מתכננים לאכול במסעדה הערב? אתם הולכים לקחת חלק במאבק חשוב

רגע לפני שיסגרו עוד ועוד מסעדות בארץ בעקבות ההיטלים הכבדים על ענף המסעדנות, תתקיים הערב מחאה חשובה בה ישתתפו מעל 1,000 מסעדות ברחבי הארץ. וגם אתם יכולים לעזור

הערב, כשתשבו במסעדה האהובה עליכם או בכזאת שבחרתם סתם ככה או על פי המלצה, אל תתפלאו אם בשלב מסוים ייכבו כל האורות ודפים לבנים יחולקו לכל הסועדים. לא מדובר בהפסקת חשמל יזומה, אלא באקט מחאה חשוב מאין כמוהו שבו יקחו חלק מעל 1,000 מסעדות ומסעדנים ברחבי הארץ, המוצאים עצמם נאבקים יום יום על פרנסתם ופרנסת עובדיהם, מאז נכנסו לתוקף ההיטלים החדשים. המחאה הסמלית היא צעד מקדים לפני סגירתם הסופית של לא מעט עסקי מזון כתוצאה מהרגולציה המכבידה על ענף המסעדנות.

"באמצעות ההחשכה אנחנו מבקשים להעלות את המודעות של הלקוחות והעובדים למאבק שלנו, פשוט כי אין למסעדנים יותר מדי - לא לובי ועד היום גם לא גוף חזק ומאוגד", מסביר אלון אלבז, מנכ"ל ובעלים של קבוצת המסעדות "קמפאי", המעסיקה 800 עובדים ברחבי הדרום. "זה רק צעד ראשון וחימום מנועים לקראת מחאה שתלך ותתגבר. בסוף יתכן ונשבית את כל המסעדות ביום של האירוויזיון ואולי אף במהלך ימי ראשון. מסעדות זה דבר תרבותי לכל דבר, והן אמורות להיות חשובות למדינה בכל כך הרבה היבטים, כולל מבחינה תעסוקתית. אם ימשך המצב הזה בסוף לא יישארו כאן מסעדות, אלא רק דוכני פאסט פוד, פשוט כי המסעדנים לא מצליחים לשרוד", הוא מסכם.

>> לא הם אשמים: זאת הסיבה שסלט במסעדה עולה 65 שקלים

גם היא תצטרף למאבק. המסעדנית רותי ברודו

גם היא תצטרף למאבק. המסעדנית רותי ברודו ( צילום מסך)

 

מאחורי המחאה עומדת עמותת "מסעדנים חזקים ביחד" שהוקמה לפני כשבוע ומאז הצטרפו לשורותיה אלפי חברים, כשהמספר ממשיך לעלות. חלק מפעילות העמותה לצד המחאה היא שכירת אנשי מקצוע שיוכלו לחזק את מעמד ענף המסעדנות, דוגמת לוביסטים, עורכי דין ורואי חשבון, כשהמטרה הסופית היא ליצור גוף חזק בעל חוקים מוסדרים, נהלים ברורים וייצוג משמעותי בכנסת. לכן, במהלך שמונה הדקות בהן יוחשכו המסעדות (כסמל לנר השמיני של חנוכה), יסבירו בעלי המסעדות לכל לקוחות המקום מדוע תעשיית המסעדנות נמצאת במצוקה קשה, יפרטו את משמעות המיסים וההיטלים וישתפו בסכום הנותר בסופו של יום בידי המסעדן, סכום הישרדותי שבגללו נסגרות כמעט על בסיס יומי מסעדות בישראל. 

דרישות המסעדנים, כפי שנוסחו בדף המחאה


חוק היטל עובדים זרים - חוק האומר כי המס, בגובה 20%, חל על העובדים הזרים המועסקים שנמצאים בארץ בחסות המדינה ולא כאלו שהגיעו כמומחים במיוחד מחו״ל. השתת המס הזה על המסעדנים פוגעת בה אנושות. בנוסף גובה המדינה מס רטרואקטיבית 6 שנים אחורה, ובכך מטילה שומות אדירות על מסעדנים, ללא יכולת לשלמן מבלי לגרום לקריסתן.


חוק פיקדון עובדים זרים - חוק לא ראוי שבא לפגוע במעסיקים הישראלים. המסעדנים: "על גבנו המדינה מנסה לגרש את אוכלוסיית מבקשי המקלט. הסברנו שהחוק לא יגרום למבקשי המקלט לעזוב ובוודאי שהערמת קשיים פיננסים על בעלי עסקים יצרניים בישראל היא לא מידתית ולא ראויה". 


פסיקת הטיפים של המלצרים - מעל 150 אלף מלצרים בישראל, סטונדטים או משוחררים אחרי הצבא שמחפשים פרנסה להתחלת חייהם. המדינה באה לקחת להם מע"מ של 17% על הטיפים ולקחת מהם עוד כ-30% לערך בתנאים סוציאליים. מה שיקרה זה שהמלצרים יישארו בלי כסף בסוף החודש, הכל יילך למדינה ולנו לא יהיה מי שירצה לתת ללקוחות שירות. עגום.


מחסור בעובדים - כיום בכל הארץ חסרים טבחים, שוטפי כלים ונותני שירות. המדינה לא עוזרת לתעשייה לתמרץ ישראלים לעסוק בעבודות הללו, ומנגד מערימה מיסים וחוקים נגד מי שכן יכול לעבוד בארץ.


הכשרה מקצועית  - למדינה יש תקציב תאורטי של 300 מיליון ש״ח להכשרות מקצועיות, שהיא לא נותנת ממנו ולו שקל אחד עבור הכשרה של טבחים, קונדיטורים, מנהלים בתעשיית המסעדנות והאירוח. פשוט מייבשים את הבאר ולא רוצים שישראלים יתפתחו בענף התיירות מספר 1 בישראל! 


עלייה של שכר העבודה - בשלוש השנים האחרונות שכר העבודה קפץ ב-33% ואילו המחירים בתפריט נשארו כשהיו.
עליית מחירים של חומרי גלם וספקים - כל ספקי התעשייה העלו מחירים בשיעור של עד 15% ומחירי התפריטים לא השתנו.

בין המסעדות שיקחו הערב, בשעה 19:45, חלק במאבק: מיט בר, האחים, NG, קבוצת R2M שכוללת את הקופי בר, הברסרי, הוטל מונטיפיורי, דליקטסן, דיסקו טוקיו, והרצל 16, קפה מסעדה דא דא ודא, מסעדת נורדוי, בר א וין, קפה ג'רמייה, רשת ההמבורגרים אגאדיר, רשת ריבר, רשת מקסיקנה, מסעדת פאסטל, קפה דובנוב, שיפודי התקווה בנמל ת"א, הלנה מקיסריה, רשת לנדוור, רשת בנדיקט, קקאו, טאטי, לחמנינה, רביבה וסיליה, מסעדת קמפאי מבאר שבע, קפה רוטשילד בגבעתיים, תאי צין בקריית טבעון, 9 ביץ אילת, לה פיצה בעפולה, מסעדת אנטריקוטי בפתח תקווה, מסעדת יפל'ה בירושלים, מרגוזה בשוק הפשפשים, ופל בר ממודיעין ומסעדות - וברים ובתי קפה רבים נוספים.