יעד הגירעון החדש: 4.6%, האוצר יקצץ 2.5 מיליארד שקלים

לאחר דיונים מרתוניים, הגיעו אנשי האוצר, בנק ישראל ומשרד ראש הממשלה לפשרה. כדי לעמוד ביעד החדש, יאלצו משרדי הממשלה לקצץ מיליארד שקלים נוספים והעלאת המע"מ תוקדם מספטמבר ליוני. גם הפטורים ממע"מ, הן באילת והן על פירות וירקות, בסכנה. טיוטת התקציב תועבר לשרים ביום רביעי הקרוב

(02:00 דקות)

הושגה פשרה למתווה הגירעון. שר האוצר, יאיר לפיד, יביא היום (ראשון) לאישור הממשלה את הגדלת יעד הגירעון הלאומי. ההצעה, שבתחילה עוררה התנגדות בקרב ראש הממשלה נתניהו ואנשיו, צפויה לעבור, ויעד הגירעון יעמוד על 4.6%.

 

היעד החדש הושג לאחר דיונים מרתוניים שהתקיימו ביום חמישי בערב בין נציגי משרד האוצר, בנק ישראל ומשרד ראש הממשלה. לפיד, שביקש בתחילה לקבוע את יעד הגירעון על 3%, כדי להרגיע את השווקים הבין-לאומיים וחברות דירוג האשראי, התפשר והתגבר על היעד המקורי, שעמד על 5%.

 

יעד זה מייצג את גישתו של לפיד, לפיה 2014 היא השנה החשובה מבחינתו, כי ממילא בשנה הנוכחית ייוותרו לו רק חמישה חודשים מרגע שיאושר התקציב ועד לסיום השנה הקלנדרית. למרות הגדלת יעד הגירעון, האוצר יצטרך לקצץ 2.5 מיליארד שקלים נוספים, זאת לעומת התכנון הראשוני של שר האוצר.

 

הקיצוץ הזה עשוי להגיע בדמות הקדמת העלאת המע"מ על המוצרים השונים ל-1 ביוני, במקום ה-1 בספטמבר. המע"מ יעלה ל-18% ויכניס סכומי כסף ניכרים למדינה. כמו כן, על הפרק גם קיצוץ נוסף, בהיקף של מיליארד שקלים, בתקציב משרדי הממשלה.

 

על כוונת האוצר נמצאים גם מספר פטורים, אותם היה מעוניין לבטל. למשל, הפטור מתשלום מע"מ באילת, או הפטור ממע"מ עבור תיירים. גם הפירות והירקות, שזוכים להגנה זה שנים רבות, עשויים להוות יעד לקיצוץ,אם וכאשר יבוטל הפטור מתשלום מע"מ בגינם. הספקולציות יימשכו עד ליום רביעי הקרוב, אז יקבלו שרי הממשלה את טיוטת התקציב לאישורם.

  • תגיות: