,

דגן מעריך: אסד ילחם עד הסוף כי אין לו ברירה - לנצח או למות

ראש המוסד לשעבר התייחס בכנס של עמותת הסגל הבכיר בשירות הציבורי לתהליכים במזרח התיכון, ואמר כי לישראל יוטב אם אסד יסולק מהשלטון בסוריה. על מצרים אמר כי הפלת מובארק לא הייתה הפיכה, אלא "חילופי מנהיג", כשהצמרת השלטונית לא השתנתה. על איראן: "תקיפת הכורים היא רעיון מטופש"

(31 שניות)

ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, התייחס אתמול (שישי) לאירועים האחרונים בסוריה, ואמר כי לנשיא, בשאר אל-אסד, ולעדה העלאווית השלטת, אין אלטרנטיבה אלא להילחם עד הסוף - לנצח או למות - וכי גם הם מבינים זאת. לדבריו, לישראל יהיה טוב יותר אם אסד יסולק מהשלטון, כי בכך יימנע הסיוע לחיזבאללה, תוחלש השפעת איראן וסעודיה תחוזק, וזה טוב לישראל מבחינה אסטרטגית.

 

הצטרפו לחדשות 10 בפייסבוק »

 

בנוגע למגמה הכללית במזרח התיכון, אמר דגן כי למעשה אין צונאמי של שינוי באזור, אלא מה שקורה מבטא שסעים היסטוריים בחברה הערבית. בהופעה פומבית ראשונה מאז סיים את תפקידו כראש המוסד, בכנס בנושא "מנהיגות וביטחון 2012" של עמותת הסגל הבכיר בשירות הציבורי, שנערך באוניברסיטה העברית בירושלים, הדגיש דגן כי מחסום הפחד הוסר וכי לא ניתן עוד להסתיר אירועים במזרח התיכון.

 

בהתייחסו למצרים, אמר דגן כי מה שהאיץ את ההמונים לצאת לרחובות היה החלטתה של רעיית הנשיא מובארק למנות את בנם גמאל כיורש. לדבריו, במצרים לא הייתה הפיכה אלא חילופי מנהיג. "כלל הצמרת השלטונית נותרה כשהייתה ולכן לא יחול שינוי משמעותי ביחסה לישראל, כי זה בניגוד לאינטרסים הכלכליים ואחרים של מצרים", אמר דגן, והעריך כי אין סיכוי שהאחים המוסלמים יכבשו את השלטון, וכי במקביל גם הרטוריקה האנטישמית במצרים תמשך.

ראש המוסד לשעבר הדגיש כי אסור להסכים לגרעין איראני, אך יחד עם זאת הוסיף כי "תקיפה אווירית על הכורים היא רעיון מטופש ואין בה כל יתרון". לדבריו, מי שתוקף באיראן צריך להבין שהוא עלול לפתוח במלחמה אזורית שבמסגרתה יירו טילים מצד איראן וחיזבאללה בלבנון. "יש לעצב את הבעיה האיראנית כבעיה בין-לאומית ולהמשיך לפעול לעיכוב התפתחות הגרעין האיראני".

 

בנושא סוגיית גלעד שליט אמר דגן כי הוא תומך בעסקה לשחרורו, אך לא בכל מחיר. "יש דברים שמדינה לא יכולה להרשות לעצמה", אמר דגן, וגילה כי מבדיקה שערך, מתברר כי בעקבות העסקה לשחרור אלחנן טננבוים נהרגו 231 ישראלים.

  • תגיות: