,

הממשלה שוקלת להכריז על הכרמל כאזור מוכה אסון

הממשלה תשלם פיצויים של מיליארדי שקלים במקרה שהאזור שנפגע בשריפה אכן יוגדר כמוכה אסון. לפי ההערכה, הנזק מהשריפה מגיע ל-3 עד 4 מיליארד שקלים

(2:38 דק')

השריפה בכרמל עדיין משתוללת היום (שבת) אבל הנזקים הכבדים שהיא גורמת מעלים את שאלת הפיצויים לאנשים שדירותיהם ניזוקו, וזה תלוי בשאלה האם הממשלה תכריז על הכרמל כאזור מוכה אסון.

 

כתב חדשות 10 מתן חודורוב מסביר כי הפגיעה הכלכלית בכרמל נחלקת לכמה סוגים. ישנם אנשים פרטיים שדירותיהם היו מבוטחות בחברות ביטוח פרטיות - והן ישלמו על פי תנאי הפוליסה את הכסף. גם מבני ציבור הממשלתיים כמו בתי הכלא מבוטחים באמצעות חברת ענבל הממשלתית. הבעיה מתעוררת אצל אנשים פרטיים שהדירות שלהן אינן מבוטחות.

 

במקרה שהממשלה אכן תכריז על הכרמל כאזור מוכה אסון כפי שאומרים גורמים כלכליים במשק, הרי שהמדינה תצטרך להקצות מיליארדי שקלים לשיקום החורשים ויערות וגם לשיקום המבנים של אותם אנשים שהדירות שלהם אינם מבוטחות. באוצר מתנגדים לכך - אך חוששים מוועדת החקירה העתידית.

 

נכון לרגע זה הנזק לבתי התושבים מוערך בכ-900 מיליון שקל, נזק לחורש טבעי ולתשתיות מוערך בכמיליארד שקל, נזק לחברות ומפעלים כ-800 מיליון שקל ועלויות ההפעלה של כוחות החירום וההצלה - עוד 600 מיליון שקל, וגם, לפי ההערכה, נזק עתידי של 400 מיליון שקל לתיירות. בסך הכול - הערכה של בין 3 ל-4 מיליארד שקל לנזקים משריפת הענק.

  • תגיות: