10tv, 10tv

מאיפה הכסף: צבירת ההון של הפוליטיקאים במסגרת עבודתם כנבחרי ציבור

לא אחת פוליטיקאים קונים נכסים וצוברים הון עתק במהלך כהונתם כנבחרי ציבור. השאלה מהיכן מגיע הכסף כלל לא עולה. על פי החוק הם אינם מחויבים להצהיר מאיפה מגיע הכסף אלא רק לדווח עליו. "המבקר לא ישאל מאיפה מגיעים הכספים", מספר יועץ מבקר המדינה לשעבר לענייני שחיתות, עורך הדין יעקב בורובסקי

  • פורסם ב:
  • 11/05/2014 00:13
  • |
  • עודכן ב:
  • 11/05/2014 01:42
  • |
  • כתבים:
  • אריק וייס

(12:58 דקות)

הפוליטיקאים שלנו במשך שנים משרתים את הציבור כעובדי ציבור. דווקא בשל העובדה הזו קצת קשה להבין איך חלק מהם מצליחים לצבור הון עתק, לרכוש נדל"ן יוקרתי ונכסים רבים, עם אותה משכורת של שירות המדינה.

 

יותר מכך, הפוליטיקאים גם מסרבים לחשוף את הצהרות ההון שלהם, שאותם הם מחויבים להגיש מדי שנה לנציבות שירות המדינה. כך עולה השאלה היכן הם צוברים את אותו הכסף עליו הם לא מוכנים לדבר ולאחר שבכל פעם מחדש הם בולמים את הצעות החוק לשקיפות בעניין חשבונותיהם.

 

עו"ד אלדד יניב, שבעברו הלא רחוק היה איש הצללים מאחורי אותם פוליטיקאים ועד לפני שנתיים היה חבר בוועדה לבחינת יחסי הון שלטון, מספר כי חברי הכנסת והפוליטיקאים מסרבים לקבל את המלצות הוועדה. "ההמלצות שהגשנו לא קרה איתן שום דבר", הוא מספר ומציין ש"היה מפתיע אם היה קורה איתן משהו".

 

רק 20 מתוך 120 חברי כנסת הגישו את הצהרת ההון שלהם לאחר הבחירות האחרונות
 

רק 20 מתוך 120 חברי כנסת הגישו את הצהרת ההון שלהם לאחר הבחירות האחרונות(רויטרס)

"מה אתה מצפה מפוליטיקאי שישים על עצמו כללים וסייגים? הרי זה לא לונה פארק, זה לא דרך להתפרנס טוב", ממשיך יניב ומספר כי לשרת את הציבור אמורה להיות עבודה של עבדות, עבודה קשה כמשרת של הציבור.

 

אבל אותה עבדות עליה מדבר יניב, התנפצה בפניו של הציבור לדוגמא בפרשת שר האוצר הירשזון, שם התגלה כי במשך שנים נהג לבקש ולקבל החזרים על ארוחות במסעדות פאר שהסתכמו ביותר מ-60 אלף שקלים.

 

יועץ מבקר המדינה לשעבר לענייני שחיתות, עורך הדין יעקב בורובסקי, ראה את זה קורה פעמים רבות, כשהשרים היו מצהירים על הונם, המסמך היה מוכנס לכספת המבקר ושם נשאר. אחרי הכול למבקר אסור לבדוק מהיכן מגיעים הסכומים עליהם מצהירים הפוליטיקאים בשירות המדינה. "המבקר לא ישאל מאיפה מגיעים הכספים אלא האם השר דיווח עליהם כראוי", הוא אומר. הכללים נועדו על מנת לפקח על הדיווח של הכסף ולא הכסף עצמו", הוא מציין.

 

הירשזון. היה מבקש ומקבל החזרים על ארוחות במסעדות פאר ב-60 אלף שקלים
 

הירשזון. היה מבקש ומקבל החזרים על ארוחות במסעדות פאר ב-60 אלף שקלים(חדשות 10 צילום מסך)

מבין 120 חברי כנסת, רק 20 העבירו ליושב ראש הכנסת את הצהרת ההון שלהם, מה שבמדינות אחרות לא היה עובר. בבריטניה, סלובניה, אוסטרליה ומדינות נוספות כל נבחרי הציבור מחויבים להצהיר על כל פרט ופרט בחייהם הפרטיים מלבד מספר תעודת הזהות שלהם וכתובתם.

 

אולם אם בכנסת המצב קשה להבנה, ברשויות ובעיריות המצב עוד יותר מסובך ועסק מורכב. חבר מועצת העיר לשעבר בעיריית רמת גן, אריה מזרחי, מספר על כהונתו של ראש העיר היוצא צבי בר. "הוא גזל את השטחים האלה מהציבור, לדוגמא באחת השכונות הוא הרס את המבנים והכול במטרה לבנות מיזם בשם 'בית החייל הבודד' אלא שבמקום נבנה מגדל מגורים יוקרתי".

 

השבוע הוגש נגדו כתב אישום שעל פיו הוא שלשל לכיסו בחריגות בנייה, אישורים להוספת קומות וניצול שטחי ציבור יותר משני מיליוני שקלים, הכול בחסות החוק, כאמור ללא הצהרת הון וללא יכולת לבדוק מהיכן מגיעים הכספים של נבחרי הציבור שלנו.

  • תגיות: