מילניאלס, ניצחתם: המסעדות שמגישות מנה עם תוספת ויראליות בצד

בעידן בו לארוחה מוצלחת צריך סכין, מזלג ופילטר - קבלו את השפים שעושים זאת נכון וגורפים ביג לייק • מוסף תרבות האוכל של המהדורה המרכזית

אם פעם היה מקובל לומר שתמונה שווה אלף מילים - הרי שהיום מה שחשוב זה רק כמה לייקים יש לה; אם פעם היינו אוכלים קודם כול בעיניים - היום אנחנו עושים את זה קודם כול בעדשת המצלמה; ואם פעם היו פותחים את הארוחה בברכת "בתיאבון" - היום זה כמעט לא מנומס להרים את המזלג לפני שכולם סיימו לצלם.

אין דבר שמדגים את השפעת האינסטגרם על עולם האוכל טוב יותר מתופעת האבוקדו. חמוש בצבע ירוק זרחני בוהק וחריג, כזה שנראה נפלא על המסך אפילו בלי מסנן, האבוקדו כבש את הרשתות החברתיות, ובעקבותיהן את העולם.

 
 
 

מסעדות ובתי קפה שמציעים תפריט על טהרת האבוקדו בלבד הם כבר חלק מהנוף בניו יורק, אמסטרדם, ברלין וערים גדולות נוספות - ומהשבוע גם בתל אביב.

כמו הבעלים של "אבוקדה" גם הקונדיטורית ליאור קוקה הפנימה מהר מאוד את עקרונות המשחק החדשים של עולם האוכל, זה שרודף בלי הפסקה אחרי האופנה הבאה. עד לפני שנה וחצי היא עוד הייתה אלמונית כמעט מוחלטת ושקלה ברצינות לוותר על תחום האפייה, אבל תמונה אחת הפכה לשלב הראשון בדרך של ליאור למעמד של כוכבת קונדיטוריה מקומית עם חנות פופ-אפ משלה, סדנאות ואירועים פרטיים.

בזמן שקוקה שוקדת על פיתוח הלהיט הבא שלה שבטח תראו בקרוב בפייסבוק הקרוב אליכם, במרכז מסחרי קטן בראשון לציון מנסים אלמוג וטלי שם טוב להתרגל למעמד החדש שלהם ככוכבי רשת. לפני חודש הם פתחו את המקום החדש שלהם, ואם זה נשמע לכם כמו גימיק, זה בסדר, גם אם טלי ואלמוג לא יודו בכך – זה חלק מהרעיון.

כדי לנסות ולפצח את המתכון להצלחה קולינרית-ויראלית פנינו אל שף שעושה את זה בארץ יותר טוב מכולם. עומר מילר כבר רגיל שהלקוחות בפיצריה וברשת ההמבורגרים שלו אפילו לא מסתכלים על התפריט. מי שכל מנה חדשה שלו מגיעה ישירות לכיס של מאות אלפי ישראלים, מתעקש שגם היום כל צבעי הקשת לא יחליפו את הטעם כמדד האיכות המשמעותי. כן, טרנדים של אוכל ירוק, שחור, צבעוני, מקושט או מוזהב זה טוב ויפה – במלוא מובן המילה. בסופו של דבר עדיין לא נמצאה התמונה שתצליח גם להשביע ולמלא את הבטן - זו שאפשר לתת בה ביס גדול – בלי לדאוג איך זה מצטלם.