שוק נתניה: ממלכת האוכל הטריפוליטאי עוברת שינוי

"צ'צ'ו" ו"פינוקי האוכל של כרמל" הם כבר סמלים מוכרים, אבל בהסתעפויות שוק נתניה נמצאים אוצרות קולינריים לא פחות מרגשים. סיפורו של השוק שבקרוב ישנה לנצח את פניו

כשמגיעים לביקור בשוק של נתניה, אפשר לנסות ולדבר כמו בכל שוק על מאפיינים ייחודיים, על מגמות ואופנות - וגם על בעיות ושינויים. אלא שמרגע שבו נכנסים לשוק הזה, קצת קשה להתרכז בכל הדברים האלה - בייחוד אם אתם אוהבים לאכול.

דוכן הבוריקה של הרצל מספר, במידה רבה, את הסיפור של שוק נתניה כולו. את המאכל הזה, שבשוק הכרמל התל אביבי עידכנו והפכו ללהיט, תקבלו כאן עדיין בגרסת המקור - זו כמעט אותה בוריקה של לפני 60 שנה. בקפה גניש, אחד ממרכזי החיים של השוק, כבר החליפו אמנם את ה"שחור" המסורתי באספרסו משובח, ובחנות הדגים של ג'ף כבר יציעו לכם סביצ'ה כמו במסעדות הכי אופנתיות בתל אביב - אבל מלבד זאת נראה שלא הרבה מדי השתנה כאן בשנים האחרונות. הפרלמנטים המקומיים מנצלים את קרני השמש החורפית למשחקי שש-בש, קלפים ואיך לא - דיבורים על פוליטיקה.

>> זה השוק הכי זול בארץ שנמצא מתחת לרדאר של כולכם

>> הסודות הטעימים של שוק הכרמל

>> נמצא כריך הבשר הטוב בתל אביב

שוק נתניה

שוק נתניה (חדשות עשר )

 

בשוק הכרמל או בשוק מחנה יהודה תצטרכו לחפש טוב טוב כדי למצוא תמונות כאלה בין קבוצות התיירים, המטיילים והפודיז - כאן, בעיר היהלומים, הן כמעט בגדר סטנדרט. תשכחו ממסעדות גורמה, מדוכנים של חומרי גלם אקזוטיים או מסדנאות של שפים - שוק נתניה שהוקם לפני 61 שנים עדיין עומד בהגדרת התפקיד המקורית שלו, מקום לקניות, שמשרת בעיקר את התושבים המקומיים - או את בני העדה הטריפוליטאית שמגיעים להצטייד במטעמים שאי אפשר להשיג בשום מקום אחר.

4 מיליון שקלים מתכננת עיריית נתניה להשקיע בקרוב בשיפוץ המתחם כדי להפוך אותו ליעד אטרקטיבי יותר לבליינים, ואולי גם להעיר אותו אחרי שעות החשכה. יש תחום אחד שבו לא נראה שצריך להגדיל את ההשקעה - אם חשבתם ששוק מסורתי אמור להיות מקום מלוכלך, כנראה עדיין לא ביקרתם בנתניה.

ואם השוק הזה נראה לכם מוכר


השינוי הגדול באמת של האזור צפוי להתרחש עם פתיחתו של פרויקט "השוק החדש": בקומת המסחר של מגדל המגורים שמתנשא מעל הצומת המרכזי של השוק, צפוי להיפתח שוק מקורה מודרני המשלב דוכני אוכל וחנויות בוטיק. ואם זה נראה לכם כמו שווקים מקורים שכבר ראיתם במקומות אחרים בארץ או בעולם, זה לא במקרה - התקווה היא שהשוק החדש ימשוך לאזור את הקהילה הצרפתית הגדולה שחיה בעיר וזקוקה לחוויית קנייה "כמו בבית".

כשוק המשרת בעיקר את האוכלוסיה המקומית, נראה שלכל אחד כאן יש דעה על המצב; לפעמים אפילו יותר מאחת. ולא רק על מצב השוק מתקשים הנתנייתים להסכים בינם לבין עצמם - אם תנסו לקבל מהם המלצה למסעדה, אתם עלולים לפתוח חזית מורכבת אפילו יותר. מסעֶדת "צ'צ'ו" ומסעדת "פינוקי האוכל של כרמל" הן כבר בגדר סמלים מקומיים של העיר, בתפריט שמכיל את כל המיטב של המטבח הטריפולטאי. מזל שבקרב הידידותי ביניהן אין מפסידים - פרט לדיאטה, כמובן.