,

7 שנים אחרי - תמונות הקרב הקשה בג'נין נחשפות

השבוע לפני שבע שנים יצאה ישראל למבצע חומת מגן בתגובה לפיגוע מלון פארק בנתניה. צה"ל כבש אז את מרבית ערי הגדה שנפלו בזו אחר זו כמעט ללא קרב, אבל ג'נין - הייתה עניין אחר. ב-9 באפריל התרחש אחד הקרבות המרים ביותר בתוך מחנה הפליטים בעיר. 13 חיילי צה"ל נהרגו בקרב הזה. כעת אנחנו מביאים בפעם הראשונה את תמונות המארב והקרב כפי שצולמו כל העת מן האוויר. תיעוד נדיר ומצמרר של נחישות וגבורה

ג'נין - תיעוד מיוחד (10:43 דקות)

מבצע חומת מגן היה מבצע רחב היקף של צה"ל בשטחי יהודה ושומרון, שהתרחש בין ה-29 במרץ ל-10 במאי 2002. מטרתו העיקרית של המבצע הייתה לפגוע בתשתיות הטרור הפלסטיניות ולעצור את גל הפיגועים שהתעצם באותו הזמן.

בפועל צה"ל הרס גם את רוב התשתית הארגונית של הרשות הפלסטינית באזור יהודה ושומרון. במסגרת המבצע גויסו כוחות רבים של יחידות חיל רגלים במילואים, ובהן חטיבה 5, חטיבה 408, חטיבה 55 וחטיבת ירושלים. כמו כו גויסו כוחות שריון והנדסה, לראשונה מאז תום מבצע שלום הגליל.

הקרב הקשה ביותר במבצע אירע בעיר ג'נין. הפלסטינים, בראשות מחמוד טואלבה, מלכדו את המחנה במטעני חבלה והכינו מארבים בסמטאות הצרות של ג'נין. כוחות צה"ל נכנסו לג'נין ב־2 באפריל ולחמו מבית לבית תוך ספיגת אבידות רבות.

ביום השביעי של הפעולה, ב־9 באפריל, נתקלה קבוצת לוחמי מילואים מגדוד נחשון של צה"ל במארב, שבו נהרגו 13 מאנשי קבוצת הלוחמים. המאמץ לחלץ את הלוחמים האלה ולאחר מכן להכריע את המחבלים שהתרכזו במרכז מחנה הפליטים, הביא לקורבנות רבים בקרב הפלסטינים, ולהרס רב במחנה הפליטים ג'נין. זאת לאחרי שהוחלט להרוס כל בית שבו יש חשש להסתתרות מחבלים.

הלוחמים שנשארו בחיים לאחר המבצע בג'נין סיפרו לחדשות 10על החשש שאפף את הקרב. "נכנסנו לתוך התופת, לתוך הבלאגן", מספר אחד הלוחמים. "שבעה אנשים נהרגו במכה הראשונה", מספר לוחם אחר. הלוחמים מספרים על חוסר האונים שחשו נוכח הירי המאסיבי לעברם מפתחו של כמעט כל חלון: "כמה שירינו בחזרה, זה פשוט לא היה יעיל".

בישראל נמתחה ביקורת חריפה על ההתנהלות שהובילה למספר קורבנות רב בקרב לוחמי צה"ל - 23 הרוגים ו־75 פצועים. סגירתו המוחלטת של מחנה הפליטים בפני התקשורת במהלך המבצע ואחריו גרמו להפצת שמועות על טבח בתושבי מחנה הפליטים. הפלסטינים אף נקבו במספרים של כ־500 עד 3,000 הרוגים.
  • תגיות: