10tv, 10tv

חשיפה: מדוע מסתירות חברות הגז מידע על עשרות אלפי צוברים?

כ-50 אלף מכלים גדולים בהם אלפי ליטרים של גז בישול, הותקנו בלב אזורי מגורים ברחבי הארץ. הם משתלמים כלכלית לחברות הגז, אך כל אחד מהם מכיל כמות גז השווה לזו של כ-250 בלונים, ורובם הותקנו ללא היתר ועמידה בתקנות הבטיחות. למרות פניות מצד הרשויות, חברות הגז לא מגלות היכן טמנו אותם כי מדובר בסוד מסחרי. תגובתן: "הצוברים בטוחים ואמינים"

  • פורסם ב:
  • 30/06/2013 00:03
  • |
  • עודכן ב:
  • 30/06/2013 00:03
  • |
  • כתבים:
  • דב גילהר

סכנה מתחת לאדמה: מאות אלפי צוברי גז בישול תת-קרקעיים שהתקינו חברות הגז בישראל, מהווים פצצה מתקתקת מתחת לאפם של מאות אלפי בני אדם החיים בסמוך להם. עם זאת, החברות מסרבות זה שנים רבות למסור את הפרטים אודות הצוברים, מיקומם ומספרים. לפי ההערכה, חברות הגז נמנעות מלפרסם את רשימת הצוברים הרשמית מכיוון שיידרש מהן לשלם על כך ארנונה.

 

"על אף דיווחים המתריעים על 1,000 טילים ביום במלחמה עתידית ורעידות אדמה, וחברות הגז מסרבות לתת את המיפוי של הצנרת והצוברים", אומר אבי נעים, ראש ועדת הביטחון במרכז השלטון המקומי. הבקשות החוזרות ונשנות נתקלו בחוסר שיתוף פעולה מוחלט מצד חברות הגז בטענה שמדובר בסוד מסחרי, שיחשוף את פרטיהם של לקוחותיהן.

 

(10:36 דקות)

לפי הערכה, בארץ פזורים בין 40 ל-50 אלף צוברים, המרכזים גז במשקל שבין 500 קילוגרם לשלושה טון. הצוברים החליפו את בלוני הגז שהיו נהוגים בעבר, מטעמי חיסכון והיעדר הצורך להחליפם מדי פעם. כל צובר מכיל כמות גז השקולה לזו הקיימת ב-250 בלונים. חלק גדול מהצוברים הוטמנו ללא בקשת היתר מהעיריות, ולעיתים הותקנו לאחר הסכם נקודתי עם השכנים. רוב הצוברים אינם מסומנים, מגודרים או מאובטחים.

 

שנתיים מאז אסון הגז בנתניה, שנגרם על ידי דליפה מצובר גז שהיה ממוקם בצמוד לבניין בלב העיר, טרם הופקו הלקחים. ועדת הפנים של הכנסת קיימה לאחרונה דיון חירום בנושא צוברי הגז. היו"ר מירי רגב דרשה לקבל את הרשימות המלאות. חברות הגז סירבו, תחת אותו הנימוק של "סוד מסחרי". רגב פנתה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה שיעגן את העניין בחקיקה, ושיכפה על חברות הגז לדווח על מיקומם של כלל הצוברים.

 

עיריית הרצליה יצאה למלחמה נגד חברות הגז. "כל העיר מכוסה צוברי גז, שהם כנראה לא חוקיים ולא תקינים, ואת זה אנחנו לא מוכנים לסבול", אמר מהנדס העירייה, מייק סקה. לפי חברות הגז, מאז שנת 2000 נטמנו בעיר בהיתר שבעה צוברים בלבד, כלומר מאות אחרים הוטמנו ללא רישיון. רק כשפנה לבית המשפט, הסכימו החברות לשחרר רשימה חלקית. סקה ממשיך לנסות ולמפות את צוברי הגז בעיר. "אני הולך איתם עד הסוף", הוא אומר.

 

 

חברות הגז: "המידע הועבר לרשויות"

מחברות הגז נמסר כי "צוברי הגז הינם אמצעי בטוח ואמין לאחסון גז בישול. למיטב ידיעתנו, כל אירועי הבטיחות המוזכרים לא נבעו מבעיה בטיחותית בצוברים. הגופים הממשלתיים המטפלים בבטיחות ובמצבי חירום, מחזיקים במידע כפי שנדרש. רשימת הצוברים הועברה למשרד האנרגיה והמים, וכן למשרד להגנת הסביבה, אף שהחוק אינו מחייב זאת".

 

תגובת משרד האנרגיה והמים: "מזה כשנתיים דורש המשרד מהחברות למסור את הנתונים המלאים אודות צוברי הגז ברחבי הארץ, כולל מיפוי של מיקומי כל צוברי הגז. המידע שהתקבל מהחברות הינו חלקי בלבד. הובהר לחברות כי המידע אינו מספק, ובהתאם לכך הועברה דרישה נוספת להשלמת המידע. גם מהמשרד להגנת הסביבה נמסר שהתקבל מיפוי חלקי בלבד, ולכן אינם מתייחסים לנתונים.

  • תגיות: