דגל ישראל, קובי ריכטר/TPS

סקר: לאיזה ראש ממשלה הייתם מצביעים היום?

רביב דרוקר בפרויקט מיוחד לכבוד שנת ה-70 לעצמאות ישראל - "הקברניטים", סדרה חדשה על ראשי הממשלה השונים, תוך הצצה לצמתי קבלת ההחלטות וגם לרגעים הפרטיים

  • פורסם ב:
  • 11/04/2018 15:39
  • |
 

הקברניטים, הסדרה החדשה של רביב דרוקר, תעלה ב ערוץ עשר, ביום שני ה-16.4, ותעסוק ב70 שנות עצמאות, 12 ראשי ממשלה שכל אחד מהם קיבל החלטות גורליות; החלטות שעניינן חיים או מוות, מלחמה או שלום.

הסדרה התיעודית החדשה מנסה בכל אחד מפרקיה לשחזר את הרגעים, שבהם נפלה ההכרעה ולבחון את ראשי הממשלה, כפי שהתקשורת החודרנית של היום הייתה עושה.

כל אחד מפרקי הסדרה עוסק בתקופת הכהונה של שישה מתוך שנים-עשר ראשי הממשלה של מדינת ישראל, ובהם משוחזרות כארבע החלטות גורליות, רגע מסוים, מקום, שעה ונוכחים – מה עמד על כף המאזניים, מי היה בחדר, עם אילו לחצים פנימיים וחיצוניים התמודד ראש הממשלה והאם לתוצאות ההחלטה יש קשר לתהליך ולאופן שבו התקבלה? נוסף על כך שופכת הסדרה אור על צדדים מסוימים באופיים ובאופן התנהלותם של ראשי הממשלה – טוהר המידות, מידת המעורבות וההשפעה של נשי המנהיגים, קשרי הון-שלטון ויחסם של ראשי הממשלה ל"שומרי הסף" שכיהנו לצדם. שחזור ההחלטות נעשה בעיקרו באמצעות עדויות בגוף ראשון בסדרת ראיונות עם האנשים שהיו לצדו של ראש הממשלה, קטעי ארכיון ומסמכים.

בין המרואיינים בסדרה – שלושה מראשי ממשלת ישראל לאורך השנים: שמעון פרס שהעניק לסדרה ריאיון נרחב העוסק הן בתקופת כהונתו והן ביתר ראשי הממשלה לצדם עבד – וכן אהוד ברק ואהוד אולמרט. הנשיא ה-42 של ארצות הברית ביל קלינטון העניק לסדרה ריאיון עומק העוסק בארבעת ראשי הממשלה הישראלים שמולם עבד. עוד בסדרה עשרות מרואיינים ומרואיינות בארץ ובעולם, שהיו קרובים לתהליכי קבלת ההחלטות של ראשי הממשלה הישראלים.

התמונות באדיבות לע"מ.