פאנל הנדל"ן, יחצ

"למרות העשייה של הממשלה, עדיין מחירי הדיור עלו ב- 12%"

יו"ר סיעת כולנו, ח"כ רועי פולקמן בכנס הנדל"ן של מרכז דמרי לנדל"ן שהתקיים אמש בבית ספר לכלכלה במסלול האקדמי המכללה למינהל: "היום קבלנים לא יכולים להוריד מחירים כפי שהיו רוצים כי הבנקים לא מאפשרים להם, חלק מזה קשור גם להשפעה על ציפיות לקוח, כשמספרים לו שלא יהיה שינוי. אחרי שנים בהן נבנתה מקובעות מחשבתית, שיצרה את הבועה, הציבור מבין שהשוק עוצר ומשנה מגמה. ככול שיותר צרכנים יבינו שזה מצב השוק, המגמה תתחזק. ככל שמחירי הדיור עלו, נוצרה בשוק השכירות בעיית כדאיות בעבור משקיעים. פרויקטים של שכירות ובעיקר שכירות ארוכת טווח ומוזלת הם עדיין מוצר נדיר בשוק. צריך לייצר אלטרנטיבה שכזו שתהיה אטרקטיבית למשקיעים. יש מקומות בעולם בהם קרנות הפנסיה והגופים המוסדיים נכנסו לתחום הזה ונתנו תנופה אדירה, אצלנו בישראל זה עדיין לא קרה. פרויקטים של שכירות ארוכת טווח ומוזלת זה הנדל"ן המניב של העתיד".

                 

בכנס דיבר גם ​​​​​​ טל אלדרוטי השמאי הממשלתי הראשי היוצא: "אנחנו עדים למאבק פסיכולוגי לשכנע את הציבור שזו לא גזירת הציבור שהמחירים צריכים לעלות כל הזמן".

 טל אלדרוטי, יגאל רנואי, איתמר שבתאי, אוהד דנוס

טל אלדרוטי, יגאל רנואי, איתמר שבתאי, אוהד דנוס (בר באייר)

 

אוהד דנוס לשעבר יו"ר לשכת השמאים אמר בכנס: "התפקיד שלי הוא לתמרץ את הממשלה. צריך לקחת בחשבון שבשנים של הממשלה הזאת, עם כל העשייה האדירה שהיא עשתה, המחירים עלו ב- 12%. כשאני מסתכל על הגרף של עליית המחירים, בהחלט יש תקופות של עצירה, אולי יש תקופה של ירידות, אבל הגרף תמיד במגמת עליה. בסופו של דבר, הנדל"ן פה תמיד עולה. אנחנו היום באיזה שהוא מצב של איזונים".

עוד השתתף בכנס יגאל רונאי, המלווה האקדמי של מועדון הנדל"ן: "היום יש יותר ויותר מודלים חדשניים בעולם הנדל"ן למשל Airbnb או wework שנותנים מענה לצורך שלנו בגמישות. גם הרכב האוטונומי ישנה את ענף הנדל"ן. למשל בנושא התכנון העירוני, מדברים על האבים שימוקמו מחוץ לערים ובהם הרכבים יחנו במהלך היום ולכן תכנון העיר ישתנה. גם הצורך בתחנות דלק ילך ויתמעט, וזה רק חלק מהחדשנות הצפויה בתחום. ברור שבניגוד למה שנהוג לחשוב, עולם הנדל"ן רחוק מלהיות שמרני".

ד"ר איתמר שבתאי, דיקאן בית הספר לכלכלה הוסיף: "בבית ספר לכלכלה לימדו לאורך השנים כלכלה ומימון. הבנו עם השנים שתחום הנדל"ן מושך את הצעירים וזה הביא אותנו למסקנה שצריך לפתוח מסלול ייעודי, והשנה פתחנו התמחות לנדל"ן, וההתמחות התמלאה תוך ימים ספורים. אני תמיד אומר שבישראל סטודנטים מתעניינים בהייטק ונדל"ן".