,

הגנרלים מודאגים: "תקיפה באיראן יכולה להביא לירי כבד על ישראל"

בראיון לערוץ10 אמר הרמטכ"ל לשעבר, אמנון ליפקין שחק כי אם ישראל תתקוף עלולים ליפול טילים לא רק בעוטף עזה או בצפון אלא בכל החלקים העירוניים. "יש פער עצום בין מה שהדרג המקצועי חושב לבין ההנהגה המדינית", הוא הוסיף. אלוף במיל' אורי שגיא, לשעבר ראש אמ"ן, סבור שהייתה הצתת להבות מכוונת בעניין התקיפה באיראן

  • פורסם ב:
  • 05/11/2011 22:10
  • |
  • עודכן ב:
  • 05/11/2011 22:10
  • |

(8:46 דקות)

נוכח הדיווחים והאיומים שנשמעים בימים האחרונים על תקיפה מתוכננת באיראן, הביעו היום (שבת) שני בכירים במערכת הביטחון לשעבר דאגה רבה. הרמטכ"ל לשעבר, רא"ל אמנון ליפקין שחק, אמר בראיון לחדשות 10 כי קיים פער עצום בין מה שהדרגים המקצועיים חושבים, וכנראה שהם חושבים שלא נכון לתקוף, לבין מה ששני המנהיגים, ראש הממשלה ושר הביטחון חושבים.

 

לדבריו, הדיון הציבורי בימים האחרונים מצביע על דאגה רבה לגבי המחליטים על תקיפה ולא על ההחלטה עצמה. גם האלוף (במיל') אורי שגיא, לשעבר ראש אמ"ן, לא מרוצה מהמצב. "אני חושב שהייתה כאן הצתה מכוונת על ידי מישהו שזרק את בקבוק התבערה לציבור ולא בטוח שזה איש אחד", אמר שגיא. לדבריו, כאשר מערכת הביטחון מחליטה שהיא לא רוצה להדליף מידע החוצה היא יודעת לשמור אותו אצלה.

 

השניים דיברו גם על הכוונה לפתוח בחקירה נגד ראש המוסד לשעבר מאיר דגן וראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין. "מטריד שאנחנו קוראים על זה מהעיתון הכוויתי. זה לא נכון ולא אתי ואולי צריך לבדוק מי הדליף לעיתון ולא על דגן ודיסקין", אמר שחק. לדבריו, דגן דיבר בצורה פומבית וזה ידוע מה הוא חושב. "מהיכרותי גם את דגן וגם את יובל זה מגוחך. אני חושב שזה יחזור כבומרנג למי שביקש לפתוח בחקירה", הוא הוסיף. .

"לציבור אין יכולת לגבש דעה בעניין"

במהלך הראיון נשאלו השניים על הסקר בעיתון הארץ, לפיו 42% מהישראלים חושבים שצריך לתקוף באיראן ו-52% סומכים את ידם על ראש הממשלה ושר הביטחון. "לא צריך לשים מחסום בפני עיוור זקן וטיפש. לא אומר ש-42% הם טיפשים, אלא הם חסרי מידע בסיסי כדי לגבש דעה על התקיפה", ענה ראש אמ"ן לשעבר. לדבריו, הנושא הרבה יותר מורכב מאשר לענות עליו בסקר דעת קהל והגיע כמעט לרמה של תיאטרון אבסורד.

 

הרמטכ"ל לשעבר הוסיף כי ההחלטות האלה לא יתקבלו על ידי סקרים בעיתון. "הקבינט הביטחוני צריך לקבל את ההחלטות האלה בשיקול דעת. לא הדרג המקצועי - הצבא או המוסד. צריך להגיע להחלטה וצריך לשמוע ממערכת הביטחון מה אפשר לעשות, כמה טילים יפלו והאם החמאס וחיזבאללה יצטרפו", הוא אמר.

 

"אני מעריך שמדינת ישראל יכולה אחרי מהלך כזה להיות מותקפת על ידי טילים שייפלו לא רק ליד עזה והצפון אלא גם על תל אביב. הציבור מוטרד כי האיום האיראני הוא איום רציני ואיראן גרעינית זה רע למדינת ישראל", הסביר שחק.

איראן לאו"ם: גנו את ישראל וארה"ב

מנגד באיראן החליטו לפנות לגורמים בין לאומיים, בכללם האו"ם, על מנת שאלו יגנו את ישראל וארצות הברית בגין האיומים על טהרן. שגריר איראן באורוגוואי, הויטוללה סולטני, אמר היום כי האיומים הצבאיים של ישראל ואיראן על ארצו הם הפרה בוטה של החוק הבין לאומי.

 

לדבריו, על ידי הגיוני, האו"ם צריך לשלוח מסר לכולם כי העולם שייך לכל המדינות והאומות, והוא לא נשלט בידי מספר מצומצם של מדינות.

  • תגיות: