10tv, 10tv

"לא מפחדת": אלמנת התובע הארגנטינאי שנרצח במסע לחקר האמת

לפני קצת יותר משנתיים נמצא התובע המיוחד הארגנטינאי אלברטו ניסמן ירוי בדירתו. ניסמן עמד לפרסם תחקיר שעמד לחשוף את האנשים הגופים והממשלות שעמדו מאחורי הפיגוע בבניין הקהילה היהודית בבואנוס איירס. הממצאים של ניסמן היו קשים, והובילו עד לנשיאת ארגנטינה הקודמת. מאז ועד היום, מנהלת אלמנתו, שופט בכירה בעצמה, מאבק ציבורי בינלאומי בקריאה לחקור את נסיבות המוות

  • פורסם ב:
  • 04/03/2017 23:12
  • |
  • עודכן ב:
  • 04/03/2017 23:12
  • |
  • כתבים:
  • אריק וייס

שנתיים חלפו מאז שנמצאה גופתו של האדם שהיה אמור לספק תשובות. מאחורי הפיגוע הקשה ביותר על אדמת ארגנטינה עמדו האיראנים בשגרירות הישראלית - את זה כולם ידעו - אבל בסיפור הזה הסתתרה שכבה נוספת, נסתרת מהעין, של אינטרסים בינלאומיים, מיליוני דולרים והסכמים מפוקפקים של פוליטיקאים מושחתים .

 

אלברטו ניסמן, התובע המיוחד שמונה לתיק וגילה את כל זה, נרצח שעות לפני שהגיש את הדוח שהעיד וחשף את העלילה הסבוכה הזאת.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10:

אובמה מגיב להאשמות טראמפ: שקר, לא בוצעו האזנות לאף אזרח

תיעוד: פלסטינים תוקפים ג'יפ מג"ב באבנים ליד רמאללה

מכל האמוניה בחיפה: מומחה הולנדי יגיע לישראל לבדוק ריקון המכל


בשנתיים שחלפו מאז מצאה את עצמה בת זוגו לשעבר של ניסמן, סנדרה סלגאדו, במרכזו של מאבק איתנים. בזמן שבכירי ארגנטינה נלחמים על מנת להסתיר את מה שקרה לבעלה לשעבר, סלגאדו ניהלה חקירה עצמאית שחשפה פיסה אחר פיסה את הסיפור שהסתתר אחרי מותו של ניסמן. שנתיים במהלכן הבינה שהיא עצמה נמצאת על הכוונות, וכעת רגע לפני נקודת ההכרעה הגיעה לישראל."עקבו אחרי הבנות שלי, צילמו אותן. אני דואגת לאבטחה שלי ושלהן. אבל זה גרם למשבר אמון קשה מאוד עם האנשים מסביבנו", מספרת סלגאדו.

 

אי אפשר לחיות את החיים של דלגדו מבלי לפתח פרנויה. השופטת הפדרלית הבכירה היא בשר מבשרו של הממסד המשפטי בארגנטינה, מאז שיצאה נגדו הבינה עד כמה חלקים משמעותיים ממנו רקובים. מהרגע הראשון היה ברור לה שקשה מאוד למצוא אנשים שאפשר לסמוך עליהם. וזה מתחיל באדם שנתן לבעלה את האקדח שסיים את חייו.

 

 

 

"עקבו אחרי הבנות שלי". סנדרה סלגדו אלמנתו של אלברטו ניסמן(חדשות 10)

דייגו לאגומרסינו, מומחה מחשבים בן 38, היה יד ימינו ומקורבו של ניסמן. האקדח של לאגומרסינו היה זה שנמצא ליד גופתו של ניסמן בחר האמבטיה הנעול בביתו. בתחילה טענו הרשויות שניסמן התאבד, אחר כך התברר שעל ידו לא נמצאו כל סימני אבקת שריפה והנשיאה דאז נאלצה להודות שכנראה לא מדובר בהתאבדות.

 

למה המשטרה עשתה הכל כדי לטייח את הסיפור הזה? התשובה לזה הסתתרה במחסן של אלברטו ניסמן. מאות האזנות סתר, אלפי עדויות, יותר ממיליון מסמכים. הארכיון הפרטי שניסמן אסף במהלך עשר שנים הצליח לשחזר נתיב שמוביל מזירת הפיגוע בבואנוס איירס עד נשיא איראן לשעבר והכוורת הבכירה ביותר שהקיפה אותו.

 

ניסמן הוציא נגד כמה מדמויות המפתח המשמעותיות באיראן דאז צווי מעצר בינלאומיים, ולאחר מכן גילה שהנשיאה ששלחה אותו לחקור את הפרשה חתרה תחתיו - כנראה מתוך ניסיון לייצר עסקת נפט עם איראן בתקופה בה ארגנטינה הייתה בעיצומו של משבר אנרגיה קשה.

 

מי רצח אותו? אלברטו ניסמן, התובע הארגנטינאי שנמצא מת בדירתו
 

מי רצח אותו? אלברטו ניסמן, התובע הארגנטינאי שנמצא מת בדירתו(רויטרס)

הוא גילה הדלפות ישירות של הנשיאה לאחד המבוקשים האיראנים, קיבל שיחות מוקלטות של שר החוץ שמשבש את החקירה ועלה על ּקשרים בין שירות הביון הארגנטיני לְסוכנים איראנים - את כל העיסה הזאת היה אמור לשים על השולחן במסגרת עדות פומבית שהיה אמור לתת אלא שכמה שעות לפני כן, כאמור, חוסל.


אלא שהמוות של ניסמן ייצר בדיוק את ההפך ממה שקיוו בממשל -בשבועות שאחרי מותו ההמונים כבשו את הרחובות. בתחילה באלפים אחר כך במאות אלפים. לרגע היה נדמה שמי שעמד מאחורי הרצח הזה הולך לתת את הדין, שהלחץ הציבורי לא יאפשר אחרת. אלא שהזמן עשה את שלו, נשיאת המדינה קירשנר הפסידה בבחירות ופינתה את הכיסא, ופתאום התברר שהמדינה מסרבת להמשיך לחקור אפילו את חקירת הרצח שלו.


דלגדו מצאה את עצמה לגמרי לבד במערכה הזאת - אבל סירבה לוותר. בשנה האחרונה היא יצאה לבליץ תקשורתי, עשרות אולפני טלויזיה, פגישות עם פוליטיקאים, אפילו עד האפיפיור היצליחה להגיע - בישראל נפגשה עם נשיא המדינה וחברי כנסת נוספים. "אני לא מפחדת. אמשיך לקדם את החקירה כדי לקדם את הזכויות של בנותיי בכל הערכות כולל הבינלאומיות", היא אומרת.

 

 

  • תגיות: