הסודות של לוינסקי: איך הפך השוק התל אביבי לאחד הטובים בעולם?

מיהודי סלוניקי לפני כמאה שנים, דרך מנורת תשעת הקנים ועד בתי הקפה האופנתיים: מסע בין הדוכנים של שוק האוכל בת"א שהפך לאטרקציה תיירותית

מה שבטוח, כמו הרבה שווקים, גם הבסטות של לוינסקי מצטלמות מצויין, סחורה צבעונית, ועוד יותר מזה האנשים שמוכרים אותה הם כמובן עניין פוטוגני. אבל כדי להבין מה הכתיר דוקא את שוק לוינסקי כאחד השווקים הטובים בעולם, לא מספיק להתרשם בעיניים.

היו אלה יהודי סלוניקי שבשנות העשרים מאסו בקרטל של סוחרי השווקים ביפו ובשרונה והחליטו להקים שוק עצמאי עם סחורה משלהם. הם הכריזו על תחרות אדריכלית על תכנון השוק, תחרות שבה זכה האדריכל יוסף טישלר שתכנן את השכונה כמנורה בעלת תשעה כנים, כשרחוב לוינסקי במרכזה.

חנויות התבלינים והגבינות פה מכרו בשנים הראשונות בעיקר לסיטונאים אבל לאחרונה המגמה הזאת כמעט התהפכה.  במעדניה של יום טוב עובד הנכד יומי, דור שלישי לזוג עולים מטורקיה שפתחו ב-1961 חנות מעדנים בלוינסקי, ובשנתיים האחרונות התרחבו ופתחו גם סנדוויצ'יה ומקום נוסף המתמחה בקאווייר. יומי ואחיו מובילים בימים אלה את תכנית הסוחרים לסגירת הרחוב לתנועת כלי רכב בימי שישי.

אצל החלבן, הנכדות של יצחק מוצרי, מי שחילק בשנות השישים והשבעים חלב ויוגורט בבקבוקי זכוכית לתושבי השכונה, מנהלות היום את העסק, והשם הולך לפניהן. את העגלה נטש סבא יצחק בשנת 1976 אז נפתחה המעדניה הזו, שהיום מוכרים בה בעיקר גבינות ממחלבות בכל רחבי הארץ, ומעדנים מיוחדים של המקום.

בשנות הארבעים והחמישים הצטרפו לשוק יהודים מטורקיה ובעיקר מפרס. כך הגיעה לכאן גם המשפחה של איריס גדידי. היא נולדה כאן בארץ אבל מיד אחרי החליטו ההורים לחזור לטהרן, ועם עליית חומייני כשהיתה בת 11 חזרו איתה הוריה לישראל. אחרי 20 שנה כעובדת בבסטות של גברים בשוק לוינסקי, לפני ארבע שנים החליטה איריס לפתוח מקום משלה.

את השלמת המהפך מייצג השכן הכי חדש בשכונה, הקונדיטור אלון שבו, שלא פחות מחלל הסנדאות שפתח כאן, גם המאפים והקינוחים שלו מעוצבים כמו בפטיסיריות הכי נחשבות בפריז. מה לכל זה ולבורקסים מתורכיה? להתליך האורבני הזה סוציולוגים קוראים ג׳נטריפיקציה, אם תרצו, כיבוש בורגני של שכונות חלשות.

אבל אחרי הטרנדים שבאים והולכים, נשאר כאן ויקטור, עם חנות הדגים המלוחים שלו - מונומנט היסטורי של ממש. הוא בן 90, בקושי שומע או מדבר, אבל הקירות שלו מספרים את הסיפור במקומו.  לפני חמש שנים הוא התאלמן מאשתו, אבל גם בלעדיה, אחרי כמעט שישים שנה כאן, פנסיה היא לא בתכניות שלו.

בין הדג הכבוש של ויקטור וההיביסקוס ממולא גבינה של יום טוב, דרך התבלינים של איריס ועד הקונדיטוריות מהדור החדש, מוקדם עדיין לקבוע אם התהליך שהפך את שוק לוינסקי לאטרקציית תיירות לחובבי גורמה, יסתיים בדחיקתם של הותיקים לטובת עוד מתחם קניות יאפי מלוקק, או שאיכשהו יישמר כאן האיזון העדין, שהוא ככל הנראה סוד הקסם.