שיטת השקשוקה: העיר שהחליטה להמיר את הפוליטיקה בקולינריה טובה

חומוס ערבי מעורבב עם תבשיל הונגרי, שבירת צום ברמדאן במסעדות שף: העיר שעל הכרמל משאירה את הפוליטיקה מחוץ למטבח - ופורצת קדימה בתוכו

כנראה שאין קלישאה גדולה יותר מאשר לפתוח כתבה על קולינריה ודו קיום בחומוסיה, אבל במקרה של העיר חיפה ושל חומוס פאדי אין ברירה אחרת.

ככה זה עם מקום שמגיש מנה שכמותה כנראה לא תמצאו בשום מקום אחר בעולם, מנה שמספרת, במובנים רבים את הסיפור כולו. ממש כמו הצלחת שמערבבת חומוס ערבי ותבשיל הונגרי פיקנטי גם פאדי ושושי מדגימים באופן טבעי ולא מתאמץ את הקסם של העיר חיפה זה שמתרחש בין הסירים וזה שמתרחש בין האנשים.

אחרי שנים ארוכות שבהן אוכל חיפאי היה בעיקר שווארמה, פלאפל וכמה מסעדות פועלים מצטיינות העיר שבין הים להר הפכה בשנים האחרונות לאחד היעדים הצומחים בקרב חובבי האוכל – וכן, גם זה קשור בסובלנות יוצאת הדופן שהעיר התברכה בה.

>>> השף עומאר עלוואן ממליץ על המסעדות הכי טובות בחיפה

>>> טעמנו את הגרסה הקפואה של רבע לשבע, וזה משוגע

>>> ביקורת ארוחת בוקר אינסטגרמרית כבר ראיתם?

השף עומאר עלוואן נחשב לאחד ממובילי הגל החדש בבישול הערבי בארץ - הוא אחד השפים שמוכיחים שאוכל ערבי אותנטי לא חייב לכלול פלטת סלטים אינסופית וקנקן לימונדה על חשבון הבית - הוא יכול להיות מודרני, מעוצב ועם קריצה למטבחי העולם. עלוואן הגיע לבשל בחיפה לפני פחות משנה אחרי קריירה שידעה לא מעט תחנות בכל רחבי הארץ והעולם, אבל דו קיום אמיתי כמו כאן הוא עדיין לא מצא בשום מקום אחר.

 כשהמטבח הערבי פוגש טכניקות איטלקיות. פיצה במסעדת גארדן של עומאר עלוואן

כשהמטבח הערבי פוגש טכניקות איטלקיות. פיצה במסעדת גארדן של עומאר עלוואן( אנטולי מיכאלו)

 

החיבור בין יהודים, מוסלמים ונוצרים בחיפה לא עוצר רק במטבחי המסעדות. הוא מקבל ביטוי מוחשי אפילו יותר בחדרי האוכל. ב"סינטה בר" שעל הכרמל, אחת המסעדות הפופולריות והוותיקות בעיר, אף אחד לא ירים גבה למראה משפחה מוסלמית שמגיעה לשבור את צום הרמדאן עם מנות שף שרחוקות מאוד מהמטבח הערבי. גם ב"עין אל ואדי" מסעדה לבנונית מסורתית בבעלות נוצרית כבר מזמן התרגלו לעובדה שרוב הסועדים שלהם הם יהודים או תיירים.

>>> מצאנו את טוסט הבוקר המושלם, והוא עדיין גורם לנו להתרגש

>>> מנת האג'ז בנדיקט המושלמת היא בכלל ערבית

>>> הפיצריה החדשה שמנסה לעשות עומר מילר

התבלין הסודי, בנאלי ככל שזה אולי יישמע, הוא פשוט להשאיר את הפוליטיקה מחוץ לדלת. אלא שמקרים כמו ההפגנות הסוערות שפרצו בעיר לפני כמה שבועות הם בדיוק מה שמאיים להעמיד למבחן את האידיליה של כור ההיתוך החיפאי. מזל שבמאבק בין האינטרס הפוליטי הצר לבין החיפוש המתמיד אחר אוכל טעים, במקרה של חיפה נראה שהצלחת, היא לרוב זו שמנצחת.