10tv, 10tv

24 שנים לאחר מותו: כהנא חי בכנסת ובציבור

כהנא התמסד: 24 שנים לאחר שנרצח מנהיג "כ"ך" הגזענית, הרב כהנא, ח"כים עולים לפרובוקציות בהר הבית וסיסמאות גזעניות כנגד ערבים ממלאות את הרחובות. ואולם עקבות ההתבטאויות והטקטיקות של היום מחזירות למנהיג הקיצוני של אז, כפי שמעלה מסע חדשות10 לעברו של הרב. "הוא הבין שהוא צריך לפנות לשכבות הנחשלות, אלו שיש להן דם רע כנגד ערבים ויכניסו אותו לכנסת"

  • פורסם ב:
  • 22/11/2014 22:52
  • |
  • עודכן ב:
  • 23/11/2014 00:17
  • |
  • כתבים:
  • אריק וייס

כהנא התמסד: בין פיגועי הדמים ואמירות האיבה שמלוות את סבב האלימות הנוכחי בישראל ובשטחים, נדמה כי בולטת במיוחד ההשתתפות של חלקים בציבור ונבחריו בליבוי ההסלמה. ואולם נראה כי שורשיה של המגמה המתחזקת נטועים בכלל בעבר, שנים אחורה עד לרגע שבו נרצח הרב מאיר כהנא. כעת, 24 שנים אחרי שנרצח הרב שהכריז "הערבים הם סרטן מתפשט" התלווה צוות חדשות10 במשך למעלה מחודש למי שנחשבים לממשיכי דרכו. מסע בניסיון לקבל תשובות: כיצד מופעל הכוח הכהנאיסטי אז לעומת היום? ומה אנחנו יודעים על האיש שבנה אותו?

 

תחילת פעילותו של הרב כהנא בסוף שנות השישים בניו-יורק. כהנא שהיה רבה של קהילה קטנה היה מתוסכל מהיחס כלפי האוכלוסייה היהודים באמריקה והחליט להקים את "הליגה להגנה יהודית". "הוא אמר שלא כתוב באף מקום בתורה שיהודים צריכים להיות חנונים", סיפר נפתלי רוזנווסר, חבר במועצת המנהלים של הליגה היהודית. כך בחסות כוחו הרב באוכלוסייה היהודית הצעירה יצא כהנא למסע בארצות הברית להפצת הבשורה, ואולם בממסד היהודי דחו את הרעיון.

 

בשנות ה-80, לאחר כמה שערוריות על רקע פעילות חבלנית וחייו הפרטים - הכל תחת מעקב הביון האמריקני, הגיע כהנא לישראל והחל בפיגועים. הוא נעצר בשלב מתקדם של תכנון ירי טילים על מסגד אל אקצא. לדברי כרמי גילון, ראש החטיבה היהודית בשב"כ באותה עת, "בכלא הבין כהנא שהוא צריך לא לפנות לאידיאליסטים של גוש אמונים אלא לשכבות הנחשלות ביותר, אלה שיש להם דם רע כנגד ערבים ושאלה יכניסו אותו לכנסת". כהנא אכן נכנס לכנסת ב-84', אבל בהתמודדות בבחירות שלאחר מכן התמודדותו נאסרה. מאז, נראה כי לא מעט השתנה.

 

הסיסמאות שטבעו כהנא וההמונים בשנות ה-80 הם מטבע פופולרי בשיח של היום, ועקבות האידיאולוגיה שהייתה למוקצה מחמת מיאוס נמצאות במצעיהן של מפלגות בכנסת. "היו תקופות שזה ללכת במדבר, אפילו כשהרב כהנא היה בכנסת לא הייתה תמיכה כמו שרואים היום", סיפר נועם פדרמן מראשי התנועה, "היום זה נוער בריא שמבין יותר מתמיד שהפיתרון היחיד הוא שלא יהיו פה אויבים ערבים". ואכן, בימים של רוחות להטות גם ארגון להב"ה הפועל לשמירת "תומתן של בנות ישראל" נהנה מתמיכה גוברת.

 

ואולם נראה כי ההדהוד הפרלמנטרי של המשנה הקיצונית הוא לא השינוי היחיד מאז ימי התנועה השולית של אז. אם בשנות ה-80 כהנא היה חבר הכנסת היחיד שהעז לעלות בכל שבוע להר הבית, כיום פוקדים אותו בקביעות חברי כנסת כאורי אריאל ומשה פייגלין. בשנות ה-90 זה נגמר בטרגדיה: הרב כהנא נרצח בנאום שנשא בניו-יורק. ואולם כיום, לטקטיקות העימות של כהנא מקום של כבוד בישראל. כהנא מבחינתו אמר בעבר: "אם אין לך הרבה כסף והשפעה עורר מהומת אלוהים ודאג שתהיה כמה שיותר משמעותית". מבחינתם, צמד פעילי הימין מיכאל בן ארי ואיתמר בן גביר, מודים כי הם ממשיכים באותה דרך.

 

  • תגיות: