הצמרת המדינית בישראל: מוכנים ללכת להפסקת אש על בסיס הבנות "עמוד ענן"

בצמרת בישראל מודים כי הם מוכנים ללכת לכיוון הפסקת אש על בסיס הבנות מבצע עמוד ענן ולא לדרוש דבר מעבר. במועצת הביטחון של האו"ם קראו 15 המדינות החברות פה אחד להפסקת האש בין ישראל לחמאס

התקיפה הקרקעית אמנם לא ירדה עדיין מהפרק אולם בצמרת הישראלית מודים הערב (שבת) כי הם מוכנים ללכת לכיוון הפסקת אש על פי הסכמי מבצע "עמוד ענן" ולא מעבר לכך, כלומר לא לקדם את עמדת ישראל מעבר לכך. אי לכך בישראל, ככל הנראה, מקבלים את נוכחותו המדינית של חמאס בעזה ואת שלטונו, אולם הצד הסרבן נכון לכרגע הוא דווקא הארגון שברצועה.

 

בתוך כך, מועצת הביטחון של האו"ם קראה הערב להפסקת אש ברצועת עזה ולהפסקת מבצע "צוק איתן" על מנת להפסיק את שפיכות הדם. הנשיא התורן של מועצת הביטחון של האום, יוג'ין גסאנה, קרא את הצהרת המועצה שהתקבלה פה אחד על ידי 15 המדינות החברות במועצה ש"הביעו תמיכה לחזרת שיחות בין ישראלים ופלסטינים כדי להגיע לסכם שלום מבוסס על שתי מדינות".

 

בהצהרה נכתב כי "חברי מועצת הביטחון מביעים חשש חמור לתושבים האזרחים בשני הצדדים,  קוראים להרגעה של המצב, החזרת השקט, והסכמי 2012 וקוראים לכבד את החוק ההומניטרי הבינלאומי הכולל הגנה על חפים מפשע".

 

מועצת הביטחון של האו
 

מועצת הביטחון של האו"ם. "מביעים חשש חמור לאזרחים בשני הצדדים(רויטרס)

נציגי הפלסטינים ושגרירם באו"ם, ריאד מנסור, שהגיעו לדבר בפני מועצת הביטחון אמרו כי הם "מקווים כי הישראלים שגורמים לכל ההרג בעזה שעבר את 1000 הפצועים ויותר מ-130 הרוגים, כולל נשים וילדים, יפסיקו את האש".

 

"יש צורך בהפסקת אש מידית בתיווך מצרים ואנחנו מבקשים כי האלימות הזאת תופסק מיד כי העמדה שלנו היא להביא את האגרסיביות הזאת ושפיכות הדמים לסוף", אמר מנסור שהוסיף כי הם "מקווים שהצד הישראלי יסכים".

 

הדוברים הפלסטינים גילו כי עבדו במשך ימים על הטיוטה אולם רק עכשיו הבינו באו"ם כי יש צורך לטפל בדברים. "נעקוב מקרוב לראות אם ישראל תעמוד בקוד הזה ואם לא יש לנו עוד הרבה כלים בארסנל, ולא ניתן למועצת הביטחון לנוח עד שזה יפסק", הם אמרו והודו לשגריר ערב הסעודית שסייע בניסוח טיוטת הספקת האש.

 

שגריר פלסטין באו
 

שגריר פלסטין באו"ם ריאד מנסור בדיון מועצת הביטחון על צוק איתן(רויטרס)

בתוך כך, שר החוץ של בריטניה, וויליאם הייג, הוציא הודעה רשמית לאחר שיחות עם יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן ושר החוץ הישראלי, אביגדור ליברמן, בה הוא אומר כי "יש לעצור את ההסלמה באופן מידי ולחזור להסכמות הפסקת האש של 2012".

 

בהודעה, בה נרמז כי בריטניה עומדת בראש המאמץ להפסקת האש, נמסר כי "העניין יעלה לדיון מחר בפגישתו עם שרי החוץ של ארצות הברית, צרפת וגרמניה בווינה".

 

גם נשיא מצרים, עבד אל פתאח א-סיסי, התייחס למתיחות ברצועת עזה והזהיר מסכנות ההסלמה הצבאית שתגרום לקורבנות אזרחים חפי מפשע, כך נמסר על ידי דוברו של הנשיא. א-סיסי ציין את המאמצים המצריים הנוכחיים במישור הפוליטי וההומניטרי ואף הדגיש כי "המגעים המצריים עם הפלסטינים והישראלים להפסקת האלימות והפעולות הצבאיות נתקלים בעקשנות".

  • תגיות: