,

סודות המסדר: הצצה נדירה ל"בונים החופשיים"

מסדר הבונים החופשיים מסעיר את דימיונם של מליוני אנשים בעולם מזה מאות בשנים. שורה של שמות מפורסמים נקשרה באגודה הסודית. בפעם הראשונה אישר הסניף הישראלי למצלמות טלוויזיה להיכנס ולתעד את אחד הטקסים בקודש הקודשים של המסדר.אבל למרות זאת, התעלומה שנקראית "הבונים החופשיים" נותרה בעינה

  • פורסם ב:
  • 03/12/2011 21:52
  • |
  • עודכן ב:
  • 04/12/2011 00:29
  • |

(9:45 דקות)

תיאוריות רבות נשמעו סביב מסדר "הבונים החופשיים". ככל שבמסדר שמרו על הסודיות שאפפה אותם, התגברו התיאוריות. אחת הבולטות בהן היא כי גל שאיפתם של חברי המסדר היא להשתלט על העולם. וכן, יש בכך הגיון מסוים. במשך מאות שנים הייתה הבנייה החופשית מוקד משיכה לאינטלקטואלים הגדולים ביותר ולמנהיגים . בין חבריו לאורך מאות השנים בהם הוא קיים נמנים אנשים כמו ליאונרדו דה-וינצ'י, מוצארט, גתה, טולסטוי, ג'ורג' וושינגטון, ואפילו זאב ז'בוטינסקי והמלך חוסיין מירדן.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 

אבל לצד כל השמות האלה נדבקו גם תיאוריות, סיפורים וסרטים שהזינו את השיחות סביב המסדר. אל תוך המסתורין הזה, אפשרו חברי המסדר הישראלים להכניס בפעם הראשונה מצלמות באופן גלוי. אם תשאלו אותם, מדובר בסך הכל בחבורת אנשים שמעוניינים לשפר את החברה, גוף פילנתרופי שמרבה לתרום. החשאיות, הם אומרים, היא רק עניין של מסורת. "זה הכל תיאוריות קונספירציה", אומר ד"ר מוטי צבירן, סגן נשיא גדול. "רוב הסיפורים הם אגדות, כולל הסיפור המפורסם של שטר הדולר, ששם מופיעה פירמידה עם עין בראשה שהיא גם מופיעה במקרה בסמל של הבונים החופשיים".

 

הבונים החופשיים החלו להתארגן באנגליה במאה ה-17, מעין גלגול של גילדות הבנייה של ימי הביניים. בניגו לבונים ולמהנדסים האמיתיים, הבונים החופשיים מאמינים בבנייה פילוסופית - בנייה אישית, להפוך לאנשים טובים יותר - ובנייה קהילתית שמטרתה ליצור חברה חופשית וצודקת. "סודי זה אומר שנכנסים ועושים משהו לא כל-כך חוקי. זה לגמרי לא נכון",  מדגיש לאון זלדס, מוותיקי "הבונים החופשיים" בישראל. "למה אתה לא יכול להיכנס לבנק ולצפות בישיבת דירקטוריון? כי דנים בדברים פרטיים שלהם".

 

פעם בשנה זוכות רעיותיהם של החברים במסדר להיכנס אל קודש הקודשים, אל לשכת המסדר, כדי לטעום קצת ולנסות להסביר להן על רגל אחת מה בדיוק הם עושים בפגישות החשאיות. ביחד איתן, אפשרו במסדר הישראלי למצלמות חדשות 10 להיכנס ולהתרשם מהמתחולל במקום החשאי. לאורך שנות קיומו תקפו את המסדר מהכנסייה הקתולית ועד המשטרים הטוטליטריים. היהדות דווקא לא התנגדה לבנייה החופשית, שאחד מתנאי הקבלה אליה היא אמונה בדת היהודית.

 

אבל כמו שזה נראה בשטח, כבר הרבה שנים שלא זרם דם חדש אל המסדר. הפעם האחרונה, כנראה, בה היה חבר צעיר בין הבונים הייתה כשנמרוד ניר, איש פרסום ובנה של ג'ודי ניר-מוזס שלום, הצטרף. המפתח שלו פנימה היה כשמצא את בגדי המסדר הישנים של סבו. אז, הוא מספר, חבר המסדר הכי צעיר היה בן כפול מגילו. "אנשים לא מבינים את הקטע", הוא מספר. "ואני אומר שכל דבר מחוץ לקונטקסט נראה הזוי. אבל מבפנים אתה מבין את המשמעות". והסודיות? "יש בבנייה החופשית משהו שעובד הרבה על כבוד. זה לא חלילה שיפגעו בי לרעה, אלא שאני אחרי זה אלא אוכל לחיות עם עצמי".

  • תגיות: