השר כחלון, דוברות כולנו

ה-IMF: התחלות הבנייה בישראל ימשיכו לרדת ומחירי הדירות יעלו

קרן המטבע הבינלאומית שולחת מסר מדאיג לגבי שוק הנדל"ן הישראלי: אם הממשלה לא תעשה רפורמה בשוק, היציבות תיעצר והמחירים ישובו לעלות

קרן המטבע הבינלאומית (IMF) הגישה היום (ד') לנגידת בנק ישראל קרנית פלוג ולמנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד את הדוח השנתי ל-2017 על מצבה של הכלכלה הישראלית, ולצד שבחים על חוזקה של הכלכלה, על הצמיחה ושוק העבודה, כלכלני הקרן שלחו מסרים מדאיגים לגבי שוק הנדל"ן.

ב-IMF כותבים בדוח, כי קצב התחלות הבנייה חלש ולמרות זאת מחירי הדירות עדיין גבוהים, וזה דורש הגברת המאמצים מצד הממשלה להגדלת היצע הדירות, כך שדירה תהיה מוצר שהציבור יוכל להרשות לעצמו לרכוש.

הצהרה זו אינה חדשה וכל מומחי הנדל"ן וגם קובעי המדיניות חוזרים בכל נאום על המשפט "היצע, היצע היצע", ואולם, הנתונים עדיין לא תומכים בהצהרות. התחלות הבנייה ממשיכות לרדת מרבעון לרבעון ולהערכת כלכלני ה-IMF מגמה זו תמשיך גם ב-2018, מה שעלול להוביל לדעתם לעלייה גם במחירי הדירות.

בקרן מציינים כי מחירי הדירות אמנם עלו בשיעור של 2% "בלבד" ב-2017, אך אם הממשלה לא תעשה עוד רפורמות בשוק הנדל"ן היציבות הזו תיעצר והמחירים ישובו לעלות.

לדבריהם, אשתקד נרשמה האטה בעליית המחירים הודות למיסוי של הממשלה על משקיעי הנדל"ן וכן בגלל שהרוכשים עדיין לא "עיכלו" את תוכנית הדגל של הממשלה לשוק הדיור – מחיר למשתכן – והם יושבים על הגדר ולא קונים ולכן הביקוש מרוסן.

יחד עם זאת, בקרן סבורים כי היעדר השקעה ממשלתית ראויה בשוק הדיור, ביחד עם המשך ירידה בהתחלות הבנייה, יביאו לעלייה מחודשת במחירים כאמור.

הכלכלנים מציעים לממשלה מספר צעדי רפורמה לשוק הנדל"ן, שיכולים לסייע בריסון המחירים ובהגדלת היצע הדירות. המלצה עיקרית היא המשך שיווק הקרקעות בקצב גבוה יותר; צמצום בעלויות הבנייה ובמשך הזמן של הבנייה – וזאת באמצעות ייעול הרגולציה בענף, והחדרת עוד חברות בנייה זרות לשוק.

עוד ממליצים בקרן - לעודד ולתמוך ברשויות מקומיות כדי שיבצעו יותר עבודות פיתוח ויאשרו יותר תוכניות בנייה והתחדשות עירונית בערים, ולהעלות את תשלומי הארנונה.

ב-IMF סבורים גם כי שיפור תשתיות וייעול התחבורה הציבורית ברמה ארצית יסייעו בחיבור הפריפריה למרכז הארץ, וכך יביאו לצמצום הדרישה לדירות רק באזורי הביקוש ולמעבר למגורים גם ביישובי פריפריה.

נזכיר, כי רק אתמול פורסם דוח ה-OECD שהיה חריף יותר מדוח ה-IMF והזהיר מתיקון חמור בשוק הדיור. גם דוח ה-OECD שם גם הוא דגש על קצב הבנייה החלש, וקבע כי היצע הדיור דל מדי ואינו מספיק כדי לענות על הביקוש.