פתיתים , פוטוליה

פתיתי ישראליות: כך הפכו הפתיתים לסמל לאומי - למעט של אשה אחת

בן גוריון ביקש, פרופר מצא פיתרון יצירתי, והשאר היסטוריה. סיור לוהט ב-200 מעלות בעקבות המאכל שנכנס לכל בית בישראל, וגם לכמה מסעדות בארה"ב - אבל פחות אהוד בבלפור

הם באים טוב עם בצל או פפריקה, אפשר גם כורכום ועוד לא דיברנו על סתם קטשופ. נדמה עליהם שהם פשוט סופגים הכל. ספגו, בעצם, עד המשפט של שרה.

אז הלכנו לאורך הדרך הרותחת, יותר מ-200 מעלות, כדי להחזיר להם את הכבוד ולבדוק מאיפה באו, ואיך הפכו הכדורים הקטנים האלה, בסך הכל קמח מים, להתגלמות הישראליות.

בן גוריון אמר - אם אין אורז, תאכלו פתיתים. נכון לומר שדאג, אז בימי הצנע, שאויגן פרופר, מאסם ימציא משהו שייראה - כמו אורז.

 ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון
 

בן גוריון. ידע מה העם צריך ( ארכיון צה"ל במשרד הביטחון/ צ'סניק פרד)

 

ככל שהתבססו עם השנים על הכיריים, היה ברור שערכים תזונתיים הם לא הצד הכי חזק שלהם. והם פטיט, הפתיתים האלה, אבל אקסטרה לארג' בקלוריות. בשנים האחרונות, בעידן עולמי בריא יותר, מנסים כאן להפוך אותם למזינים יותר - אבל גם במתכונת הבסיסית, הפתיתים, ה"קוסקוס הישראלי", הם הצלחה ענקית בעולם - בעיקר בארצות הברית.  

הפתיתים נכנסים למסעדות ניו-יורקיות כמעט במקרה. הבת של השפית מיקה שרון אוכלת צהריים, השף דון פינטבונה מתארח ומאמץ וכולם הולכים בעקבותיו. רק כשזה מצליח, השפים מישראל שמבשלים בארה"ב מאמצים את מה שהם מכירים טוב מהילדות, מהסירים של אמא.