10tv, 10tv

מזוז: "לא מטריד אותי זיכוי אולמרט, מטרידה הנורמה שנקבעה"

האיש שהחליט על הגשת אישומים נגד ראש הממשלה לשעבר ניסה השבוע להציג את עמדתו על פסיקת בית המשפט, אך הושתק. בראיון בלעדי, הוא מתייחס לראשונה להחלטת בית המשפט לזכות, חלקית, את אולמרט ועל המתקפה נגד הפרקליטות. "היה ניסיון למנוע מהציבור לשמוע מה באמת קבע בית המשפט", הוא אומר. יועץ אולמרט: "מטרת הראיון - להשפיע על השופטים"

  • פורסם ב:
  • 01/09/2012 22:37
  • |
  • עודכן ב:
  • 01/09/2012 23:41
  • |
  • כתבים:
  • ברוך קרא

"מתקפות על הפרקליטוצת וניסיון לדה לגיטמיצה לא התחילו אתמול. הן התחילו לפני כמה שנים כשהמאבק הרחב שהובלנו בשחיתות התעצם והביא להעמדה לדין של שורת אנשי ציבור. המטרה היא להפעיל לחץ, ליצור מורא של הפרלקיטות, שיהיה חשש לכתבי אישום, לפתוח בחקירות, ליצור רוח נגדית במקום רוח גבית של הציבור והתקשורת לטובת המאבק בשחיתות שהוא לטובת הציבור שתרפה את ידי המערכת".

 

היועץ המשפטי לממשלה לשעבר, מני מזוז, לא רגיל לאירועים מהסוג שחווה השבוע. בבואו להתייחס בפעם הראשונה לפסיקת בית המשפט בעניינו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, הפך למוקד למתקפה ועד מהרה נאלץ לעזוב את הבמה. בראיון בלעדי לחדשות 10, הוא מתייחס לראשונה לפרשה ולהחלטת בית המשפט, ומותח ביקורת עלהתוקפים את הפרקליטות ואת כלי התקשורת המשתפים פעולה עם המתקפה.

 

ביום שלישי האחרון הגיע מזוז לכנת מחוז תל אביב של לשכת עורכי הדין במטרה להתייחס להחלטת בית המשפט המחוזי בירושלים לזכות את אולמרט מהאישומים נגדו בפרשות ראשונטורס ומעטפות הכסף שלפי האישום קיבל ראש הממשלה לשעבר מאיש העסקים מוריס טלנסקי. עורכי הדין של אולמרט מחו על השתתפותו של מזוז וג מהקהל החלו להישמע נגדו קריאות ביניים, עד שהוא נאלץ לפוצץ את הדיון ולעזוב את האולם.

 

"בערך דקה אחרי הכרעת הדין, הם עמדו והביעו את דעתם על פסק הדין ואחר כך בכל במה תקשורתית אפשרית", אומר מזוז על אירועי השבוע שהביאו אותו להסכים לבקשת חדשות 10 להעניק ראיון על משט אולמרט. "לכן, לא ברור לי הטיעון שאי אפשר לדבר על פסק דין. מה שהיה זה ניסיון למנוע מהציבור לשמוע מה באמת קבע בית המשפט".

 

מזוז, מי שכיהן עד לפני כשנתיים כיועץ המשפטי לממשלה ולמעשה כראש מערך התביעה בישראל, היה האדם שהכריע להגיש את האישומים נגד ראש הממשלה לשעבר. החלטתו להעמיד את איש העסקים טלנסקי לעדות מוקדמת בבית המשפט אף הובילה להתפטרותו של אולמרט מראשות הממשלה.עכשיו, אחרי שבית המשפט החליט לזכות את אולמרט בשתיים מהפרשות המרכזיות נגדו, הוא מתייחס להחלטה להעמיד את אולמרט לדין, דוחה את הטענות על עינוי הדין נגדו ויוצא למתקפה על אלה הטוענים שהגשת האישומים מקורה בזדון כלפי אולמרט.

 

"פרשת ראשונטורס הייתה הכי ברורה בשני מרכיבים - מבחינת מרכיב המרמה ומבחינה משפטית היא הייתה בעלת עבירה ברורה", הוא פותח. בפרשה זו הואשם אולמרט כי זכה למימון מקביל לנסיעותיו והעביר את היתרה, בסך 92 אלף שקל, לחשבון סודי בחברת הנסיעות. בית המשפט קבע לבסוף הראיות אינן מוכיחות מעבר לספק סביר כי אולמרט היה מודע לגביית הכספים העודפים. עוד קבעו השופטים כי לא הוכחה שיטה לגביית כספים עודפים. "השאלה על המעורבות האישית של אולמרט נבחנה אצלנו רבות", אומר מזוז. "על המסקנה אפשר להתווכח: האם מכלול הנסיבות הזה באמת סביר, לומר שמתנהלת מסכת מרמה לאורך תקופה ארוכה בלשכתו, למענו, בדברים שהוא היה מעורב בהם - והוא לא מודע למה שקורה".

 

ואולם, הפרשה השנייה בה זוכה ראש הממשלה לשעבר, פרשת מעטפות הכסף, היא זו שמטרידה את מזוז במיוחד. בכתב האישום נטען כי אולמרט קיבל מאות אלפי דולרים במזומן שלא כדין מאיש העסקים היהודי-אמריקני טלנסקי. בת המשפט כתב בהרעתו כי "העובדה שהכסף הועבר במזומן לא פלילית. דנו בשאלה האם הכספים שהגיעו ולא דווחו הם עבירה. החלטנו כי גם אם יש פה הפרה של כללים, זו לא בהכרח עבירה של הפרת אמונים".

 

עם זאת, מזוז רואה בהחלטה זו פגיעה בנורמות שלפיהן על השלטון בישראל לנהוג. "בית המשפט הגיע למסקנה שיש התנהלות פסולה, אך לא ברמה פלילית", הוא מדגיש. "לקבוע ששר בכיר שמקבל כספים, מנהל קופה סודית, פועל בניגוד עניינים חמור - ולהגיד שזה לא מגיע להפרת אמונים, זה מאוד בעייתי. זו שאלה נורמטיבית בסיסית בשחיתות שלטונית וחייבים להגיע איתה לבית המשפט העליון. אם יימצא שזו הנורמה הראויה, ארכין ראשי בהכנעה. אותי לא מטריד הזיכוי, אותי בפרשת טלנסקי מטרידה העמדה הנורמטיבית שבאה בזיכוי שאני חושש שמחזירה אותנו הרבה שנים לאחור בנורמות".

 

את קצפו של מזוז העלו טענותיו של אולמרט לאחר זיכויו, לפיהן "לא היו מעטפות כסף, אין מעטפות כסף, בית המשפט קבע בצורה הברורה ביותר שלא היו מעטפות כסף, לא היה ולא נברא". "כשקוראים את פסק הדין רואים שהיה ונברא. היו מעטפות והיו כספים נוספים של מאות אלפי דולרים שהועברו מטלנסקי בדרכים שונות, כולל מעטפות", מדגיש מזוז. "מפמפמים באופן שיטתי כאילו טלנסקי הוא עד הזוי. בית משפט לא קבע את זה. בסופו של דבר, הוא העדיף את גרסת טלנסקי על פני אולמרט בכל מקום שהייתה מחלוקת".

 

לדבריו, מתנהל קמפיין דה-לגיטימציה נגד מערכת התביעה, המבוססת על הטעיית הציבור כדי להסיתו נגד הפרקליטות. "נעשה מהלך כפול שהציבור הולעט במה נקבע בפסק הדין. נאמרו דברים שבינם למציאות אין כלום. על הבסיס הזה, נעשתה מתקפה על הפרלקיטות כאילו הגישה כתב אישום לא מבוסס, כאילו לא הייתה תשתית ראייתית", הוא טוען ומזכיר כי בית המשפט הרשיע את אולמרט בעבירה של הפרת אמונים - עבירה בה לא הורשע ראש ממשלה עד כה.

 

על פי פסיקת בית המשפט, אולמרט נמצא אשם בהפרת אונים בפרשת מרכז ההשקעות, המתייחסת לשנים 2006-2003, שבהן הוא כיהן כשר התמ"ת. אולמרט, שבמסגרת תפקידו היה אחראי על מרכז ההשקעות, הואשם כי פעל מתוך ניגוד עניינים, מכיוון שלא פסל את עצמו מקבלת החלטות בפרויקטים שאותם ייצג מקורבו לשעבר, עו"ד אורי מסר. "אולמרט אהב את מסר, דאג לו. מסר הושיט לו ללא תמורה סיוע במערכות בחירות", אמרו השופטים.

 

אולמרט, באותה מסיבת עיתונאים לאחר ההכרעה, טען כי מדובר ב"אי תקינות פרוצדרלית", אולם מזוז גורס אחרת לחלוטין. "הדבר הכי חשוב בפסק הדין - פעם ראשונה מורשע ראש ממשלה בעבירות שחיתות שלטונית ולא בעניין טכני", הוא מבהיר ודוחה את הטענה שהדיח ראש ממשלה מכהן באמצעות עדותו המוקדמת של טלנסקי. "היה חשש מוחשי שאם יחזור לארצות הברית, הוא לא יחזור להעיד. טענו זה חשש מופרך. עובדה שברגע שניתן לו לחזור, הוא סירב לחזור ארצה".

 

למעה מחודש אחרי הכרעת הדין, קצה נפשו של מזוז והוא יוצא למתקפה על הביקורת שנמתחה עליו ועל אנשי הפרקליטות. "מי שגרם לראש הממשלה להפסיק כהונתו הציבור והמערכת הפוליטית שהתרשמה כפי שהתרשמה. מה האלטרנטיבה? לא נחקור, לא ננהל הליכים בגלל החשש של התגובה הציבורית?", הוא תוהה. "מתקפות על הפרקליטות וניסיון לדה-לגיטמיצה לא התחילו אתמול. הן התחילו לפני כמה שנים כשהמאבק הרחב שהובלנו בשחיתות התעצם והביא להעמדה לדין של שורת אנשי ציבור. חלק מאנשי הציבור נהגו בצורה הכי ממלכתית. צחי הנגבי דוגמה טובה לכך. מיעוטם החליטו שההגנה הכי טובה היא התקפה ופתחו במתקפה על מערכת שמירת החוק".

 

לדבריו, "המטרה היא להפעיל לחץ, ליצור מורא של הפרלקיטות, שיהיה חשש להגיש כתבי אישום, לפתוח בחקירות, ליצור רוח נגדית שתרפה את ידי המערכת, במקום בו יש צורך ברוח גבית של הציבור והתקשורת לטובת המאבק בשחיתות, שהוא לטובת הציבור. מול המתקפות האה, אנשים הגונים צריכים לקום ולהתייצב ולתת גיבוי למערכת האכיפה במאבק על טוהר המידות במערכות השלטון בישראל".

מיועץ התקשורת של אהוד אולמרט נמסר בתגובה: "מתן הראיון על ידי מני מזוז דווקא כעת, ארבעה ימים בלבד לפני מועד הדיון בתיק זה בבית המשפט, מטרתו היא אחת - להשפיע על השופטים. מתוך כבוד לבית המשפט ולפסיקתו, אנו לא ניתן ידנו לכך. ראוי היה כי מי ששימש עד לאחרונה כראש התביעה הכללית, ואשר כבר ספג בעבר נזיפה חמורה מבית המשפט העליון על התבטאויות בתקשורת על תיק תלוי ועומד, יימנע מנקיטה בצעד חמור שכזה פעם נוספת".

  • תגיות: