10tv, 10tv

לא עוצרת בסערה: המשפחה שנלחמת באלימות המשטרתית כלפי העדה האתיופית

לפני כחצי שנה נעצר יוסף סלמסה על ידי המשטרה במעצר אלים במיוחד שכלל מכות קשות ושימוש באקדח טייזר, הכל בגלל ששתה בירה בגינה השכונתית. "ההורים שלי הלכו ארבעה חודשים ברגל דרך סודן, הם סבלו ואיבדו משפחות וילדים כדי להגיע לכאן, אז גם כאן הם צריכים להמשיך ולאבד את הילדים שלהם?", אמר אשר אחיו של יוסף שיחד עם משפחתו וחברים נוספים מהעדה, מנסים לשנות את התנהלות המשטרה כלפיהם

  • פורסם ב:
  • 10/01/2015 21:56
  • |
  • עודכן ב:
  • 10/01/2015 22:00
  • |
  • כתבים:
  • אריק וייס

יוסף סלמסה נעצר במעצר אלים בחודשי יולי האחרון. זמן קצר לאחר המעצר, סלמסה התאבד וגופתו נמצאה במחצבה בסמוך לבנימינה. המשפחה טוענת שבעקבות המעצר האלים, סלמסה וויתר על חייו. הם יצאו לצעדה מבנימינה עד לירושלים ודרשו תשובות וגם השבוע הסוער בשנה לא עצר אותם.

 

גם בוועדת הפנים של הכנסת התנהל דיון מיוחד בנושא והרבה תשובות לא ניתנו שם. "פנינו למשפחה כדי לחקור מספר פעמים ומהשלב הראשון לא היה שיתוף פעולה", אמר עו"ד משה סעדה, סגן מנהל המחלקה לחקירות שוטרים. סעדה נתקל בתגובה קשה של האם הכואבת שהטיחה בו כי אם הוא היה רואה את בנו קשור ברגל וקפוא מקור, גם הוא לא היה משתף פעולה עם המשטרה.

 

אפילו בשורותיהם של כחולי המדים יש שאומרים שהיחס לקהילה שונה. מ' שוטר לשעבר בן העדה מעיד כי בכל התחנות בהן שירת, היחס לבני עדתו היה מחפיר. "הייתי שוטר בכמה וכמה תחנות בכל מרחב השפלה. הגישה של השוטרים כלפי העדה האתיופית היא שונה מאוד ולא משנה מי עומד מולם, כל עוד הוא שחום עור, הם מתנפלים עליו", אמר מ'.

 

 

צעדת המחאה בעקבות מותו של יוסף שלמסה
 

צעדת המחאה בעקבות מותו של יוסף שלמסה(חדשות 10)

במתנ"ס חפציבה שבנתניה מכירים את המשטרה היטב. המתנ"ס הסמוך לאחת השכונות הקשות בעיר ריכז אליו את התושבים האתיופים מהאזור. שם גטאצ'ו יננך סיפר את מה שעבר עליו: "סיימתי יום עבודה ארוך בגננות ואז ארבעה שוטרי יס"מ הכו אותי, אחד מהם הכה אותי עם אבן בראש וביד, הם טענו שהאולר שהיה לי בקצה מחזיק המפתחות הוא הסיבה ובחקירה הם שינו הכל".

 

ביום שני האחרון הגיע המשפחה לירושלים והחלו להתקרב ללכת המפכ"ל. בצד השני של העיר, בשכונת גאבל מוכבר מתגורר גטאצ'ו יננך. הוא מתגורר בלב הכפר במבנה של עמותת אלעד המשכנת יהודים במבנים בלב הכפרים הערבים. אני לא פה מאדאולוגיה הוא מסביר, אני כאן כי זה חינם, אין לי אפשרות אחרת. אני לא רוצה להסתבך וכנראה שבשביל זה אני צריך ללכת לארה"ב כי שם לשחורים יש יותר כח או לחזור לאתיופיה, אין לי ברירה אחרת".

 

אחרי יומיים הליכה ו-150 קילומטרים הגיעו בני המשפחה מלווים במפגינים נוספים ללשכת המפכ"ל הם הפגינו ודרשו לראות את דו"ח הנתיחה של יוסף סלמסה ולהבין איך בדיוק המפכ"ל מתכונן להתמודד עם השוטרים האלימים והקלות בה בני העדה הופכים לפושעים. גם אחרי הצעידה הארוכה הם לא קיבלו תשובות ונראה כאילו הם עדיין עומדים באותו המקום.

 

 

צעדת המחאה בעקבות מותו של יוסף שלמסה
 

צעדת המחאה בעקבות מותו של יוסף שלמסה(חדשות 10)

ממשטרת ישראל נמסר: משטרת ישראל דוחה בתוקף את הטענות הנוגעות לאי שוויוניות באכיפה. המשטרה מבצעת אכיפה אחידה ללא משוא פנים ובהתבסס על שיקולים עניינים ומקצועיים בלבד ובשום אופן ללא קשר לזהותם של החשודים או נפגעי העבירה.

  • תגיות: