בית זה תאילנד: סיפורה של המסעדה הכי מצליחה בתל אביב

יריב מלילי, חייל משוחרר מנצרת עילית, פגש בטיול במזרח את לק והתאהב מיד. 30 שנה אחר כך, יש להם 3 ילדים ומסעדה יציבה, שמביאה את תאילנד לארץ וזוכה לפרגון מהמתחרים

בימים שבהם שכל שף הוא סלב, וכל מי שפותח מסעדה כבר בדרך להיות שופט ריאליטי, יריב מלילי הוא העוף (בקארי) המוזר: אף אחד כמעט לא יודע מי הוא.  

הלכנו אל הפרצוף שלא מזהים, אבל בית תאילנדי שלו - בלי ה"א, פשוט בית - כבר שנים ארוכות היא אחת המצליחות, בטח היציבות, בעולם של מסעדות קמות נופלות.

צריך סבלנות בודהיסטית כדי להשיג שם מקום; מסעדה שבביצה הישראלית הלא מפרגנת אפילו השפים האחרים, הקולגות, אוהבים מאד לאהוב.

אז הסוד  הוא בשום, בלוביה הטריה, בפלפלים החריפים מאוד, בבוטנים, ברוטב הדגים, בלימון הסחוט ובסוכר. אבל בלי הפפאיה, זה כמובן לא סום טאם.  

מנת טום יאם של בית תאילנדי

מנת טום יאם של בית תאילנדי (גיל גוטקין )

 

לק היא המקור לסודות, בעצם להכל. הוא ראה אותה כשעבדה במסעדה בבנגקוק והתאהב, מיד. היה אז חייל משוחרר מנצרת עילית בטיול במזרח. עברו כמעט 30 שנה, והיום יש להם שלושה ילדים - ובית תאילנדי.  

חממה עם קפאו שזה בזיליקום תאיי, צ'אפו - עלה שמכניסים לתוכו דג ועשבים ותבלינים. את כל המטבח שלו הוא מצמיח כבר שנים בחממות של ראובן, כאמור - אי שם. 

עם לילוש הבת שנולדה, ואחרי נסיונות להתפרנס מדיג בתאילנד, יריב ולק באו לישראל ופתחו ב-1995 את צ'יקן באגט על קינג ג'ורג' בתל אביב - בדיחה פרטית שהפכה להצלחה. אחר כך, עם חובות והלוואות, החליטו להמשיך לנסות לקרב את הישראלים אל תאילנד. בהתחלה באו למסעדה רק פועלים תאילנדים, השאר קראו לבני הזוג משוגעים. אחר כך בא העיתונאי והמסעדן שאול אברון, ואחריו - כולם. 

הוא לא  בתחרות, אולי גם כאן טמון סוד. מלילי בנה לו נישה משלו שלא מאיימת על אחרים. כנראה שגם זו הסיבה למתחרים מפרגנים. וגם עכשיו, אחרי שהישראלים הפכו לשיאני הטסים לתאילנד, הוא מתמודד עם מחזירי מנות נוזפים, שלא ברור להם למה החציל לא מטוגן כמו בסביח ולמה צריך בכלל עלים.  

מאז שפתחו היה כאן יריב מבוקר עד  לילה, עד שלילוש הבת - עניין של מסורת משפחתית - התאהבה באו, שף במסעדה אחרת שבה עבדה. עכשיו הצעירים עובדים כאן, וליריב ולק יש יותר זמן להיות גם בקאב קם, בר הלילה שפתחו, וגם עם אנג'ל וגוניור הנכדים.