צבי זמיר וגולדה מאיר, צביקה ישראלי ומשה מילנר, לע"מ

"התריעו שתהיה מלחמה, אבל גולדה אמרה: 'לא אוכל לתמוך בך'"

צבי זמיר, ראש המוסד בעבר, מספר בראיון ל"הקברניטים" על הלילה הקריטי לפני מלחמת יום כיפור – ואיך דעת המטכ"ל הכריעה נגד המקורות שלו • הקברניטים - משולחן חדר העריכה

ערב מלחמת יום הכיפורים, קיבל צבי זמיר, ראש המוסד דאז, התרעה מהמקור שלו כי מלחמה עומדת לפרוץ. בראיון לצילומי הסדרה " הקברניטים", הוא מספר על הלילה הדרמטי ביותר, ומדוע ראשת הממשלה אז, גולדה מאיר, לא הסכימה להסתמך על חוות דעתו. 

"ידעתי שתהיה פגישה בבוקר, לא נשארתי, נסעתי. כי ידעתי שבנסיבות הטראגיות שלי, בנסיבות האלה, כשגולדה היתה עומדת מול הרמטכ"ל, וראש אמ"ן, ושר הביטחון, והיתה אומרת שמצביקה אנחנו אומרים שכך וכך יהיה, והיתה עומדת שורה של אמ"ן ואומרת זה לא יהיה, אנחנו יודעים שזה... כפי שאני כמעט מצטט אותה; אני לא יכולה לפרוץ את קו מז'ינו הזה, עם הידיעה שלך, מכיוון שהמטה הכללי עומד נגדך", אומר זמיר.

בין ה-4-5 אוקטובר 1973, 1 בלילה, אתה ישן, מגיע הטלפון שאולי משנה את חייך, מתקשר ראש הלשכה, ואומר לך מה?

"הוא אומר לי שהמקור שאני בניתי עליו, שאני עד אז נתתי בו אמון, מבקש פגישה איתי, על עניין המלחמה. הוא לא יכול לצאת בנסיבות שהוא נמצא לפגישה אלא למחרת והוא מבקש שאני אבוא. אני נוסע כי אז אני אפגוש אותו ואדבר איתו ואקח על אחריותי את ההחלטה אם זו מלחמה להבריק שזו מלחמה. וכך עשיתי. ולא רציתי לחזור למפגש שאותו צריכה לנהל גולדה, מול הרמטכ"ל, שר הביטחון וראש אמ"ן, והם אומרים לא, ואני אומר כן, והיא נותנת אמון למקורות שהם מקורות ישראלים ואני מבסס את זה על יסוד מקורות זרים. היא לא יכולה, אני לא יכולה בקונפרונטציה הזו, לתמוך בך.

"אני ידעתי את זה, גם בלי הווידוי הזה של גולדה, ואז החלטתי לא לבוא לפגישה, ועשיתי לא הפרה של משמעת, אבל לקחתי את ההחלטה בידי, להגיע, להיות במצב שבו אני אוכל לקבוע את דעתי בביטחון. וכך עשיתי. כתבתי 5 שורות ו'מי שאירח אותי, אם יחפשו אותי לשיחת טלפון, תגיד שאני איננו'. ובאמת לא הייתי. לא רציתי לעשות קונפרונטציה בטלפון עם הקבוצה הזו ולהטיל על גולדה את הלחץ הזה".


הערב אחרי המהדורה המרכזית, הפרק הרביעי: יצחק רבין