מקומם: החברות שסוחטות מיליונים על חשבון קשישים

תוך שהן מפעילות עליהם מכבש אגרסיבי של לחצים ומנצלות את חולשתם, מצליחות חברות ה"טלמרקטינג" לרושש קשישים חסרי ישע ואף להביא אותם לפשיטת רגל • הניצול הציני כולל גם הוצאת מספרי האשראי שלהם, והכל מתבצע לאור יום - לעיניה המתעלמות של המדינה • "אדם מבוגר לא מסוגל להתמודד עם זה, הכל טקטיקה"

  • פורסם ב:
  • 02/11/2013 22:22
  • |
  • עודכן ב:
  • 02/11/2013 23:04
  • |
  • כתבים:
  • אריק וייס

ממועדון החברים הזה קשה מאוד לצאת. שושנה שוורץ, בת 80, היא "הלקוחה האידיאלית" של חברות השיווק הישיר, או ה"טלמרקטינג", שרודפות אותה כבר במשך שנים. במחסן שלה מצאנו שלל מוצרים שקשה מאוד לומר שהיא מעוניינת בהם. הכל נשלח אליה, לטענתה, מבלי שבכלל ביקשה. ומתברר שהיא ממש לא היחידה.

 

"הם לא עזבו אותי. צלצלו כל הזמן, סגרתי את הטלפון ושוב צלצלו. שיגעו אותי", היא משחזרת. שוורץ, ניצולת שואה, חיה לבדה ולא מצליחה לעמוד בלחץ הבלתי נסבל של אותן החברות. המעקב אחר החשבוניות, שלא תמיד מגיעות, כמעט בלתי אפשרי עבורה, וגם כשניסתה לבטל עסקאות, לא היה לה עם מי לדבר.

 

הכל חלק מהטקטיקה. בחברות יודעים היטב שקשישה כמותה לא מסוגלת להעמיס את החבילות וללכת לסניף הדואר כדי להחזירן, ובדיוק על כך הם בונים. כך עובדת שיטה שמגלגלת מיליונים. יותר מתריסר חברות בשוק עושות את זה כבר שנים באין מפריע.

 

"זה מתחיל בשיחה. אתה מקבל משהו חינם תמורת משלוח, רק 29 או 49 ש"ח", הסבירה עורכת הדין תמר פינקוס, ראש הרשות להגנת הצרכן במשרד התמ"ת. "ברגע שאמרת כן, אז מתחיל: 'אולי אתה רוצה עוד משהו?', וללא כל קשר לתשובה, הם מקבלים ארגזים הביתה של מוצרים שלא ברור מאיפה זה צומח".

 

תקוה צורף, למשל, טוענת שחויבה בסכום עתק של 14,000 שקלים בגין מוצרים שאותם מעולם לא הזמינה. "יש איזשהו תהליך כנראה בשיחה שהם מדברים ומדברים. אדם מבוגר כבר לא יכול להתמודד עם זה", אומר בנה רועי, שנדהם לשמוע את הדברים. "מפציצים אותם בנתונים וכנראה קורה משהו שאיכשהו שולף את ההסכמה ממנה. קשה לי להאמין שאמרו לה את הסכום הזה והיא אמרה כן".

"לא יכולים לדעת מה גילם של הלקוחות"

מחברת לירף, שחייבה חולת דמנטציה בתכשיטים בשווי 3,000 שקלים, נמסר בתגובה לכתבה כי "בידי החברה הקלטות המוכיחות כי כל הרכישות נעשו מרצונה המלא של הלקוחה. לחברה אין אפשרות לדעת מה גילם או מצבם הבריאותי של לקוחותיה. הרכישות בוצעו בשנים 2006-2008 ולחברה נודע על המחלה בדיעבד, רק ב-2011. לאור הנסיבות ומתוך אמפתיה למצבה הבריאותי, הסכמנו לזכות את הלקוחה בעשרות אלפי שקלים בתמורה לחמישה פרטים".

 

בחברת עיסקה טובה אמרו בתגובה: "כאשר לקוח אינו כשיר לבצע רכישות מכל סיבה, אנו חוסמים אותו במערכת שלנו לביצוע הזמנות. גם מדיניות החזרת המוצרים שלנו ליברלית מאוד. רועי צורף מעולם לא נתקל בשום קושי להחזיר את המוצרים ולקבל את התשלום המלא בחזרה. להיפך. בנה של הגב' צורף ניצל האפשרות שניתנה לו, השאיר ברשותו מוצרים שהוא מעוניין בהם וקיבל זיכוי כספי בתמורה. גב' צורף רוכשת מוצרים מאז שנת 1999, מבלי שקיבלנו מעולם פנייה לפיה ישנה בעיה כלשהי. מתוך כל אותן מאות אלפי הזמנות שאנו מקבלים בשנה, הוגשו נגד החברה מספר תביעות מועט ביותר".

 

בחברה אף תקפו והוסיפו: "אנו מצרים על כך שאתם מנסים להכפיש את שמה הטוב של חברה המשרתת מאות אלפי לקוחות בשנה, כבר למעלה מ-25 שנים. כאשר לקוח אינו כשיר לבצע רכישות מכל סיבה, אנו חוסמים אותון במערכת. גם מדיניות החזרת המוצרים של חברתנו ליברלית מאוד. רועי צורף מעולם לא נתקל בשום קושי להחזיר את המוצרים ולקבל את התשלום המלא בחזר אלא להיפך. גב' צורף רוכשת מוצרים מאז שנת 1999, מבלי שקיבלנו מעולם פנייה לפיה ישנה בעיה כלשהי. מתוך כל אותן מאות אלפי הזמנות שאנו מקבלים בשנה, הוגשו נגד החברה מספר תביעות מועט ביותר".

 

משפחת צורף ביקשה להבהיר שהאפשרות להחזיר את המוצרים ניתנה לו רק לפני שבועיים, רק עבור חלק מהסכום. הזיכוי המלא התרחש היום רק השבוע, בעקבות הפנייה של צוות "המגזין".

  • תגיות: