10tv, 10tv

לאן הולך הכסף שלנו? המדינה מבזבזת מיליארדים על פרויקטים כושלים

מה משותף למשרד התחבורה, משרד האוצר, משרד הביטחון והעיריות של הערים הגדולות בארץ? כולם אחראים על פרויקטים עצומים, שעקב תכנון לקוי או אי-ראיית הנולד, בזבזו מיליוני שקלים ושנים של פיתוח לשווא. תחקיר חדשות 10 חושף כמה מאותם פרויקטים, ביניהם הרכבת הקלה בירושלים, נתיב האגרה בכביש מספר 1 והקמת הבור החדש בקריה. בקיצור, חמישה מיליארד שקלים נזרקו לפח

(14:01 דקות)

מה הייתם עושים עם 5 מיליארד שקלים? אולי הייתם קונים 40 סוללות של כיפת ברזל, או בונים ארבעה בתי ספר או רוכשים 25 סופרטנקרים. אולם זה הסכום שבוזבז על כמה מהפרויקטים הגדולים במדינה, ביניהם הרכבת הקלה בירושלים, הבור החדש של צה"ל שלא ישרוד מתקפת טילים, או בניית הנתיב המהיר על תוואי מסילת הרכבת בכביש 1.

 

מחלף הולץ שהקמתו בנתיבי איילון החל כבר בשנות ה-80 של המאה הקודמת, בוזבזו 75 מיליון ש"ח, לפני שהבינו שהמחלף עולה על תוואי הרכבת. אז, שבועיים לפני הפתיחה, הפסיקו את הבנייה והחלו את התכנון מחדש. אולם במחלף שנפתח בחודשים האחרונים עדיין נמצא באותה הבעיה למרות שחלפו 30 שנה.

 

אם זה לא מספיק, עלות הקמתו של הנתיב המהיר בכביש 1 עומד על 350 מיליון, ולפי המפעילים משמש לפחות 8,000 רכבים ביום, ועוד 1,500 המשתמשים בחניון ואינם נכנסים למטרופולין תל אביב עם רכבם. אולם תכנונו, שוב, מתנגש עם תוואי מסילות הרכבת שאמורות להיסלל היכן שהוקם כביש האגרה. הדבר יחייב בעתיד את הפסקת התנועה בנתיב וגם מתן שיפוי לחברה המפעילה. 

למרות שניצן יוצר, שיזם את כביש האגרה מכחיש, חקי הראל, לשעבר מנכ"ל רכבת ישראל, אומר כי לא יהיה מנוס להזיז את הנתיב המהיר. "כדי לבנות את המסילה השלישית והרביעית, חייבים יהיו להזיז את הנתיב. משרד התחבורה התחייב בפני הרכבת שביום שהפרויקט יאושר, אז יזיזו את הנתיב המהיר.

 

עו"ד אלי בן ארי "אדם טבע ודין" התרעם על התכנון במדינה. "אנשים שאמורים לחשוב בשביל כולנו, 20,30 שנה קדימה, חושבים על מה שנוח כרגע. במקום לטפל בבעיה הקטנה יחסית שיש היום, של הכביש שבנוי על תוואי המסילה, הם לקחו והגדילו את הבעיה הזאת בהרבה על ידי זה שהוסיפו את הנתיב המהיר והשאירו את הבעיה ליורשיהם לפתור עוד 10, 20 שנה על חשבון כולנו".

 

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "הנתיב המהיר לא נבנה על גבי תוואי מסילות הרכבת אלא משתמש בנתיבים הפנימיים של המסלול הצפוני של כביש מס' 1. הפרויקט לא יגרום לדחייה בהקמת מסילות הרכבת".

 

משרד האוצר נמסר: "מאז פתיחת הנתיב הולך וגדל מספר המשתמשים בו כאשר כיום, אמנם לצורך ביצוע פרויקט המסילה הרביעית באיילון יידרשו שינויים והתאמות בתוואי כביש 1, אין בכך כדי לגרוע מההחלטה הנכונה לסלול את הנתיב המהיר"

איך הפכו 1.2 מיליארד ש"ח ל-4 ש"ח

הפרויקט השערורייתי ביותר הוא הקמת הרכבת הקלה בירושלים. 13 ק"מ שנבנו למעלה מעשור ואמורים היו לעלות 1.2 מיליארד שקלים, הפכו במרוצת השנים, עקב עיכובים ודחיות, לפרויקט בעלות של 4 מיליארד שקלים. למרות שהתושבים אינם מרוצים מהתוצאה, המדינה תפצה את חברת סיטיפס המפעילה את הרכבת ב-80 מיליון שקלים עקב הפסדים.

 

אלון אלגר, לשעבר ראש אגף התכנון במשרד התחבורה, אמר כי הזהיר שהולך להתקיים בזבוז אדיר. "באתי והתרעתי, אתם הולכים לעשות מדורת ל"ג בעומר של 3 מיליארד שקל והתעלמו מדבריי", אמר. "כאשר לוקחים פרויקט כסיסמא ולא כמשהו שאמור לסייע לציבור אז הציבור הופך להיות הגורם הכי פחות חשוב".

 

עו"ד אסף פינק, שביקש לקבל את ההסכם בין העירייה לסיטיפס, אמר כי כל מה שנכתב בהסכם הוא שרירותי. "כל מה שכתוב בהסכם היה מקרי בהחלט, שום דבר לא נעשה כפי שנכתב".

 

משה הירש, שיזם ודחף לבניית מיזם הרכבת, דווקא סבור כי זו הצלחה. "מדובר בהצלחה אדירה, אין בכל העולם כאלה כמויות של נוסעים", אמר הירש, שפוטר מהמיזם כי לא דיווח שהוא מעסיק שותפים עסקיים בניגוד לחוק.

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "הרכבת הקלה זוכה להצלחה גדולה ומשמשת יותר מ-90,000 נוסעים מדי יום. עם השלמת מערך התחבורה הציבורית החדשה בעיר, תהנה ירושלים מרשת תחבורה ציבורית מהטובות בעולם".

 

מחברת סיטיפס נמסר כי: "רוב הדחיות הן באשמת המדינה".

 

פרויקט אחר הוא הקמת המנחת בקרייה שהוקם בעלות של 3-6 מיליון ש"ח, אולם מאז השקתו רק 3 מסוקים נחתו עליו. בנוסף, לאחר עבודות תשתית והשקעה של עשרות מיליוני שקלים, נעצרה העבודה על בור הפיקוד בבסיס הקריה, לאחר שהבור לא יעמוד במתקפת טילים.

 

ד"ר עמירם אורן, מחבר "ארץ בחאקי" מערכת הביטחון מפקחת על עצמה והיא לא נותנת דין וחשבון לשום גורם זולת עצמה. אף אחד לא יודע מה קורה במשרד הביטחון.

 

מצה"ל נמסר כי "המנחת נבנה לעתות חירום, ועצם חוסר השימוש בו אינו מעיד על בזבוז. ובקשר לבור הבנייה נעצרה עד להערכה מחדש של הפרויקט.

  • תגיות: