אנה רוש, שפית מסעדת הישה פרנקו בסלובניה , רויטרס

"אבא כעס והתאכזב": מה הפך את אנה רוש לשפית הטובה בעולם?

מסעדת "הישה פרנקו" בסלובניה היתה סוד קולינרי שמור ליודעי ח"ן - עד שהגיעה סדרה אחת בנטפליקס | מוסף תרבות האוכל של המהדורה המרכזית יוצא לדוג פורל לארוחת ערב

אם אינכם מטיילים הרפתקנים עם חיבה לספורט אתגרי, סביר להניח שמעולם לא שמעתם על הכפר הקטן קובאריד בעמק סוצ'ה שבצפון סלובניה. ואפילו אם אתם אנשי אוכל הרפתקנים סביר להניח שעד לא מכבר מעולם לא שמעתם על מסעדת "הישה פרנקו" או על השפית שלה, אנה רוש. 

עד לפני כעשור "הישה פרנקו" הייתה מסעדה משפחתית קטנה, כזאת שמגישה אוכל סלובני ביתי ופשוט. היום, לעומת זאת, מגישים כאן תפריט טעימות אחד בלבד של 11 מנות כמו דלעת עם פירות יער מותססים וברווז מיובש, רביולי של גבינת קוטג' עזים בציר אגוזים ופרושוטו או גלידת חלב חמוץ עם ברד פטרוזיליה ואבקת פטריות פורצ'יני – וכן, זה אחד הקינוחים.

בחדר האוכל כבר תשמעו פחות סלובנית ויותר לקוחות שטסו לכאן מכל קצוות תבל אחרי שהזמינו מקומות חודשים מראש, או סתם כאלה שהתמזל מזלם ומצאו שולחן פנוי ברגע האחרון - אפילו ישראלים.

בסיפור הסינדרלה הקולינרי של אנה רוש אין כמעט דבר שגרתי או צפוי. היא נולדה וגדלה בעמק היפה הזה, לא רחוק מהמסעדה, בת לעיתונאית ולרופא שמגיל צעיר מאוד דחפו אותה להישגיות בכול תחום. את בעלה ולטר היא הכירה כאן במסעדה שאז עוד הייתה בבעלות הוריו. בשנת 2000, כמה חודשים לפני שאמורה הייתה להתחיל בתפקיד דיפלומטי בנציבות האיחוד האירופי, הודיעו ההורים של ולטר שהם החליטו לפרוש ואנה מצאה את עצמה במקום שבו מעולם לא דרכה קודם לכן – המטבח. ואם לא היה די בקשיים המקצועיים, גם בחזית המשפחתית רוש שילמה מחיר.

10 שנים של ניסוי וטעייה, התנסות ודיוק הפכו אט אט את הישה פרנקו החדשה לסוד קולינרי שמור - כל זה השתנה בין לילה כשרוש נבחרה להופיע בפרק של סדרת הטלוויזיה התיעודית "שולחן השף". הסדרה של נטפליקס שנחשבת לצפיית חובה לחובבי אוכל, גרמה לאנשים לנהור לסלובניה והפכה את השפית לכוכבת.

אנה רוש, שפית מסעדת הישה פרנקו בסלובניה
 

אנה רוש בראיון לחדשות עשר. "בסלובניה בישול נחשב לעבודת כפיים" (חדשות עשר )

 

האוכל של רוש הוא כולו שיר הלל למקומיות – במרתף המסעדה מתיישנים מאות חריצים של גבינת טולמין, שאנה ובעלה היו הראשונים בעולם שיישנו תקופות ארוכות. בחדר היין תמצאו כמעט אך ורק יינות סלובניים טבעיים שנעשים בשיטות מסורתיות בלבד. 

את החותמת הסופית על מעמדה החדש קיבלה רוש באמצע השנה שעברה, כשנבחרה לאישה שפית הטובה בעולם. מדובר בפרס שנוי במחלוקת בין מי שטוענים שמדובר בכלי לקידום נשים במטבח ויש מי שרואים בו עוד מכשיר שמנציח את הדומיננטיות הגברית במקצוע. 


ואם התמרון בין חיי המטבח למשפחה אינו מספיק, הרי שהזכייה הכניסה לחייה עוד מרכיב – התקשורת. אמנם לפני כחצי שנה התואר הרשמי עבר ממנה הלאה אל השפית הבריטית קלייר סמית' אבל השפעתו עדיין מורגשת. ולא רק הלקוחות מגיעים מכל העולם; גם כדי לעבוד אצלה במטבח תצטרכו כנראה לעמוד בתור.

ליד הכניסה למטבח נמצאות בריכות הדגים שאליהן מגיעים כמעט בכול יום דגי פורל טריים מהנחלים הסמוכים, וסביב המסעדה משתרעת גינה גדולה של ירקות, פירות, עשבי מאכל ופרחים. אם הגינה היא סוג של מכולת שכונתית, המקום שאליו קופצים כדי להשלים מה שחסר בבית לפני הארוחה, הרי שאת הקניות הגדולות יותר עושה המסעדה במרכול האינסופי כמעט שמקיף אותה מכל הכיוונים.

כמעט בכול בוקר יוצא מיהא, המלקט הקבוע של המסעדה, אל היערות וההרים שסמוכים אליה, כדי לאסוף שם את מה שיעלה בערב על הצלחות. רוש עצמה כבר כמעט לא מצטרפת לסיבובי הליקוט - גם לגינה יש לה בקושי זמן לצאת. ככה זה כשלמרות כל הפרסים ותשומת הלב, למרות חדר האוכל המלא ורשימת ההמתנה – אנה רוש לא עוצרת לרגע – עמוק בפנים היא כנראה עדיין אותה טבחית מתחילה וחסרת ביטחון שקיבלה לידיה מסעדה משום מקום וצריכה עכשיו להוכיח את עצמה – לאימא, לאבא, ולכול העולם.