אוכל מוכן של משק ברזילי , אנטולי מיכאלו

סדר נטול בישול: כך השתלט האוכל המוכן על השולחן שלנו בפסח

יותר ויותר ישראלים מחליפים את העבודה המתישה במטבח בקפיצה קטנה לסופר או למעדניה, כדי להעמיס את המקרר בקופסאות • מוסף תרבות האוכל של המהדורה המרכזית

אם שמתם לב לעומס בכבישים בימים האחרונים, ייתכן ומצאנו לכך את הסיבה: מדובר בתנועה ערה של אוכל מוכן שעושה את דרכו לבתיהם של מי שבוחרים להקדיש את הימים שלפני הסדר להכל – חוץ מלבישול.

במקום ללכת לשוק ולחזור משם למטבח כדי לקצוץ, לטגן, לתבל, לבשל ולנקות, אפשר פשוט לקפוץ לסופר, ולהעמיס את המקרר בקופסאות. 

אין חלק בפסיפס הטעמים ומאכלי העדות הישראלי שלא תמצאו במטבח של אקו-מקו. כבר יותר מעשור שהחנות הזו באור יהודה מאכילה מדי יום אלפי משפחות ואנשים שמעדיפים לא לבשל, ולקראת החג המספרים רק גדלים. בימים האחרונים עובדים שם מסביב לשעון כדי לספק את הביקושים יוצאי הדופן – ואם תהיתם – גם במקרה הזה, הסנדלר הולך יחף.

יש מי שבוחרים לרכוש את ארוחות החג שלהם במקומות קטנים הרבה יותר, על גבול המחתרתיים. המסעדן יונתן הלר הפך בימים האחרונים את המטבח הביתי שלו למעדנייה יהודית קטנה. בפוסט שפרסם בפייסבוק הוא הציע לאנשים סלט ביצים, כבד קצוץ ומרק עוף, אבל מהר מאוד הבין שיש אנשים שרוצים שיבשל עבורם את הארוחה במלואה. הלר מתבסס בעיקר על המתכונים של אמא שלו, וזה לא משנה מאיזה עדה היא.

סינייה ברוקולי של משק ברזילי
 

סינייה ברוקולי של משק ברזילי (אנטולי מיכאלו )

 

בין אם אתם בוחרים בגפילטע ובסלט ביצים ובין שאתם בחריימה או בסבזי, בפסח 2018 יש סגנון אוכל אחד שכנראה לא תוכלו להתעלם ממנו: שפים, מסעדנים ובעלי מעדניות מדווחים השנה על התעניינות גדולה מאי פעם במנות טבעוניות. 

הטרנד הטבעוני – בריאותי, מסתבר, לא עוצר רק במה שיש בצלחות. אם נמאס לכם מארבע כוסות יין תוכלו ללוות את הסדר שלכם אפילו במשקאות שמישהו אחר טרח עליהם. בבר התל אביבי הזה מציעים לראשונה קוקטיילים מוכנים בבקבוקי זכוכית אישיים. ולמרות הצבעים המפתים והמתיקות, במקרה של הילדים עדיף להמשיך ולדבוק בתירוש – מזל שגם עבורו לא צריך לטרוח יותר מדי.