נסגרו הקלפיות בגרמניה: מרקל נבחרה כצפוי; הימין הקיצוני במקום השלישי

הישג היסטורי למפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה" שקיבלה 12.6% מהקולות ויתכן שתוביל את האופוזיציה בבונדסטאג. אנגלה מרקל תכהן בפעם הרביעית בתפקיד הקנצלר, ובכך תעקוף את כהונתו של הלמוט קוהל. מרטין שולץ ומפלגת הסוציאל-דמוקרטים זכו ב-20.5% מהקולות

היסטוריה בבחירות בגרמניה: הקלפיות נסגרו הערב (ראשון) ומפלגת הימין הקיצוני "אלטרנטיבה לגרמניה" השיגה 12.6% מהקולות. המשמעות הוא שהיא תהיה השלישית בגודלה בבונדסטאג.

 

מפלגתה של אנגלה מרקל זכתה ל-33% מהקולות ומפלגתו של מתחרה מרטין שולץ קיבלה 20.5% מהקולות. המפלגה הליברלית קיבלה 10.7% מהקולות, מפלגת השמאל הקיצוני "לינקה" 9.2% והירוקים 9%.

 

>> לכתבות נוספות בנושא:

הבחירות בגרמניה: אחוז הצבעה גבוה בערים, צפוי להחליש את הימין הקיצוני

"שומעים קולות שלא נשמעו": יהודים בגרמניה חוששים מעליית הימין הקיצוני בבחירות

כהונה נוספת למרקל וכניסת הימין הקיצוני לבונדסטאג: גרמניה בוחרת

 

שלטי בחירות של מפלגת
 

שלטי בחירות של מפלגת "אלטנטיבה לגרמניה" (ארכיון)(רויטרס)

בכך, תיכנס מפלגה ימנית קיצונית לבית הנבחרים התחתון בגרמניה, הבונדסטאג, לראשונה מאז 1960. למפלגה הקיצונית אין סיכוי להיכנס לממשלה משום שאף מפלגה אחרת לא מסכימה לשתף איתה פעולה, אך אם מרקל תקים קואליציה עם מפלגת הסוציאל-דמוקרטים של שולץ, מפלגת הימין הקיצוני תוביל את האופוזיציה בבית הנבחרים.

 

כניסה של מפלגת "אלטנרטיבה לגרמניה" לבונדסטאג במספרים גדולים מסמנת שינוי משמעותי בפוליטיקה הגרמנית המודרנית. מנהיגה אלכסנדר גאולנד השמיע שורת התבטאויות שנויות במחלוקת המדאיגות את הפליטים וגם את היהודים במדינה. בין השאר אמר כי צריך לבחון מחדש את היחס של גרמניה כלפי ההיסטוריה שלה ולהעריך מחדש את חיילי גרמניה במלחמת העולם השנייה.

 

מפלגתו של מרטין שולץ, SPD הסוציאל-דמוקרטית, ספגה את המפלה הגדולה ביותר בהיסטוריית המפלגה. סגנית מנהיג המפלגה, מנואלה שווזיג, הודיעה כי מדובר בתבוסה קשה, "מבחינתנו המשמעות היא סוף 'הקואליציה הגדולה' ומעבר לאופוזיציה". שולץ הוסיף: "זהו יום מריר סוציאל-דמוקרטים בגרמניה, הפסדנו את הבחירות".

 

אם אכן מפלגתו של שולץ תעבור לאופוזיציה, מרקל צפויה להקים "קואליציית ג'מייקה", המאחדת את מפלגת הימין המתון של הקנצלרית עם המפלגה הליברלית ועם הירוקים. במצב כזה שולץ יוביל כמובן את האופוזיציה במקום מנהיג "אלטנרטיבה לגרמניה", אלכסנדר גאולנד.

 

עקפה את קוהל. אנגלה מרקל מצביעה בבחירות (היום)
 

עקפה את קוהל. אנגלה מרקל מצביעה בבחירות (היום)(רויטרס)

מרקל תכהן בתפקיד הקנצלרית בפעם הרביעית ולעקוף את אביה הרוחני, הלמוט קוהל, שכיהן בתפקיד במשך 16 שנים. מפלגתה השמרנית-נוצרית תוביל את הכלכלה הגדולה באירופה ומובילת ההחלטות באיחוד האירופי.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך גם את מרקל וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "מדובר בידידה גדולה של ישראל".

 

"איגוד הרבנים גרמניה" פירסם הודעה המברכת את מרקל, "ידידת הקהילה היהודית והעם בישראל", על ניצחונה המרשים. "אנו בטוחים שהיא תמשיך בדאגתה הכנה ליהודי גרמניה, כשווים בין שווים, ובידידות האמיצה שלה עם מדינת ישראל, מסרו.

 

"רבני האיגוד עוקבים בדאגה רבה אחר המדגמים המנבאים הישג חסר תקדים למפלגה הקיצונית, שחרטה על דגלה גזענות ושנאה לזרים", הוסיפו, "אנו בטוחים שהעבר הנורא של גרמניה לא יסור מעיניהם של ראשי 'אלטרנטיבה לגרמניה' ומקווים שהלך הרוח בגרמניה של ימינו, שהיא מדינה סובלנית ואוהבת אדם, לא ישתנה לרעה בעקבות תוצאות הבחירות היום".

 

 

יקימו קואליציה משותפת? מרטין שולץ ואנגלה מרקל (ארכיון)
 

יקימו קואליציה משותפת? מרטין שולץ ואנגלה מרקל (ארכיון)(רויטרס)

  • תגיות: