"נגב טקסטיל" צפוי להיסגר; בנט כבר מחפש לעובדים מקומות חלופיים

שר הכלכלה לא מוכן לסבסד מפעלים כושלים או שלסחורתם אין ביקוש, ולא יעניק למפעל את המענק החיוני להמשך פעילותו • מפעל "רב בריח" באשקלון מוכן לקלוט את רוב המפוטרים העתידיים • חיים כץ מאשים את בנט ששהה בחו"ל ולא סייע, בנט מאשים את כץ שניסה לסגור דיל מאחורי גבו עם לפיד

שר הכלכלה, נפתלי בנט, החליט לא לתת מענק למפעל "נגב טקסטיל" בשדרות - גם אם הדבר יגרום לסגירתו של מפעל הטקסטיל האחרון בישראל לאחר ראש השנה. בנט מוכן לתת רק הלוואה של 1.6 מיליון שקלים, להלוואה זו אין ביקוש במפעל, וכנראה שהמשמעות המעשית היא סגירה בקרוב.

 

הרציונל שעומד במוקד תוכנית הפעולה של בנט, ושאותו העביר בהנחיות לאנשי משרדו, הוא שאין לסבסד מפעלים כושלים או כאלה שלסחורה שלהם אין ביקוש - מחשש שאם יתמכו במפעל בשדרות, יפנו אליו עשרות מפעלים במצב כלכלי דומה, אחרי החגים, בדרישות דומות.

 

רק לפני שבועות ספורים, היה נדמה לעובדי המפעל שהמאבק שלהם הגיע בהצלחה אל קו הסיום. חבר הכנסת חיים כץ, לדבריהם, הבטיח להם אז שיקבלו מענק מהממשלה, בשווי שלושה מיליון שקלים, ושהמפעל יוכל להמשיך ולפעול. אולם בשעות האחרונות התברר כי בנט ואנשי משרדו כבר נערכים ליום שאחרי, והחלו לחפש עבודות חלופיות לעובדי המפעל שיפוטרו. מפעל רב בריח באשקלון מתכוון להעסיק 30 מתוך 50 העובדים, ולטענת אנשי התמ"ת, עוד שני מפעלים ישתתפו בקליטה.

 

"מי יכול לדבר היום עם שר הכלכלה? זה כבר לא שר התעשייה, זה שר הכלכלה", טוען דוד בוסקילה, ראש עיריית שדרות, בעוד העובדים מפגינים נגד בנט ונגד שר האוצר יאיר לפיד. "חברייה, זו ממשלת הייטק שחושבת שצריך היום לשדרג את כל מדינת ישראל בבת אחת, להעלים את החלשים".

 

בשולי המאבק מתרחש, איך לא, גם סיפור פוליטי. כץ מאשים את בנט כי שהה שבועיים בחו"ל ולכן לא היה להיעתר למצוקת העובדים, בעוד בנט טוען כי כץ עקף אותו וניסה לסגור הסכם מאחורי גבו עם יאיר לפיד, שר האוצר.

 

"אין לי מושג מי לא דייק, היינו בטוחים שהכל יסתדר והלכנו הביתה עליזים ושמחים", אמרה מוקדם יותר ל"5 עם רפי רשף" רחל לוגסי, העובדת במפעל 20 שנים עם בעלה נסים. "כנראה נכנסנו אז לאופוריה מסוימת ולא המשכנו לעקוב מקרוב. אין לנו כבר כוחות אבל אנחנו אוגרים את מה שיש, כי המפעל והתעסוקה מאוד חשובים לנו. גם אם אין כוח, גם אם נהיה על ארבע, חייבים להמשיך. חייבים לתת את הכל".


לוגסי כבר לא יודעת אם הפיתרון יימצא אצל בנט או לפיד, ומפנה את תחינותיה גבוה יותר. "הייתי רוצה שראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, ירים את הכפפה ויעשה שמח לאנשים שיושבים לשולחן החג עם הילדים והנכדים שלהם, שעוזרים לילדים בכבוד. רק את זה הייתי רוצה - שישמרו על הכבוד שלנו. זו הבקשה האחרונה שלי. נתניהו, בבקשה תעשה משהו, לפחות תנסה. אם לא נקבל את הסכום הזה עכשיו, אז נקבל אותו כדמי אבטלה והמדינה תפסיד אותו. זה לא בשמיים".

  • תגיות: