ביס שכולו מלחמת מרקמים. שאוויש, יעל רייף

הפיתה של אייל שני בלחץ: הכירו את השאוויש החדש בתל אביב

דמיינו לעצמכם כיס בצק חם וקריספי שבתוכו חומוס, סביח, שווארמה ואפילו תבשילי פטריות חורפיים. הכירו את הביס שמאיים לנשל את פיתת הכרובית של אייל שני ממעמדה

  • פורסם ב:
  • 04/02/2018 14:12
  • |
  • עודכן ב:
  • 04/02/2018 14:12
  • |
  • כתבים:
  • יעל רייף

נתחיל בהתרה: שאוויש היא פיתה טורקית המבוססת על מים וקמח, שנמתחת לעובי דף, מתמלאת בכל מיני דברים שאליהם נגיע בהמשך, מתקפלת ונכנסת לסיבוב מהיר בתנור. התוצאה היא כיס בצק שחום, דקיק וסופר פריך, שמחביא בתוכו תבשילים שונים ואפילו סביח. אפשר לאחוז אותו ביד ולתת ביס גדול שיעלה מהפה אדים ואפשר לפרק עם סכין ומזלג וליהנות מביסים בשיטת "הרכב זאת בעצמך".

>> המנה הזאת משוגעת אפילו עבור אייל שני

>> זה הטריק שמבדיל בין כנאפה של מסעדות לכנאפה שמכינים בבית

>> 10 שפים מגלים מה הם שמים בשניצל שלהם


 ביס פריך מנשוא. שאוויש חומוס ופלאפל בחומוס נחמן

ביס פריך מנשוא. שאוויש חומוס ופלאפל בחומוס נחמן( סופגי)

 

השאוויש היא רק אחת מהמנות שתמצאו ב"חומוס נחמן", בית חומוס ואוכל רחוב מזכרון יעקב שפתח החודש סניף נוסף בשרונה מרקט בתל אביב, בספוט בו שהה עד לא מזמן חומוס "אבו שוקרי" ולפניו "אבו חסן". המקום החדש הוא לא חומוסיה קלאסית, אלא בית אוכל רחוב עם תבשילים צמחוניים ובשריים, סלטים קרים וחמים (כולל חציל בתנור, סלט כרובית פיקנטי וסלט עגבניות חריף) והמון סוגי מסבחה וחומוס. החומוס ב"נחמן" (28-42 שקלים) הוא מהזן הבולגרי המתוק. הוא משחתי וסמיך אבל לא חונק, ועליו מעט חריף, ושמן זית עם מעט צ'ימיצ'ורי לימון כבוש ועשבי תיבול.


 לאכול ולנמנם. פיתת חומוס-פלאפל בחומוס נחמן

בצהריים תמצאו כמה סוגי תבשילים על בסיס חיטה וירקות, מרקים משתנים, חומוס עם תוספות שונות, כולל שורט ריב, חציל, טחינה וגרגרים ואפילו חורשט סבזי פרסי. נכון שצלחת כזו תשביע אתכם לשעות רבות, אבל כדי לשלש את השמחה כדאי ללכת על צלחת שאוויש וליהנות מכל העולמות. כך עובד העסק: בוחרים מילוי מבין מצאי נאה דוגמת פלאפל, מעורב עוף ועגל, חצילים, פטריות ומטבוחה, כשהבסיס לרובם הוא חומוס. מתבוננים ברונן הבעלים מכניס את נבחרת החלומות לתוך יריעת הבצק הדקה, מקפל אותה לשניים ודוחף לתנור, ממתינים חמש דקות ובוחרים באסטרטגיה הרצויה - ניפוץ כיס הבצק הפריך באמצעות מזלג (זהירות, האדים חמים) או תפיסה אמיצה באמצעות האצבעות ומתן ביס קולני. בקשו בצד קצת פרוסות תפוחי אדמה מטוגנים ואתם ברקיע השביעי.

חומוס מהזן המתקתק ותבשילים משתנים. חומוס נחמן
 

חומוס מהזן המתקתק ותבשילים משתנים. חומוס נחמן( יעל רייף)

 

המחירים כאן ידידותיים לכיס. המנה היקרה ביותר בתפריט עולה 45 שקלים, ואם פותחים שולחן עם חברים אפשר לטעום כל מיני סלטים ופינוקים בחסות גישת היד הרחבה המונהגת כאן. לא מעט אופציות טבעוניות בתפריט, כולל השאוייש שיספוג בהנאה סלטים חמים ותבשילים. אם אתם בעניין צהרי עומג מנומנמים, שווה ללכת על השאוויש סביח. הטחינה, החומוס והחציל שעוברים סיבוב בתנור בתוך כיס הבצק החם מתרככים, והטחינה כמו מקרימה את הכל. הביצה הקשה נותרת נגיסה, וזילוף של עמבה מקפיץ את הטעמים לרמה אחרת של הנאה. בקרוב יצטרפו גם קינוחים ותבשילי חורף משתנים שייכנסו גם הם לתוך השאוויש שמביא את כל הכיף של ביס בפיתה, רק בזווית קצת שונה.

חומוס נחמן - רחוב קלמן מגן 3, תל-אביב