,

פיצוץ בצינור גז ממצרים - האספקה לישראל הופסקה

הטלוויזיה המצרית דיווחה כי מחבלים פוצצו צינור המוביל גז לישראל ולירדן, וגרמו לשריפה במקום. משרד התשתיות הלאומיות: "ככל הנראה מדובר רק במתקן ירדני, אספקת הגז הופסקה ליתר ביטחון"

(1:36 דקות)

מחבלים פוצצו הבוקר (שבת) צינור גז העובר דרך צפון סיני, ומספק גז לישראל ולירדן, וגרמו לשריפה במקום. כך דווח בטלוויזיה הממלכתית במצרים. גורם רשמי אמר כי המצב מאוד מסוכן, וכי הפיצוצים ממשיכים לאורך צינור הגז. על פי הדיווח, "מדובר בפעילות טרור גדולה".

 

על פי מקור ביטחוני במצרים, הצבא המצרי סגר את אספקת הגז המרכזית לצינור. "כוחות הביטחון והרשויות הצליחו לסגור את המקור הזרימה המרכזי, ומנסים להשתלט על האש", מסר המקור.

 

מלשכתו של השר לתשתיות לאומיות, עוזי לנדאו, נמסר כי הפיצוץ אירע ככל הנראה במתקן גז ירדני, ולא ישראלי, אולם אספקת הגז ממצרים לישראל  הופסקה בכל זאת, ליתר ביטחון, עד להתבהרות התמונה. "חשוב להדגיש כי עדיין לא ידוע מה הגורם לפיצוץ", נמסר מהלשכה.

 

כמו כן, נמסר כי משרד התשתיות הורה לחברת החשמל ולחברת הגז והנפט "ים תטיס" להיערך בהתאם. עוד נמסר כי לא צפוי שיבוש באספקת החשמל. 

תושבי האזור דיווחו גם כן על הפיצוץ האדיר, ועל האש המשתוללת סמוך לצינור הגז באזור אל-עריש. מקור ביטחוני טען כי המתקפה בוצעה על ידי "גורמים זרים". "אנו סומכים כעת על ההנהגה הבדואית באזורים הסמוכים שיסייעו למנגנוני הביטחון בחקירה, ולספק לנו רמזים אודות פעולות חבלניות אחרות", אמר המקור

 

קבוצת המודיעין "סייט", העוקבת אחר אתרי האינטרנט של אל-קאעדה ואתרים אסלאמיים נוספים, מסרה כי כמה ארגונים דחקו בחמושים אסלאמיים לתקוף את צינור הגז לישראל. "גורמי ג'יהאד טוענים כי מוסלמים בסיני ניצלו את המצב במצרים על מנת לתקוף את צינור הגז המוביל מאל-עריש לאשקלון, בטענה שתהיה למתקפה שכזו השפעה גדולה על ישראל.

 

ב"סייט" ציטטו אתר אסלאמי בו נכתב "לאחינו, הבדואים בסיני" גיבורי האסלאם, הכו באגרוף ברזל, משום שזוהי הזדמנות להפסיק את האספקה לישראלים". מלשכת שר הביטחון, אהוד ברק, נמסר כי "בעקבות הפיצוץ בצינור הגז באל-עריש, ננקטים כעת צעדים במערכת הביטחון להגברת האבטחה על מתקנים הקשורים למערכת אספקת הגז".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קיים התייעצות עם השר לנדאו ועם גורמי ביטחון בעקבות האירוע. "יש לציין שישראל ערוכה מבעוד מועד למצבים של הפסקת אספקת הגז ממצרים, וקיימת אפשרות מיידית לעבור למקורות אנרגיה וגז חלופיים", נמסר מלשכתו.

 

 

 

*בהכנת הכתבה השתתף מתן חודורוב

  • תגיות: