לא רק פיתה עם לאבנה: המסעדות הסודיות של הדרוזים

אחרי שכבשו את צדי הדרכים והשווקים, הדרוזים עולים מדרגה - ופותחים את המטבח העשיר שלהם בפני הקהל היהודי-ישראלי • מוסף תרבות האוכל במהדורה המרכזית

מי שינצל את הימים היפים של החורף כדי לעלות בכביש המתפתל לדליית אל כרמל עשוי לקבל את הרושם שבסוף הדרך ממתינה לו מנה אחת ויחידה. דוכני הפיתות הדרוזיות, עם הלבנה, הזעתר ושמן הזית הם כבר מזמן לא מראה ששמור לכפרי הדרוזים בלבד.

אלא שעכשיו אנשי האוכל של העדה מרגישים שבשלה העת לשלב הבא - לחשוף את הקהל היהודי-ישראלי ליתר הפלאות של המטבח הדרוזי. הכל כמובן בהנחה שאתם בכלל מסכימים שיש דבר כזה מטבח דרוזי. 

 

מועין ופותא חלבי הם שניים מהשגרירים הלא רשמיים של המטבח הדרוזי בישראל. יש להם מפעל מזון שמספק מדי יום פיתות, לבנה, ממולאים וסלטים לקרוב לארבעים דוכנים בכל רחבי הארץ. לא רחוק משם במעלה הרחוב הם מפעילים גם מרכז הסברה ואירוח שבו אפשר ללמוד ובעיקר לטעום ולהתרשם מהנשק הסודי – זה שהופך את האוכל הדרוזי לבעל פוטנציאל גדול כל כך. ואפשר לומר בהשאלה על הפתגם האנגלי המפורסם -  A Laffa a day keeps the doctor away

עם הצמיחה בעניין סביב המטבח המקומי נוצרים בחברה הדרוזית השמרנית גם לא מעט שינויים. אבל עדיין מוקדם להכריז על מהפכה פמיניסטית ליד הסאג'.

ומסתבר שלא רק בענייני דת הדרוזים מעדיפים עדיין לשמור על סודיות. גם חלק מהמאכלים המיוחדים שלהם נותרים עדיין בגדר סוד שמור של המרחב הביתי – נקווה שגם זה עניין זמני בלבד.

 מאכלים מהמטבח הדרוזי

מאכלים מהמטבח הדרוזי ( צילום מסך)