10tv, 10tv

העובדים הסוציאליים מואשמים בעקירת ילדים מאימהותיהם

האימהות, שטוענות כי העובדים הסוציאליים גוזלים את ילדיהם מהן, פועלות על מנת להלבין פניהם, וכתוצאה מופנית כלפיהם אלימות קשה. העובדים טוענים שהם מבצעים עבודת קודש בתנאי מינימום. מי שנתקע באמצע הם הילדים. שר הרווחה: " אסור ליצור מצב שבמקרה שכן צריכים להוציא את הילד – הם לא ייעשו זאת מפאת הפחד"

  • פורסם ב:
  • 23/03/2014 00:02
  • |
  • עודכן ב:
  • 23/03/2014 01:25
  • |
  • כתבים:
  • אריק וייס

חמש שנים עברו מאז שהוחלט להוציא את שני בניה של לורי שם-טוב מחזקתה. חמש שנים בהם תיקי משטרה נפתחו ונסגרו, עורכי דין באו והלכו, הניירת נערמה, ורק דבר אחד לא השתנה- לורי עדיין ללא ילדיה. היא מספרת כיצד הגיעה למצב זה: "זה התחיל שהגרוש שלי הגיש תלונות כוזבות במשטרת ישראל על כך שאני אמא מתעללת מכה ומזניחה. מצאתי את עצמי בצד השני, של האנשים שנרדפים על ידי רשויות הרווחה והחוק".

 

לורי הפכה את עצמה לשופר שקשה להתעלם ממנו. בשלוש השנים האחרונות היא מפיצה בכל מקום אפשרי את הסיפורים שלה ושל אימהות אחרות, שמתעקשות שילדיהן נקרעו לא בצדק מהתא המשפחתי בגלל שרירות בירוקרטית. היא מתפעלת מעל ל-500 אתרים העוסקים בדיוק בסוגיות אלה ואף מסמנים ומאשימים עובדים ספציפיים, שלטענת האימהות עקרו את ילדיהן מהן.

 

ניתן להסתכל על העובדים הסוציאליים משתי נקודות מבט. מהראשונה מדובר באוכלוסייה חבוטה שעושה עבודת קודש תמורת שכר מינימום בתוך מערכת שקורסת מפאת תת תקצוב. השנייה מתארת מפלצות חסרות לב המשרתות מנגנון אכזרי שתולש ילדים מזרועות אימהותיהם המתייפחות. לורי, ושאר האימהות המתוסכלות, בוחרות כמובן להסתכל עליהם מנקודת המבט השנייה.

 

מי שנפגע בעיקר במאבקים הללו הן הילדים. ד"ר יצחק קדמן, מנכ"ל המועצה לשלום הילד, מסביר. "אף אחד לא לוקח בחשבון את הילדים. מציירים את הממסד האכזרי והכוחני, אל מול ההורה החלשלוש, אבל מהתמונה הזו נעלם לחלוטין הגורם החלש באמת- וזה הילד. וכשמגיעים אלינו מקרים פשוטים וקלים יחסית, כמו זה של ילדה שאיחרה לבוא הביתה ובתור עונש קשרו אותה בשרשרת של הכלב למלונה והיא הייתה כל הלילה בחוץ - מה הם רוצים? שיישבו בשקט ולא יצילו את הילדים האלה?", אמר קדמן.

 

העובדים הסוציאליים נאלצים להוציא לפועל את ההחלטות הקשות לאחר שהם מזהים ילדים במצוקה. כתוצאה נוצרה תופעה קשה של אלימות המופגנת נגדם, כמו מקרה בו שפכו על אקונומיקה על פרצופה של אחת העובדות. לעיתים קרובות תיקים אלה נסגרים מחוסר עניין לציבור והסוגיה רחוקה מפתרון.

 

מאיר כהן, שר הרווחה, טוען כי העניין ידוע, ונמצא בשליטה. "אני קיבלת הבטחה ממפכ"ל המשטרה והוא עומד בהבטחתו. לא נסגרים תיקים שדנים בהתקפה על עובדים סוציאליים. אסור ליצור מצב שבמקרה שכן צריכים להוציא את הילד - הם לא ייעשו זאת מפאת הפחד. רובם הגדול מגלה אומץ בלתי רגיל וכשהם רואים שהילד בסכנה הם מיד פועלים", הבהיר כהן.

 

המצב הנוכחי לא יכול להמשיך, לא מצד העובדים הסוציאליים שחוששים לבצע את תפקידם, וגם לא מצד המשפחות שמרגישות שהמערכת מקפחת אותן. בכנסת טוענים שיהיו פתרונות לנושא, והקימו את ועדת טילמן שהציגה מסקנות לגביו, עכשיו רק נותר לקוות שלפחות מקצתן ייושמו.

  • תגיות: