גרפיטי בדרום תל אביב, Ewave

ברוקלין ולונדון – בתל-אביב: ציורי גרפיטי יחיו את נווה שאנן?

ציורי גרפיטי אמנותיים על גדרות אתרי בנייה בדרום תל-אביב מבקשים לצבוע מחדש את השכונות ולהשביח את הנדל"ן באזור. בניו יורק, במיאמי ובלונדון זה הצליח

האם אמנות ונדל"ן קשורים זה בזה? האם צבעים חיים יעזרו להחיות מחדש שכונות מצוקה אפרוריות? בשני העשורים האחרונים ראינו מספר דוגמאות בעולם בהן אמנות רחוב כן הצליחה לשנות לגמרי שכונות קשות יום בניו יורק, במיאמי ובלונדון, ולהפוך אותן מאזורים שכולם רוצים להתרחק מהם – לאזורים פופולריים שמושכים תיירים, תושבים, וגם את משקיעי הנדל"ן היות וזה הביא להשבחת הנדל"ן באזור.

זה בדיוק מה שמנסים לעשות בימים אלה בשכונת נווה שאנן בדרום תל-אביב, שידועה בשנים האחרונות בעיקר כשכונה אפורה של פועלים, מהגרים ובתי מסחר אפלוליים – באמצעות ציורי גרפיטי. אמני רחוב הוזמנו לצייר על גדרות המקיפות אתרי בנייה של פרויקטי נדל"ן, במטרה לצבוע את השכונה הדרום תל-אביבית בצבעים חיוביים שיקנו לה אופי אחר מזה האפרורי שהיא מוכרת בגללו.

  גרפיטי בדרום תל אביב

גרפיטי בדרום תל אביב ( EWAVE)

 

המיזם זכה לשם "Art & Entertainment TLV". אסף כהנר, מנהל חטיבת השיווק של חברת Ewave, יזמית הנדל"ן שמובילה את המיזם, שאב את ההשראה למהלך מביקור בפרויקט של החברה הסמוך לשכונת וויינווד (Wynwood) במיאמי, שם קברניטי העיר הפכו שכונה קשה הדומה באופייה לדרום ת"א – לשכונת אמנים, אזור תיירותי פופולרי לחובבי אמנות רחוב, המלא בגלריות, בתי קפה, מועדונים, פסטיבלים וכדומה – מה שהביא גם להשבחה של הנדל"ן בשכונה ובשכונות הסמוכות. זאת, באמצעות שיתוף פעולה עם אמני גרפיטי שציירו על קירות המבנים בשכונה וצבעו אותה באמנות רחוב.

מקרים דומים היו בניו יורק ברובע ברוקלין בשכונות וויליאמסבורג (Williamsburg) ובושוויק (Bushwick), שהיו שכונות מהגרים עניות ועברו ג'נטריפיקציה בתחילת שנות ה-2000 והפכו לשכונות אמנים אטרקטיביות בעזרת ציורי הרחוב והחדרת אמנות מסוגים שונים. גם במקרה זה הנדל"ן באזור הושבחו בעשרות ומאות אחוזים בשנים שאחרי כן. מקרה דומה קרה בשכונת שורדיץ' במזרח לונדון שהפכה בעשור האחרון למוקד תיירות בזכות ציורי הגרפיטי המרהיבים על קירות הבניינים. 

בניגוד לשכונות המצוקה בעולם שציינו לעיל, במקרה של נווה שאנן מדובר במייצגים זמניים שיוסרו בסיום הבנייה של הפרויקטים, שלא כמו הציורים על קירות הבניינים הקבועים בשכונות בעולם.

  גרפיטי בדרום תל אביב

גרפיטי בדרום תל אביב( EWAVE)

 

לדברי כהנר, "להשתלטות של אמני הרחוב על השכונה הקשה במיאמי הייתה השפעה מרחיקת לכת על השכונה כולה, היא הפכה אותה לאחד האזורים הכי טרנדיים ומבוקשים היום במיאמי. ראיתי את המהלך הזה וחשבתי שמהלך דומה ישפיע בצורה דומה על שכונת נווה שאנן הדרום תל אביבית. לצבע ואמנות יש כוח חיים יוצא מגדר הרגיל, הם הופכים רחוב רגיל לרחוב שנמצא בעיצומה של סערה אנרגטית".

למיזם המקומי חברו עד היום אמני הגרפיטי ירין דידי (Yarin Didi), מיכל רובין (Michal Rubin), דמיאן טאב (Damian Tab) ודניאל ליס (Daniel Liss). לדברי דידי, "זו התחלה של משהו גדול ועוצמתי, ואני מאמין כי עם הצבע ניתן לשנות ולהעיר את האפור הרדום של העיר ולחדש את הצבעים והאור של רחובות תל אביב".

נותר לחכות ולראות בשנים הקרובות אם כמו שקרה בניו-יורק, מיאמי ולונדון - הנדל"ן בדרום תל-אביב יושבחו כתוצאה משילוב אמנות הרחוב, ואם כן, לא מן הנמנע שנראה יוזמות דומות כאלה בערים נוספות בישראל.

  גרפיטי בדרום תל אביב
 

גרפיטי בדרום תל אביב( EWAVE)