויץ נמצאת בתשואות נדל״ן נמוכות מאוד בגלל הריבית האפסית הקיימת במדינה, והנכסים שנמכרו הניבו תשואות נמוכות מ-5%".

בהודעה לבורסה בת"א רושינק אמר כי "מימושי הנכסים בשנים האחרונות הניבו לחברה תזרים מזומנים חופשי גבוה שאיפשר לה לשפר באופן ניכר את מצבה הפיננסי, תוך הפחתת החוב והקטנת המינוף. לאור הביקושים של משקיעים, ובהתאם למגמת הצמיחה ממנה נהנה סקטור ה-Multi Family בארה"ב, הקרן השנייה שנגייס תמשיך להתמקד בתחום חם זה".

 מנכל אלקטרה נדלן גיל רושינק

מנכל אלקטרה נדלן גיל רושינק ( צילום אורן קהן)